Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

V USA majú prijať nový mediálny zákon. Facebook sa vyhráža odstránením spravodajských kanálov

Americká internetová spoločnosť Meta Platforms pohrozila, že ak bude v USA prijatý nový mediálny zákon posilňujúci vyjednávaciu silu spravodajských organizácií, odstráni z Facebooku spravodajský kanál News Feed. Cieľom právnych predpisov je posilniť postavenie vydavateľov pri kolektívnom vyjednávaní o podiele na zisku.

V USA majú prijať nový mediálny zákon. Facebook sa vyhráža odstránením spravodajských kanálov

Meta v USA, Google v Česku

Firma sa obáva, že nový zákon poskytne mediálnym spoločnostiam viac možností pri vyjednávaní o poplatkoch za používanie spravodajských kanálov na platformách, ako je Facebook. Podobným krokom hrozí aj ďalší americký technologický gigant, spoločnosť Google a to v reakcii na nový zákon o autorských právach v Českej republike. 

Spoločnosť Meta tvrdí, že jej platforma skutočne pomáha mediálnym domom tým, že zvyšuje návštevnosť ich vlastných webových stránok. Podľa spoločnosti Meta sa mediálne spoločnosti samy rozhodli umiestniť svoj spravodajský obsah na Facebook, pretože to prospieva ich výsledkom.

Príslušný právny predpis, v USA známy pod názvom Journalism Competition and Preservation Act (JCPA), predložila v Kongrese senátorka Amy Klobucharová z Demokratickej strany prezidenta Joea Bidena za štát Minnesota. Má však podporu v oboch hlavných stranách vrátane republikánov.

Väčšia právomoc pre mediálne spoločnosti

Ak návrh prejde, vydavatelia a vysielatelia budú mať väčšiu právomoc kolektívne rokovať s prevádzkovateľmi sociálnych sietí o vyššom podiele na príjmoch. Mediálne spoločnosti tvrdia, že Meta generuje obrovské sumy peňazí zo správ zdieľaných na svojej platforme. Počas pandémie mali problémy najmä regionálne spravodajské stanice, zatiaľ čo Meta dosahovala vysoké zisky, uvádza BBC. Spoločnosť Meta sa však bráni, že tento výklad nie je správny. Podľa jej názoru práve Meta pomáha mediálnym spoločnostiam tým, že smeruje návštevnosť na spravodajské weby, ktoré sú zdrojom článkov, ktoré sa objavujú na jej platforme.

Týždenný podcast UPdate

“Ak Kongres schváli neuvážený zákon o médiách ako súčasť legislatívy o národnej bezpečnosti, budeme nútení zvážiť možnosť úplného odstránenia správ z našej platformy,” povedal hovorca Met Andy Stone. Spoločnosť Meta Platforms tiež tvrdí, že zdieľanie správ na Facebooku jej prináša len zlomok celkových príjmov. Zdroje agentúry Reuters tvrdia, že presne o to sa zákonodarcovia pokúšajú – t. j. zaradiť legislatívu JCPA medzi zákony o obrane, ktoré je potrebné schváliť. Podľa nich je to spôsob, ako zabezpečiť, aby miestne spravodajské spoločnosti, ktoré majú problémy, dostali pomoc. Podľa obchodnej skupiny The News Media Alliance, ktorá zastupuje vydavateľov tlače, miestne noviny neprežijú ďalší rok zneužívania zo strany veľkých technologických spoločností.

Meta v Austrálii pod tlakom ustúpila

Podobný zákon prijatý v Austrálii, ktorý vstúpil do platnosti v marci minulého roka, viedol k dočasnému zmiznutiu spravodajských kanálov zo siete Facebook. Keď sa však následne zdvihla vlna kritiky proti spoločnosti Meta v Austrálii, spoločnosť od svojho rozhodnutia rýchlo ustúpila a nakoniec sa dohodla s austrálskou vládou. Vo svojom vyhlásení k návrhu zákona v Austrálii spoločnosť Meta minulý rok uviedla, že obchodný prínos informačných kanálov pre Facebook je minimálny: “Informačné kanály tvoria menej ako štyri percentá obsahu, ktorý ľudia vidia vo svojom informačnom kanáli.”

Legislatíva USA je súčasťou väčšieho súboru zákonov zameraných na obmedzenie moci veľkých technologických spoločností. Podporovatelia legislatívy JCPA tvrdia, že ak návrh nebude schválený, sociálne médiá sa stanú “de facto miestnymi novinami” v Amerike. “Snaha spoločnosti Meta vydierať Kongres opäť dokazuje, prečo je tento monopol hrozbou pre demokraciu na celom svete,” povedal Matt Stoller, vedúci výskumu v American Economic Liberties Project. Meta podľa neho “požiera mediálne spoločnosti zaživa”.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+