11 min. čítanie

Video marketing: Ako ho využiť vo svoj prospech?

Video obsah je v súčasnosti veľmi populárny. Milujú ho mladšie aj staršie generácie, pretože v priebehu niekoľkých sekúnd dokáže odovzdať potrebnú informáciu hravým a zaujímavým spôsobom. Aby však bolo video skutočne úspešné a vedelo si urobiť svoju prácu, musíte si jeho tvorbu, rovnako ako umiestnenie a propagáciu, poriadne premyslieť. Dobrou správou je, že všetky tieto a mnohé ďalšie detaily rieši video marketing. Ako vlastne tento typ marketingu funguje a aké sú jeho najväčšie výhody?

Video marketing: Ako ho využiť vo svoj prospech?
Zdroj: Unsplash.com

Čo je video marketing?

Video marketing je oblasť, ktorá využíva video obsah na propagáciu produktu alebo služby, prípadne na informovanie zákazníka o nejakej novinke. Ide o samostatnú disciplínu, ktorá sa často kombinuje s inými typmi marketingu, ako je napríklad obsahový marketing alebo marketing na sociálnych sieťach.

Silnou stránkou videí je to, že sú univerzálne a dajú sa upraviť do viacerých formátov, vďaka čomu ich použijete na takmer každej jednej platforme, od sociálnych sietí až po televíziu. To však nie je zďaleka všetko. Výhodou je tiež skutočnosť, že pomocou videí môžete informovať o čomkoľvek – o nových produktoch, rôznych udalostiach, najnovších akciách a zľavách alebo zmenách v spoločnosti.

Popularita video marketingu každým rokom rastie. Videá sú dynamickejšie a interaktívnejšie ako obrázky a text. V krátkom čase poskytnú množstvo informácií. A to bez toho, aby ich človek musel čítať. Dokážu tak presvedčiť väčšie množstvo ľudí o tom, aby vykonali požadovanú akciu – nakúpili, prihlásili sa na odber a podobne.

Video marketing je skvelým nástrojom, ktorý dovoľuje malým, stredne veľkým aj veľkým podnikom informovať o novinkách v ponuke a zároveň propagovať produkty a služby. Keď ho vhodne nastavíte, nieleže ním podporíte predaj, ale taktiež si vytvoríte základňu lojálnych zákazníkov.

Video je bezpochyby formát číslo 1. Viete cez neho efektívnejšie a rýchlejšie preniesť poriadnu nálož emócií, než cez klasickú grafiku. Video marketing má byť o pocitoch, vtiahnutí do atmosféry, autenticite, rýchlosti prenosu informácií, o zvedavosti, o predstavení riešení pre klienta a snahu ho vtiahnuť do svojho príbehu. Buď o značke, produkte či službe. Aký koncept videa zvoliť je už len na stratégii projektu: Pred/po, pohľad do zákulisia, predstavenie tímu či vybavenia, vedeli ste že, chystáme novinky, kompilácia, časozber, influencer, handmade proces, tipy a triky, otázky + odpovede, meme… Na soc. sieťach nezabudnite titulky. O úspechu videa rozhodnú jeho prvé 3 sekundy!

Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad

Štatistiky video marketingu

Video marketing sa začal výraznejšie presadzovať v roku 2005, keď sa na webe objavil Youtube. Všetko sa však naplno rozbehlo až o rok neskôr. Vtedy známu platformu odkúpila spoločnosť Google a do konca roka 2009 na nej umožnila používateľom vytvárať sedem rôznych formátov reklamy.

Obľubu video marketingu následne podporil aj vzostup smartfónov, na ktorých sa video obsah sleduje oveľa pohodlnejšie a praktickejšie ako čokoľvek iné.

To, že video obsah je pre spoločnosti dôležitý a zvyšuje predaj, potvrdzuje aj prieskum s názvom State of Video Marketing 2021. V ňom sa spoločnosť Wyzolow pýtala 813 respondentov rôzne otázky spojené s video marketingom a došla k týmto záverom:

  • 94 % opýtaných tvrdilo, že video pomohlo zvýšiť porozumenie používateľov k zvolenému produktu alebo službe,
  • 86 % respondentov potvrdilo, že video im pomohlo zvýšiť návštevnosť ich webu,
  • 78 % respondentov bolo presvedčených, že video pomohlo zvýšiť predaj ich produktov alebo služieb.

