2 min. čítanie

Boj o belgické Metro vstupuje do rozhodujúcej fázy

Obchodný súd v Antverpách súhlasil s názorom odborov, že holandský veľkoobchodník Sligro predložil najlepšiu ponuku za belgickú pobočku spoločnosti Metro. Konkurenčná ponuka, ktorú predložil súčasný generálny riaditeľ spoločnosti Metro Vincent Nolf, je výrazne nižšia ako skutočná hodnota preberaných obchodov. Rozhodnutie bude prijaté najneskôr 7. decembra.

Boj o belgické Metro vstupuje do rozhodujúcej fázy

Metro je roky stratové

Majitelia belgickej pobočky spoločnosti Makro/Metro v lete požiadali o ochranu pred veriteľmi. Priznávajú, že ďalšia existencia reťazca už neprichádza do úvahy. Belgická pobočka nemeckého maloobchodného gigantu je už roky stratová. V minulom roku dosiahla stratu “len” 42 miliónov eur, čo je najlepší výsledok za posledné roky. 

Súd posudzoval štyri ponuky na belgickú pobočku spoločnosti Makro Cash & Carry: uchádzači mali možnosť obhájiť svoje argumenty za prítomnosti odborových organizácií a stoviek zamestnancov. Nolf dostal niekoľko mimoriadne kritických otázok o svojom pláne na odkúpenie manažmentu.

Podhodnotená ponuka od bývalého generálneho riaditeľa

Súčasný generálny riaditeľ Vincent Nolf ponúka 110 000 EUR za desať predajní a tvrdí, že môže zaručiť trojročnú istotu zamestnania pre viac ako 600 zamestnancov, čo by podľa neho predstavovalo ďalších 39 až 100 miliónov EUR. Bol však nútený priznať, že na to nemá skutočné zdroje. Nolf povedal odborom, že pre tento podnik stále hľadá spoluinvestorov. 

Ponuka generálneho riaditeľa je výrazne nižšia ako odhadovaná likvidačná hodnota obchodov, čo znamená, že nemusí byť vôbec v súlade s predpismi. Z právneho hľadiska sa každá ponuka musí rovnať aspoň likvidačnej hodnote, hoci na súde sa diskutovalo práve o hodnote záruky na pracovné miesta.

Ponuka spoločnosti Silgro

Ponuka spoločnosti Sligro 60 miliónov eur sa zdá byť oveľa lepšou možnosťou – najmä preto, že veľkoobchodný reťazec je ochotný vzdať sa predajne v Gente bez zníženia ponúkanej sumy. Z toho by mala prospech spoločnosť Van Zon, ktorá má o obchod tiež záujem a ponúkla zaň 400 tisíc eur. Holandská spoločnosť je pripravená už v priebehu niekoľkých dní začať s konverziou.

Čo bude nasledovať v spoločnosti Makro?

V prípade spoločnosti Makro cash&carry, sesterskej spoločnosti spoločnosti Metro, je situácia tiež neistá. Súčasný vlastník holdingu so sídlom v Luxembursku sa musí rozhodnúť, či v januári pristúpi k likvidačnému predaju alebo vyhlási konkurz. Do konca decembra sú obchody v prevádzke a predaj prebieha.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+