V Česku zverejnili výsledky jubilejného 20. ročníka ocenenia Mastercard na galavečere Retail Summit. Absolútnym víťazom súťaže Mastercard Obchodník roka 2022 sa stala sieť drogérií dm drogerie markt. Spoločnosť sa umiestnila na prvom mieste aj v kategórii drogérie a parfumérie. E-shopom roka sa stal predajca chovateľských potrieb Zoohit.cz. Cenu verejnosti získal reťazec Lidl.

(ESP) Freshly Cosmetics predstavuje Freshly Refill, svoj 100% recyklovateľný systém náplní. Ecommerce spoločnosť zo Španielska sa stáva jednou z priekopníckych značiek na svete, ktorá predáva výrobky na tvár a telo v kartónových obaloch.

Umelá inteligencia si posvieti na zlodejov v predajniach Coop. Nepoctiví zákazníci najmodernejšej pobočky siete Coop v Beroune si musia dávať pozor na ruky. Umelá inteligencia monitoruje každý pohyb a dokáže odhaliť pokus o krádež. Každý priestupok okamžite telefonicky nahlási obsluhe predajne.

Čínsky technologický gigant Alibaba Group sa chce rozdeliť na šesť spoločností. V budúcnosti by sa mali okrem iného osamostatniť online maloobchod, médiá a cloudové služby. Správa o reštrukturalizácii prichádza deň po tom, ako sa zakladateľ spoločnosti Alibaba Jack Ma objavil na základnej škole vo východočínskom meste Chang-čou. Bolo to jeho prvé verejné vystúpenie na území pevninskej Číny po viac ako roku. Ma opustil Čínu v roku 2021 v čase, keď úrady začali zvyšovať regulačný tlak na technologický sektor krajiny, čo zakladateľ Alibaby kritizoval.

(FR) Spoločnosť Celio spúšťa svoje mesto v metaverse. Pánska módna značka Celio spustila vlastné virtuálne mesto Celio City s cieľom rozvíjať svoju online prítomnosť. Toto virtuálne mesto je prístupné prostredníctvom mobilnej aplikácie a umožňuje používateľom prechádzať rôznymi priestormi, objavovať produkty značky a komunikovať s ostatnými používateľmi.

(PL) Najväčší poľský výrobca bicyklov Romet rozširuje online predajné kanály. Spúšťa sa nový predajný systém B2C a B2B. Zavádza služby ship from store, t. j. vybavenie online objednávok z kamenných obchodov. Spolu s distribútormi plánuje zavedenie služby Click & Collect, ktorá uľahčí logistiku a zvýši dosah zákazníkov kombinujúcich online a offline nakupovanie.

Na slovenský trh vstúpil nový hráč s elektronikou. Smarty prináša nový koncept predajní a postupne plánuje expandovať na celé Slovensko. Skupina na Slovensku nie je úplným nováčikom. Od roku 2021 vlastní sieť ikonických predajní Brloh s ponukou pre gaming. Tie sa postupne začlenia do vznikajúcej siete Smarty, kde budú tvoriť osobitnú gamingovú zónu pod označením Brloh.

Zákazníci reťazca Co-Op v britskom meste Sale neďaleko Manchestru si môžu nechať doviezť nákup robotom. Roboty, ktoré dospelému človeku siahajú zhruba po kolená a vyzerajú ako biele plastové škatule, boli už počas pandémie covidu odskúšané v mestách Leeds, Milton Keynes a Northampton. Roboti sa pohybujú podobne rýchlo ako ľudia, nie viac ako šesť kilometrov za hodinu.

Spoločnosť KPMG  už po šiestykrát zorganizovala prieskum zákazníckej skúsenosti. Chcete vedieť, ktoré značky sú medzi Slovákmi najobľúbenejšie? Na vrchol rebríčka sa už piatykrát dostalo kníhkupectvo Martinus. V prvej trojke sa nachádza aj sieť lekárni Dr.Max a drogérie dm Markt. Skokanom roka je Tatra banka, ktorá poskočila o 51 miest a do rebríčka sa po dvoch rokoch vrátil Booking. KPMG CX Study sa zúčastnilo viac ako 2500 respondentov, ktorí poskytli celkovo 26-tisíc odpovedí. Do prieskumu bolo zaradených 134 značiek pôsobiacich na slovenskom trhu.