Vedeli ste, že… používanie mobilných telefónov a sledovanie video obsahu zvýšila aj pandémia koronavírusu? Štatistiky spoločnosti Nielsen ukazujú, že len v USA sa čas strávený na mobilných zariadeniach zvýšil medzi rokmi 2019 a 2020 o neuveriteľných 215 %.

Základné typy video marketingu

Video marketing, resp. videá, ktoré v rámci neho môžete používať, majú rôzne formáty a prevedenia. K základným typom patria:

Videá značky (Brand videá)

Hlavným cieľom brand videí je poskytnúť zákazníkom základné informácie o značke a vybudovať tak povedomie o nej. Na rozdiel od iných typov môžu byť pokojne dlhšie. Pri ich tvorbe však myslite na to, že musia byť zaujímavé a lákavé, aby človeka po krátkom čase neprestali baviť.

Zdroj: Unsplash.com

Ukážkové videá

Tieto videá slúžia na to, aby ukázali, ako funguje váš produkt a aké sú jeho najväčšie výhody. Natočiť môžete napríklad rozbalenie a nastavenie výrobku. Prípadne zákazníkom ukážte, ako ho využijú v praxi.

Inštruktážne videá

Inštruktážne videá sú veľmi podobné tým ukážkovým. Rozdiel je len v tom, že majú skôr vzdelávací ako marketingový charakter. Zákazníkom majú slúžiť ako návod, pomocou ktorého pochopia, aké vlastnosti má produkt a ako ho môžu použiť na riešenie svojich problémov.

Vysvetľujúce videá

Vysvetľujúce videá sa zvyčajne zameriavajú na to, aby pomohli publiku lepšie pochopiť, prečo potrebuje produkty a služby danej spoločnosti. Okrem toho často obsahujú aj príklady, ako ich použiť.

Animované videá

Animované videá sú hravé a výborné v situáciách, keď chcete rozpovedať nejaký príbeh alebo vysvetliť náročnú tému jednoduchým spôsobom. Ich výhodou je, že vedia osloviť viaceré generácie a sú veľmi zaujímavé.

360° videá a videá s využitím virtuálnej reality

Už v roku 2016 Google tvrdil, že 360° video reklamy majú oveľa vyššiu mieru prekliknutia a o 41 % viac zobrazení a zdieľaní ako bežné video reklamy. Nie je to však žiadnym prekvapením. Tento typ reklám dovoľuje zákazníkom preskúmať produkt z každého uhla. Vedia si ho tak lepšie predstaviť.

Zdroj: Unsplash.com

Živé video

Živé video vám umožňuje interagovať so svojimi zákazníkmi v reálnom čase. Na rozdiel od toho predpripraveného, ktoré prechádza rôznymi úpravami, je autentické a osobné. Človek má pocit, že komunikujete len s ním. Viete ho tak ľahšie presvedčiť o kúpe.

Odborné rozhovory

Odborné rozhovory sú výborné na budovanie dôvery u publika. Odborník na danú oblasť, napríklad lekár, fitness tréner, výskumník alebo len osoba s dlhoročnými skúsenosťami, vie svojím tvrdením presvedčiť zákazníkov o kvalite produktu a motivovať ich k nákupu.

Prípadové štúdie

Rovnako ako videá s odbornými rozhovormi, tak aj tie s prípadovými štúdiami vzbudzujú dôveru. Ukazujete v nich, ako produkt pomohol skutočným zákazníkom a ako sú s ním spokojní. Celá komunikácia je tak omnoho prirodzenejšia ako len vymenovanie silných stránok a uvedenie hypotetických príkladov.

Personalizované videá

Špeciálny typ videí, ktorý zašlete len určitej skupine svojich zákazníkov, napríklad jednej z cieľových skupín. Takáto komunikácia je osobnejšia, vďaka čomu sa druhá strana bude cítiť výnimočne a rozhodne sa pre nákup.

Tip

Personalizované videá nemusia obsahovať špeciálne prestrihy alebo grafické prvky. Platí, že čím sú jednoduchšie, tým sú autentickejšie a zvyčajne aj úspešnejšie.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Typy video marketingu na základe média

Videá, ktoré sa využívajú v rámci video marketingu, delíme aj podľa toho, v akom médiu budú uverejnené. Od toho sa výrazne odvíja ich formát, dĺžka či spôsob spracovania.

