2 min. čítanie

H&M žaluje Shein za porušovanie práv duševného vlastníctva

Čínsky konkurent má kopírovať oblečenie druhého najväčšieho predajcu odevov na svete.

H&M žaluje Shein za porušovanie práv duševného vlastníctva
Zdroj: Depositphotos

Švédsky odevný gigant H&M zažaloval na súde v Hongkongu čínskeho konkurenta Shein za porušovanie práv duševného vlastníctva. Tvrdí, že rýchlo rastúci rival opakovane kopíruje jeho oblečenie.

S odvolaním sa na oznámenie švédskej spoločnosti o tom informuje agentúra AFP.

Týždenný podcast UPdate

Nápadné podobnosti

„Žaloba v Hongkongu bola podaná pre porušovanie práv duševného vlastníctva spoločnosťou Shein,“ uviedol hovorca švédskej skupiny. „Domnievame sa, že Shein opakovane kopíruje naše strihy,“ dodal.

Súdne konanie sa týka aj spoločnosti Zoetop Business, ktorá má sídlo v Hongkongu a je k firme Shein pridružená.

Podľa súdneho dokumentu Poukazuje H&M na „nápadné podobnosti medzi výrobkami, ktoré ukazujú, že museli byť okopírované“. Firma k podaniu pripojila fotografie desiatok kusov oblečenia, od plaviek až po svetre.

Tento typ súdnych sporov je v sektore rýchlej módy bežný. Väčšinou ide o spory menšieho rozsahu, v ktorých častejšie stojí nezávislý návrhár proti odevnému gigantu.

Stále výrazne zaostáva

Tržby spoločnosti Shein v roku 2021 stúpli o 60 percent na 16 miliárd dolárov.

Za druhým najväčším svetovým predajcom módy H&M tak podľa agentúry Bloomberg síce ešte výrazne zaostáva, no jeho raketový rast, podporený rýchlym uvádzaním nových výrobkov na trh a rozsiahlymi marketingovými akciami na sociálnych sieťach, priťahuje pozornosť spoločností a návrhárov na západných trhoch, vrátane Spojených štátov a Európy.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+