3 min. čítanie

Týždenný sumár: Twitter sa premenoval na X, Knihobot expanduje do Rakúska a Nemecka, Meta testuje obchod s aplikáciami

Prinášame vám ďalší týždenný sumár ecommerce noviniek. Sociálna sieť Twitter sa premenovala na X. Spoločnosť Meta testuje vlastný obchod s aplikáciami na Facebooku. Knihobot spustil ďalšiu fázu medzinárodnej expanzie. Hosťom v štúdiu bol Lukáš Bihary z Datacop.

Týždenný sumár: Twitter sa premenoval na X, Knihobot expanduje do Rakúska a Nemecka, Meta testuje obchod s aplikáciami

Prehľad noviniek

Spoločnosť H&M svoj spor so spoločnosťou Shein rieši súdnou cestou. Švédsky odevný gigant zažaloval na súde v Hongkongu čínskeho konkurenta Shein za porušenie duševného vlastníctva. Tvrdí, že rýchlo rastúci konkurent opakovane kopíruje jej oblečenie. Firma k podaniu pripojila fotografie desiatok kusov oblečenia, od plaviek až po svetre.

Tento týždeň sme sa v štúdiu Ecommerce Bridge zhovárali s Lukášom Biharym z Datacopu. Lukáš nám vysvetlil ako zvýšiť konverzie vďaka  personalizácii v online prostredí, s akými nástrojmi pracovať a kam sa bude v budúcnosti vyvíjať analytika eshopov. Pozrite si celý rozhovor a dozviete sa aj o pripravovanom MeasureCampe.

Lukáš Bihary, Datacomp

Týždenný podcast UPdate

Umelá inteligencia zlepšuje zákaznícky servis v Alze. Robot Alzee má pomôcť zrýchliť a zároveň zlepšiť vybavovanie zákazníckych požiadaviek. Na viacero otázok už Alzee dokáže odpovedať priamo, zároveň dokáže rozpoznať viac ako 40 dôvodov telefonátov a podľa nich hovory prepája špecializovaným tímom operátorov. Ostrému spusteniu predchádzalo šesť mesiacov vývoja a testovania, vrátane niekoľko tisíc testovacích telefonických hovorov. Alzee je totiž prvým hlasom, ktorý dvíha prichádzajúce zákaznícke hovory.

Spoločnosť Meta testuje vlastný obchod s aplikáciami na Facebooku. To by jej mohlo umožniť konkurovať najväčším online obchodom s aplikáciami, ako sú Google Play a App Store. Tento krok, ktorý sa bude týkať len európskych používateľov a vývojárov, je reakciou na pripravovaný zákon EÚ o digitálnych trhoch (DMA).

Nebol by to týždeň, aby sa Elon Musk nedostal na titulky novín. Sociálna sieť Twitter už neexistuje, vlastne existuje, ale premenovala sa na X. Používatelia stále twitujú, vlastne X-kujú a logo modrého vtáčika vystriedalo písmeno v čierno bielych odtieňoch. Elon už nejaký čas avizuje super aplikáciu, ktorá by prepojila okamžité správy, sociálne médiá aj platobné služby do jednej aplikácie na všetko.

Twitter

Nemecký výrobca športovej obuvi a oblečenia Adidas dostal objednávky na nepredané topánky značky Yeezy za viac než 500 miliónov eur. Objednávky tak prekonali prognózu spoločnosti a zvýšili jej šance, že odpisy nebudú také vysoké, ako sa pôvodne obávala. Adidas zastavil predaj značky Yeezy v októbri minulého roka, keď spoločnosť pre antisemitské výroky ukončila spoluprácu s raperom Ye, známym pod občianskym menom Kanye West. Strata dovtedy mimoriadne ziskového produktu stála Adidas v 1. kvartáli na tržbách približne 440 miliónov dolárov.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Rýchlovky:

Amazon zaplatí pokutu 25 miliónov dolárov. Spoločnosť uchovávala hlasové nahrávky detí a prepisy týchto nahrávok oveľa dlhšie, ako povoľuje zákon o ochrane súkromia detí na internete. Amazon súhlasí, že do konca roka zmení spôsob spracovania údajov, ktoré zhromažďuje prostredníctvom svojho populárneho hlasového asistenta Alexa.

Digitálny obchod s použitými knihami Knihobot spustil ďalšiu fázu medzinárodnej expanzie. Po Slovensku, kam vstúpil minulý rok, teraz vstupuje na nemecký a rakúsky trh. Na oboch trhoch bude pôsobiť pod medzinárodnou značkou Bookbot. 

Online supermarket Rohlik chce obísť zákaz nedeľného predaja v Nemecku. Spoločnosť otvorila v Mníchove kaviareň Knuspr Café, pretože gastro podniky majú zo zákazu výnimku. Kaviareň bude otvorená aj v nedeľu a plánuje donášku bežného sortimentu supermarketu s výnimkou drogistického tovaru či liekov.

Amazon Prime Day 2023 prekonal doterajší rekord. Tohtoročný Prime Day sa stal najúspešnejším ecommerce eventom v roku, pričom spoločnosť Amazon zaznamenala nárast online predaja o 6,1 % na 12,7 miliardy USD. Zákazníci si počas dvojdňovej akcie kúpili viac ako 375 miliónov položiek, pričom vlani to bolo “len” 300 miliónov.

Vlastník super lacného reťazca Pepco skrachoval. Na Slovensku má viac ako 130 predajní. Spoločnosť vo vyhlásení uviedla, že krach Steinhoff International, ktorá je majoritným vlastníkom akcií reťazca, by nemali ovplyvniť prevádzku reťazca Pepco. 

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+