Na základe média hovoríme hlavne o týchto druhoch videí:

Bannerové videá

Videá vo forme bannerov nájdete najmä na klasických webových stránkach a e-shopoch. Bývajú krátke a výstižné. Často pracujú so zaujímavými grafickými prvkami, aby upútali pozornosť potenciálnych zákazníkov.

Formát bannerových reklám je rôzny. K obľúbeným sa radia veľkosti:

  • 728 x 90 px,
  • 468 x 60 px,
  • 300 x 250 px,
  • 336 x 280 px,
  • 200 x 200 px.

Videá na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach môžete využiť viacero formátov videí. Napríklad na Instagrame prevládajú podlhovasté typy charakteristické pre stories a reels. To isté platí aj pre TikTok. Facebook je zas známy tým, že kombinuje viaceré formáty. Spolu s tými podlhovastými tu môžete uverejňovať aj videá na šírku.

Video reklamy vo videu

Rozšírené sú najmä na Youtube, no stretnete sa s nimi aj na mnohých iných platformách. Bývajú na začiatku, v strede alebo na konci videa. Charakteristické sú tým, že sú kratšie, pričom hlavná myšlienka býva uvedená v prvých sekundách, počas ktorých ich používateľ nemôže preskočiť.

Televízne video reklamy

Televízne video reklamy sa vysielajú ako tradičné reklamy na televíznych kanáloch alebo na streamovacích službách. Sú krátke a výstižné. Na rozdiel od tých na sociálnych sieťach alebo weboch sú však drahšie. Využívajú ich preto skôr veľké spoločnosti.

Vyberáme

Výhody video marketingu

Video marketing má množstvo výhod. K tým hlavným patria:

  • Pomáha rozširovať potenciálne publikum – video obsah môžete distribuovať prostredníctvom sociálnych sietí, webových stránok a mnohých ďalších kanálov. Veľmi ľahko rozšírite svoje publikum a získate nových zákazníkov.
  • Vie prilákať pozornosť – video kombinuje vizuálnu aj zvukovú stránku, vďaka čomu zákazníka osloví oveľa lepšie ako grafika. Dokonca vo videách môžete používať aj titulky, čo je ďalší aspekt, ktorý zaujme.
  • Divákov motivuje k aktivite – prepracované video dokáže diváka presvedčiť o tom, aby sa preklikol na váš web a prezrel si ponúkané produkty. Okrem toho má tiež motiváciu obsah prezdieľať na svojom Instagrame alebo Facebooku, vďaka čomu ho budú vidieť desiatky ďalších ľudí. Prípadne si ho uloží, okomentuje alebo mu dá like, čo automaticky zvyšuje vaše dosahy.
  • Zvyšuje konverzie a predaj – videá pomáhajú zákazníkom lepšie pochopiť produkt a jeho silné stránky. Efektívne tak zvyšujú jeho predaj.
  • Pomáha produktom vyniknúť – video povie o produkte oveľa viac ako jedna či dve fotky. V priebehu niekoľkých sekúnd ho viete zákazníkom ukázať zo všetkých strán, opísať jeho základné funkcie a vysvetliť, aké problémy vyrieši.
  • Zlepšuje SEO – video umožňuje spoločnostiam získať lepšie výsledky v rámci SEO. Podľa údajov TechTarget Google a ostatné vyhľadávače posúvajú webové stránky s video obsahom na vyššie pozície, čím im zaručujú vyššiu návštevnosť.
  • Buduje dôveru – video poskytuje dôležité informácie autentickejšou formou ako text alebo obrázok, čím prehlbuje dôveru u existujúcich aj potenciálnych zákazníkov.
  • Dopĺňa obsahový marketing – videá sú kľúčovou súčasťou obsahového marketingu. Výborne dopĺňajú fotky, infografiky a text a cielia na tých, ktorí potrebujú získať informácie jednoducho a čo najrýchlejšie.
  • Prezentuje značku a jej produkty – kvalitne spracované video rozpovie príbeh o vašej značke, odprezentuje produkty a zákazníkom poskytne hodnotné informácie originálnym a ľudským spôsobom. Je tak významnou súčasťou marketingu, ktorú by ste určite nemali prehliadať.

