3 min. čítanie

Predáva oblečenie, ktoré môžete kompostovať. Unless Collective chce konkurovať spoločnostiam Nike a Adidas

Streetwearová značka Unless Collective chce dosiahnuť to, čo sa veľkým značkám ako Nike a Adidas nepodarilo - plne udržateľné tenisky a oblečenie.

Predáva oblečenie, ktoré môžete kompostovať. Unless Collective chce konkurovať spoločnostiam Nike a Adidas

Udržateľnosť sa stáva novým štandardom

Eric Liedtke počas svojho 26-ročného pôsobenia v spoločnosti Adidas robil od všetkého trochu. Začínal v podateľni a dostal sa až do predstavenstva spoločnosti ako prezident Adidasu. Ako budúci generálny riaditeľ sa ale koncom roka 2019 presťahoval z Nemecka späť domov do Oregonu, aby založil udržateľnejšiu maloobchodnú značku.

V roku 2021 Liedtke spolu s ďalšími štyrmi veteránmi spoločnosti Adidas, Paulom Gaudiom, Tarou Mossovou, Milošom Ribičom a Maartenom Teijsseom, založil Unless Collective, streetwearovú značku so sídlom v Portlande, ktorá vyrába oblečenie z rastlín. Značka nedávno otvorila svoj prvý obchod v centre Portlandu  s rozlohou 400 metrov štvorcových. 

Liedtkeho cieľom je urobiť pre športové a streetové oblečenie to isté, čo Tesla urobila pre autá. 

“Chceme byť majákom, ktorý budú ostatní nasledovať,” povedal Liedtke v rozhovore pre Insider v novom obchode. “Toto odvetvie potrebuje moment podobný Tesle.”

Veľké značky sú obmedzené

Liedtke povedal, že sa rozhodol založiť vlastnú značku, keď dospel k záveru, že veľké značky sú obmedzené, pokiaľ ide o ich úsilie o udržateľnosť.

“Problém s etablovanými spoločnosťami je, že sa podieľajú na výrobe, predaji, ale aj  vyhadzovaní,” povedal s odkazom na trendy rýchlej módy, keď značky vyrábajú výrobky, ktoré spotrebitelia nakoniec vyhodia, čím vzniká odpad. “Ich fiduciárne povinnosti im bránia v tom, aby sa mohli preorientovať na lepšiu surovinu, pretože sú s tým spojené náklady.” 

Problémom sú tzv. večné materiály

Zatiaľ čo spoločnosti ako Adidas a Nike sa zaviazali, že budú v tomto desaťročí používať viac recyklovaného polyesteru, Liedtke povedal, že Unless Collective vo svojich výrobkoch nepoužíva žiadny polyester. Polyester je plast, ktorý sa zvyčajne získava z ropy. Je základom športovej obuvi a oblečenia, pretože je ľahký, odolný a univerzálny. 

Pre Liedtkeho je dokonca aj recyklovaný polyester stále “večný materiál”, pretože jeho rozklad trvá podstatne dlhšie ako rozklad prírodných materiálov. “Recyklovaný polyester sa podobá jazde v hybridnom aute,” povedal. “Je to taký polovičný krok, ale stále musíte vyriešiť problém s odpadom.”

Týždenný podcast UPdate

Spoločnosť Unless Collective namiesto recyklovaných materiálov používa materiály na rastlinnej báze, väčšinou bavlnu. Z orechov corozo sa vyrábajú gombíky na bundách. Cieľom je “nulový škodlivý odpad” v každom výrobku. Cena tričiek sa začína na 45 dolároch. Ceny mikín a búnd sa začínajú na 99, resp. 149 dolároch. 

Všetko je navrhnuté tak, aby sa dalo kompostovať. V maloobchodnej predajni Unless Collective je dokonca sklenený box, v ktorom sa nachádza rýchlo sa rozkladajúca mikina. 

zdroj: Unless Collective

Kompost z mikín a tričiek

Po skončení životnosti je na každom výrobku Unless Collective našitá visačka s pokynmi, ako ho vrátiť. Spoločnosť spolupracuje s priemyselným kompostérom v Kalifornii, ktorý dokáže zo starých mikín a tričiek vyrobiť “pôdu bohatú na živiny”. 

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Podobne ako iné spoločnosti vyrábajúce rastlinné oblečenie musela aj spoločnosť Unless Collective úplne prehodnotiť svoj dodávateľský reťazec. Zmluvné továrne, ktoré vyrábajú streetwear a športové oblečenie, nie sú zvyknuté pracovať s rastlinnými materiálmi. Napríklad s polyesterovými vláknami sa pracuje ľahšie ako s bavlnou.

Namiesto toho, aby sa spoliehala na továrne v Ázii, spoločnosť Unless Collective vyrába svoje bundy v Portugalsku, tričká v Caroline v USA a mikiny s kapucňou v Los Angeles. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo by e-shopy nemali ignorovať YouTube Shorts?
3 min. čítanie

Prečo by e-shopy nemali ignorovať YouTube Shorts?

Krátky videoobsah je silným marketingovým nástrojom s reálnym dopadom na predaj. Platformy ako TikTok a Instagram síce nastavili istý štandard, no YouTube Shorts si ešte len hľadá cestu do marketingových stratégií značiek. Mnoho inzerentov ešte nevyužilo potenciál tohto formátu. Podľa správy eMarketer môžu práve krátke videá na YouTube ponúknuť značkám výnimočnú príležitosť na budovanie vzťahov […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Google Tag Manager mení spôsob načítania značiek. Čo to znamená pre e-commerce?
3 min. čítanie

Google Tag Manager mení spôsob načítania značiek. Čo to znamená pre e-commerce?

Prišiel vám mail o tom, že sa od 10. apríla 2025 zmení spôsob, akým Google Tag Manager (GTM) načítava značky Google Ads a Floodlight? Táto aktualizácia môže ovplyvniť meranie konverzií, remarketing a spôsob, akým spravujete značky v GTM. Čo presne sa mení, prečo k tomu dochádza a čo by ste mali podniknúť? Poďme sa na […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+