(EN) Klarna je ďalšou spoločnosťou, ktorá oznámila svoju integráciu s ChatGPT.  Švédska spoločnosť využíva protokol od OpenAI a zavádza personalizované nákupné prostredie na základe odporúčania. Používatelia si nainštalujú doplnok Klarna z obchodu s doplnkami ChatGPT a potom môžu klásť otázky ChatGPT. Napríklad: “Mám 150 dolárov, ktoré slúchadlá si môžem dovoliť?” a dostanú výber položiek relevantných k tejto požiadavke.

·

(EN) YouTube po dvoch rokoch vypína indickú aplikáciu Simsim. Aplikácia fungovala ako platforma na prepojenie miestnych podnikov, influencerov a zákazníkov. Social commerce projekt sa snažil pomôcť malým podnikom v Indii prejsť na elektronický obchod využitím rastúcej popularity videí.

V Prahe otvorili obchod s elektronikou, ktorú zákazníci vrátili z e-shopov. Okrem toho bol spustený e-shop O-shop, ktorý predáva mix nového alebo použitého tovaru, ale s výraznou zľavou oproti novému. Ide o nový projekt zakladateľa Opravárny Jana Charváta v oblasti obehového hospodárstva. Tovar otestujú odborníci z Opravárny, ktorá sídli na rovnakej adrese, opravia drobné poruchy, poskytnú záruku a pozáručný servis.

·

(EN) Po rokoch regulačných ťahaníc a odkladov spoločnosť Apple konečne spustila službu Apple Pay v Južnej Kórei. Rovnako ako na iných trhoch bude peňaženka a platobná služba fungovať v zariadeniach iPhone, Apple Watch, iPad a Mac. Používateľom umožní vykonávať platby v predajniach, reštauráciách a kaviarňach, ako aj online a v aplikáciách.

Obrazy známeho podnikateľa mieria do dražby. Pôvodne zdobili sídlo investičnej skupiny C2H v budove Nile House v pražskej štvrti Karlín. Stál za ňou Michal Mička, ktorému však nevyšli podnikateľské plány vo svete módy so značkami Kara Trutnov a Pietro Filipi a skrachoval. Dnes ako fyzická osoba dlhuje milióny eur. V novembri minulého roka súd povolil Mickovi konkurz a jeho majetok sa teraz v rámci konkurzného konania rozpredáva.

(EN) Manna Aero má namierané za oceán. Jedna z najúspešnejších spoločností na svete, ktorá sa zaoberá doručovaním tovaru pomocou dronov, sa v roku 2023 rozšíri do kontinentálnej Európy a Spojených štátov. Drony spoločnosti Manna Aero už doručili viac ako 100 000 zásielok na viacerých miestach v Írsku. Každý dron dokáže doručiť  7 až 8 zásielok za hodinu. A to všetko rýchlosťou 80 km v hodine, pri nákladoch, ktoré predstavujú približne desatinu nákladov oproti klasickému kuriérovi.

Na podanie daňového priznania zostávajú dva týždne. Finančná správa posilní úradné hodiny. Posilnené budú aj prevádzkové hodiny call centra finančnej správy, a to už od pondelka 27. marca. Daňové úrady po celom Slovensku budú k dispozícii všetkým klientom počas predĺžených úradných hodín posledné dva marcové dni. Vo štvrtok 30. marca budú fungovať od 8:00 do 17:00 a v piatok 31. marca od 8:00 do 18:00.

(PL) Počet užívateľov Allegro Pay rastie. Služba “kúpiť teraz – zaplatiť neskôr”, ktorú spoločnosť Allegro zaviedla v roku 2020, neustále získava na popularite. Počet zákazníkov Allegro Pay už prekročil 1 milión a len v treťom štvrťroku 2022 boli prostredníctvom nej poskytnuté úvery v hodnote 300 miliónov eur, čo predstavuje medziročný nárast o 156 %.

Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+