Nevýhody video marketingu

Video marketing má aj zopár nevýhod, ako sú:

  • Komplikovanejšia tvorba – tvorba kvalitných videí nie je tak ľahká ako odfotenie produktu alebo spracovanie infografiky. Potrebujete na ňu profesionálne vybavenie, špeciálne nástroje na strihanie a s veľkou pravdepodobnosťou aj odborníka, ktorý vie, ako z nakrúteného materiálu spraviť originálny výsledok.
  • Musíte doň investovať viac financií – vytvorenie zaujímavého videa, ktoré zákazníkov presvedčí o kúpe, niečo stojí. Výsledná cena býva v porovnaní s iným obsahom (fotky, grafiky, text) oveľa vyššia.
  • Musíte doň investovať viac času – ak máte nejaké skúsenosti s tvorbou videí, môžete si ich vytvárať sami. Počítajte ale s tým, že celý proces, od natočenia cez strihanie až po exportovanie, trvá dlhé hodiny.
  • Vysoké nároky na kreativitu – zákazníci sú dnes zahltení množstvom obsahu. Každý deň vidia desiatky videí. Ak chcete, aby ich to vaše zaujalo a presvedčilo o kúpe, musí byť skutočne originálne.

Zdroj: Unsplash.com

Ako na video marketing?

Video marketing, rovnako ako ostatné druhy marketingu, musí byť dobre premyslený. Inak vám nepriniesie všetky spomínané výhody. V prípade, že s ním začínate a neviete, ako na to, pripravili sme si pre vás prehľadný postup.

Zadajte si ciele

Ešte predtým, ako sa pustíte do tvorby videa, premyslite si, aký má byť jeho účel. Plánujete zvýšiť povedomie o firme, vysvetliť ľuďom, ako majú používať váš produkt, alebo ich túžite motivovať k tomu, aby ho kúpili?

Cieľ vám pomôže lepšie prispôsobiť komunikáciu a typ informácií, ktoré vo videu potrebujete mať. Taktiež zabráni tomu, aby bol výsledok príliš chaotický a ľudia nepochopili, aké posolstvo im chcete odovzdať.

Dobrá rada

Cieľ videa nemusí byť len jeden. Pokojne ich skombinujte hneď niekoľko. Napríklad inštruktážne video môže obsahovať aj skúsenosti spokojných zákazníkov alebo odporúčania odborníkov.

Definujte svoje publikum

Od vášho publika sa odvíja množstvo detailov, ako sú:

  • miesto, kde video uverejníte,
  • spôsob komunikácie,
  • produkt, ktorý vo videu použijete,
  • problémy, na ktoré sa vo videu zameriate.

Práve preto si publikum najprv dobre definujte. Zistite, aký je priemerný vek vašich zákazníkov, odkiaľ pochádzajú, čo preferujú a aké majú nákupné správanie.

Vyberáme

Napríklad, ak je vaše publikum poskladané z mladých ľudí, video tvorte predovšetkým na Instagram a TikTok. Komunikácia by mala byť uvoľnená a hravá, pričom produkt sa snažte predať cez problém, ktorý by mohol trápiť danú vekovú skupinu, ako je napríklad stres zo školy, chuť sledovať nové trendy a podobne.

Zvážte, kam umiestnite video

Video je univerzálny typ obsahu, ktorý môžete umiestniť na sociálne siete (Facebook, Instagram, TikTok, Youtube), weby či dokonca na streamovacie platformy. To, pre ktorú z možností sa rozhodnete, by malo vyplývať z vašej cieľovej skupiny.

Zdroj: Unsplash.com

Zvoľte si vhodné formáty a témy videa

Keď si zvolíte platformu na uverejnenie videa, výber formátu bude jednoduchý. Väčšina z nich poskytuje len jeden, maximálne dva odlišné varianty.

Téma by mala byť originálna, aby zákazníkov zaujala. Pri tvorbe videa sa nebojte skúšať rôzne nové trendy. To platí dvojnásobne v prípade, že je vašou cieľovou skupinou mladá generácia.

Stavajte na vysokej kvalite

Kvalita vašich videí by mala byť na čo najvyššej úrovni. Uistite sa, že máte čistý a jasný obraz aj zvuk. Obsah si niekoľkokrát prezrite a zistite, či neseká a či na seba jednotlivé snímky dobre nadväzujú.

