2 min. čítanie

Primark, H&M a C&A precenili nemecký trh. Zatvárajú predajne

Spoločnosť Primark je už roky úspešná s modelom ekonomicky dostupnej módy. Teraz sa však zdá, že koncept módneho reťazca v Nemecku narazil a jeho životaschopnosť sa blíži ku koncu. Spoločnosť zatvára predajne.

Primark, H&M a C&A precenili nemecký trh. Zatvárajú predajne

Padne Primark pod tiažou vlastnej expanzie?

Primark dlhé roky expandoval a otváral v centrách nemeckých miest čoraz viac pobočiek , ale zdá sa, že došlo k zmene trendu. Podľa bývalého zamestnanca môže byť dôvodom odvážna expanzná politika ABF, materskej spoločnosti Primarku.

“Spoločnosť ABF zaslepená svojím počiatočným úspechom precenila nemecký trh. Rozšírila sa do príliš mnohých miest, prenajala si príliš veľa obchodov a ponúkala príliš veľa tovaru. Tým sa skupina výrazne odchýlila od stratégie, ktorú uplatňovala v iných krajinách,” tvrdí bývalý zamestnanec spoločnosti, ktorého cituje Wirtschaftswoche.

Primark musí predajne zatvoriť

V dôsledku toho boli ziskové marže reťazca v Nemecku výrazne nižšie ako v iných krajinách. Vysoké ceny energií v súčasnosti zvyšujú poplatky za prenájom obchodov v dobrých mestských lokalitách. A zákazníkov ubúda.

Okrem toho časť trhu prevzali konkurenti, ktorí počas lockdownu spojeného s pandémiou koronavírusu dosiahli vysoké tržby vo svojich internetových obchodoch. Spoločnosť Primark stále nemá “klasický” internetový obchod.

Týždenný podcast UPdate

Primark sa dlhodobo bráni zavedeniu online predaja, tento rok sa však spoločnosť rozhodla pre hybridný model so službou “Klikni a vyzdvihni”. Podľa Wirtschaftswoche je však pravdepodobné, že v Nemecku sa budú musieť zatvoriť ďalšie pobočky.

Prvé pobočky v Berlíne a Weiterstadte boli zatvorené už začiatkom tohto roka, keď vypršali príslušné nájomné zmluvy. Pred niekoľkými týždňami materská spoločnosť ABF oznámila, že zníži hodnotu svojich nemeckých prevádzok o približne 240 miliónov EUR.

H&M a C&A tiež zatvárajú obchody

Primark nie je jedinou značkou, ktorá musela obmedziť maloobchodný predaj. Štokholmská odevná spoločnosť H&M tento rok zatvorila 240 pobočiek a medzinárodný módny reťazec C&A tiež zatvoril mnoho prevádzok.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+