4 min. čítanie

Týždenný sumár Ecommerce Bridge

Belgické Metro je na predaj. Footshop začiatkom roka zatvoril predajne v Bratislave a v Prahe, teraz plánuje mobilnú aplikáciu a Katalína Páál z Webshippy nám v rozhovore priblížila, ako funguje fullfillment pre malé a veľké eshopy. 

Týždenný sumár Ecommerce Bridge

Prehľad noviniek

Skupina Rohlik Group rozširuje svoj manažérsky tím. Riaditeľ českej pobočky Olin Novák bol vymenovaný za generálneho riaditeľa medzinárodného obchodu. Na palubu nastúpil aj Martin Beháň, ktorý viedol spoločnosť Tesco v Poľsku a teraz preberie po Novákovi Rohlik.cz. Okrem toho v najbližších týždňoch nastúpi do spoločnosti aj Vineta Bajaj, ktorý prichádza zo spoločnosti Ocado Group a v Rohliku bude pracovať na pozícií finančného riaditeľa. CEO skupiny Tomáš Čupr uviedol, že spoločnosť dosiahla štruktúru riadenia, ktorá mu umožňuje sústrediť sa na oveľa strategickejšie a hodnotnejšie ciele pre celú skupinu Rohlik Group.

Prečo Footshop zatvoril predajne v Prahe a Bratislave a čo plánuje s Adidasom? Prečítajte si rozhovor so CEO a zakladateľom spoločnosti Footshop, Petrom Hajdučekom. Dozviete sa ako Footshop oslávil 11. narodeniny, kde všade otvorí kamenné prevádzky a ako zvládol náročný rok.  Okrem iného zistíte aj to, prečo Footshop nemá záujem o Metaverse a aké novinky plánuje v najbližšom období. 

zdroj: Peter Hajduček

Boj o belgické Metro vstupuje do rozhodujúcej fázy. Belgická pobočka nemeckého maloobchodného gigantu je už roky stratová a v minulom roku dosiahla stratu „len“ 42 miliónov eur, čo je ich najlepší výsledok za posledné roky. Obchodný súd v Antverpách skonštatoval, že holandský Sligro (slichro) predložil za belgickú spoločnosť Metro najlepšiu ponuku . Rozhodnutie bude prijaté najneskôr 7. decembra.

Drogériám na Slovensku pribudne konkurencia. Kým doteraz sa o priazeň zákazníkov usilovali siete ako dm drogerie markt, 101 drogerie či Teta, najnovšie si chce z koláča ukrojiť aj poľská sieť Hebe. Značka oznámila vstup na slovenský trh už pred dvomi rokmi, následne to však celé skomplikovala pandémia. Spoločnosť, ktorá prevádzkuje v Poľsku 300 predajní chce zaujať hlavne cenou. Hebe sa primárne orientuje na kozmetické produkty a môžeme očakávať príchod známych značiek.

zdroj: Hebe

Katalína Paál je country manažérka spoločnosti Webshippy pre Česko a Slovensko. Zastavila sa v našom štúdiu, aby nám v rozhovore priblížila, ako vo všeobecnosti funguje fulfillment pre malé aj veľké e-shopy. Prezradila nám aj to, aké sú výhody tejto služby a v čom konkrétne vyniká Webshippy. Štefan Polgári od nej zisťoval, aká je technológia a chybovosť tejto fulfillmentovej spoločnosti a mnoho ďalšieho. Rozhovor s názvom – Inovatívny droppshipping a možnosti expanzie ako pridaná hodnota fulfillmentu – nájdete na webe ecommmercebridge v kategórií multimédia.

Týždenný podcast UPdate

Pracovali pre značku Nike a dnes jej chcú konkurovať. Syn basketbalovej legendy Jeffrey Jordan a bývalý dlhoročný zamestnanec Tim Gobet zakladajú značku udržateľného tréningového oblečenia Äktiiv. Svoje prvé produkty medzičasom uviedli na Kickstarteri. Spoločnosť chce na trhu prémiových legín a aktívneho oblečenia pre ženy konkurovať značkám Lululemon a Nike. Filozofiu udržateľnosti preniesli aj na produkty, ktoré sú biologicky rozložiteľné a vyrobené z rastlín, nie z materiálov pochádzajúcich z ropy alebo plastov.  Prečítajte si ďalší zaujímavý článok “Syn Michaela Jordana investuje do startupu Äktiiv.”

zdroj: Äktiiv

Ďalšia novinka sa nesie na rovnakej vlne udržateľnosti. Streetwearová značka Unless Collective prináša na trh oblečenie, ktoré môžete kompostovať. Stojí za ňou Eric Liedtke, ktorý pôsobil 26 rokov v spoločnosti Adidas. Po skončení životnosti je na každom výrobku Unless Collective našitá visačka s pokynmi, ako ho vrátiť. Spoločnosť spolupracuje s priemyselným kompostérom v Kalifornii, ktorý dokáže zo starých mikín a tričiek vyrobiť „pôdu bohatú na živiny“. Liedtke verí, že svojim produktom spôsobí rovnakú revolúciu ako kedysi Tesla pre trh s  automobilmi.

Technologická spoločnosť Meta Platforms pohrozila, že ak bude v USA prijatý nový mediálny zákon posilňujúci vyjednávaciu silu spravodajských organizácií, odstráni z Facebooku spravodajský kanál News Feed. Cieľom právnych predpisov je posilniť postavenie vydavateľov pri kolektívnom vyjednávaní  s prevádzkovateľmi sociálnych sietí o vyššom podiele na príjmoch. Podobným krokom hrozí aj ďalší americký technologický gigant, spoločnosť Google a to v reakcii na nový zákon o autorských právach v Českej republike. Legislatíva USA je súčasťou väčšieho súboru zákonov zameraných na obmedzenie moci veľkých technologických spoločností.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Spoločnosť Primark je už roky úspešná s modelom ekonomicky dostupnej módy. Teraz sa však zdá, že koncept módneho reťazca v Nemecku narazil a jeho životaschopnosť sa blíži ku koncu. Primark dlhé roky expandoval a otváral v centrách nemeckých miest čoraz viac pobočiek. Kombinácia vysokých cien energií, vyššie nájomné v centrách miest a menej zákazníkov spôsobili výrazne nižšiu ziskovosť marží reťazca. Primark teraz zatvára predajne. Pred niekoľkými týždňami materská spoločnosť ABF oznámila, že zníži hodnotu svojich nemeckých prevádzok o približne 240 miliónov EUR.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+