Využite hudbu

Video bez hudby je nudné a ľudí nebude baviť. Nebojte sa preto pod hovorené slovo pustiť nejakú melódiu, ktorá podčiarkne hlavnú myšlienku. Na internete nájdete v súčasnosti množstvo zaujímavej a bezplatnej hudby. Tú môžete spravidla použiť aj na komerčné účely.

Nezabúdajte na titulky

Ľudia pozerajú obsah na sociálnych sieťach všade – doma, v autobuse, počas prechádzky či v práci. Mnohí pritom nemajú zapnutý zvuk, kvôli čomu kľúčové titulky. Pomocou nich sprostredkujete informáciu o produkte či vašej spoločnosti úplne všetkým.

Pozornosť upútajte hneď v prvých sekundách

Priemerná dĺžka pozornosti dospelého človeka je podľa odborníkov 8 sekúnd, pričom tento čas sa neustále skracuje. Ak teda chcete svojím videom zaujať, uistite sa, že je zaujímavé hneď od prvej sekundy.

Vyberáme

Zistite, či diváci vedia, čo majú robiť po skončení videa

Dobrá video marketingová kampaň by mala divákom presne povedať, čo majú urobiť. Zakomponujte do nej preto jasnú výzvu na akciu. Tou môže byť napríklad tlačidlo, pomocou ktorého sa dostanú na stránku produktu alebo sa prihlásia na odber newslettera.

Okrem všetkého vyššie uvedeného klientom odporúčam premyslieť, kde všade bude video obsah viditeľný. Kde všade sa o ňom môžu noví klienti dozvedieť? Kde všade sa vďaka nemu posilní môj vzťah so súčasnými klientmi a ich lojalita? Ponúka sa web, YouTube a sociálne siete. Zo všetkých týchto miest nám môže privádzať klientov. Pre vzťah so súčasnými klientmi môžete doplniť aj mailing. A keď už sme v tej „recyklácii“ a znovuvyužití videí, je možné dlhšie videá zostrihať a využiť ich na krátke videá ako Shorts, Reels a ďalšie. Tým nám môže naše raz vytvorené video prinášať ďalších sledujúcich a nakupujúcich.

Lucie Dědková
marketér, business stratég, mentor pro freelance podnikání

Zdroj: Unsplash.com

Nezabudnite merať a porovnávať výsledky

Po vypublikovaní videa kontrolujte, koľko ľudí ho videlo, okomentovalo, uložilo alebo zdieľalo. Ak je to možné, prezrite si aj počet prekliknutí na webovú stránku, prihlásení na odber alebo ďalších akcií, ktoré mohli zákazníci urobiť.

Výsledky si spíšte a porovnávajte. Zisťujte, či ste niekde náhodou neurobili chybu a čo by ste mohli urobiť inak, aby ste získali viac konverzií.

Najnovšie z kategórie Video marketing
Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako robí online marketing slovenský Decathlon? (Tomáš Obal, Decathlon)
6 min. čítanie

Ako robí online marketing slovenský Decathlon? (Tomáš Obal, Decathlon)

Nahliadnite do zákulisia marketingu a e-commerce jednej z popredných značiek športového vybavenia. Zistíte, aké stratégie používa pri cenovej politike, ako pristupuje k sezónnym kampaniam a zľavám, a aké technológie využíva na meranie úspešnosti kampaní, vrátane nového nástroja Amplitude. Dozviete sa tiež, prečo sa Decathlon na Slovensku vyhýba spolupráci s influencermi a namiesto toho sa orientuje […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Data Restart 2024 alebo analytické prístupy v neľahkej cookieless dobe 
2 min. čítanie

Data Restart 2024 alebo analytické prístupy v neľahkej cookieless dobe 

Digitálna agentúra Taste organizuje ôsmy ročník konferencie Data Restart, ktorá sa uskutoční 24. októbra 2024 v Pivovare Staropramen. Účastníkom ponúkne 11 rôznorodých prednášok o dátach, webovej a neinternetovej analytike, data science a business intelligence. Na pódiu vystúpia renomovaní odborníci, ktorí predstavia svoje prístupy k súčasnej analytike. Tešiť sa môžete na Jana Tichého, Ivana Kutila, Tomáša […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+