Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
4 min. čítanie

Týždenný sumár: Lidl prvýkrát povedie žena, marketplace Joom mieri do Indie a Greenpeace testovalo Zalando

Opäť sme pre vás zosumarizovali zaujímavé novinky z ecommerce. Dnes ich bude konkrétne 14 a okrem iného si povieme aj o tom, že LIDL bude po prvýkrát viesť žena, spomenieme aj to, kto vyhral v Česku titul podnikateľ roka a v našom štúdiu nás navštívil Martin Fodora z eshopu s nábytkom Wilsondo.

Týždenný sumár: Lidl prvýkrát povedie žena, marketplace Joom mieri do Indie a Greenpeace testovalo Zalando

Prehľad noviniek

Walmart predáva ecommerce projekt Moosejaw. E-commerce outdoorový predajca Moosejaw putuje do rúk poprednej americkej spoločnosti so športovým vybavením Dick’s Sporting Goods. Walmart získala Moosejaw za 51 miliónov USD vo februári 2017 s cieľom posilniť svoju ponuku elektronického obchodu. Finančné podmienky transakcie neboli zverejnené. 

Generálnou riaditeľkou Lidl bude prvýkrát žena. Od marca prevezme vedenie Lidl Slovenská republika Zita Szlavikovics, Adam Miszczyszyn bude od apríla viesť Lidl Česká republika. Szlavikovics pracuje v Lidli posledných 15 rokov a svoje skúsenosti nabrala v Maďarsku, Rumunsku či Dánsku.

zdroj: Zita Szlavikovics

Európsky marketplace Joom, ktorého služby využíva 25 miliónov užívateľov mesačne, expanduje do Ázie. Spoločnosť uviedla, že v rámci prípravy na indický trh  prijala viac ako 350 obchodníkov. V druhom štvrťroku 2023 chystá veľkú kampaň, ktorá má pomôcť navýšiť jej predaj. Joom však čaká nesmierna konkurencia. India je najväčším zahraničným trhom Amazonu a konkurenciu mu robí marketplace Flipkart, ktoré patrí Walmartu. 

Módny predajca Yoox pridáva na svoje trhovisko novú kategóriu secondhandového luxusného tovaru. Marketplace kategóriu sprístupnil v takmer 30 európskych krajinách. Pod označením “Yoox pre-owned” je v súčasnosti k dispozícii takmer 2 000 luxusných položiek. Tento krok sprevádza veľká marketingová kampaň pod heslom “Nekonečná láska”.

zdroj: Yoox

Týždenný podcast UPdate

Poznáte Wilsondo? E-shop, ktorý dokázal uspieť na silne konkurenčnom trhu s nábytkom. CEO Martin Fodora nám v štúdiu porozprával ako sa im minulý rok darilo, prečo sa ich tržby pohybujú v miliónoch eur a ako vybavili 45 000 objednávok. Tento rozhovor vám priblíži ako sa pripraviť na rebranding a Martin vám povie niekoľko tipov, ako dať agentúre pred rebrandingom dobré zadanie.

Minulý rok bol úspešný pre skupinu Packeta Group, ktorá doručila 90 miliónov zásielok. Operovala v 33 krajinách a zvýšila obrat na celkových 257 miliónov eur. Minulý týždeň spoločnosť uviedla, že medziročne doručila na Slovensku o 40 percent viac zásielok.

Alza.sk rozširuje na Slovensku a v Maďarsku zákaznícke služby poskytované prostredníctvom siete AlzaBoxov. Tie môžu zákazníci najnovšie využiť v prípade vrátenia či reklamácie zakúpeného tovaru. Rovnakú službu zaviedla Alza minulý rok aj v Česku.  Reklamácie a vratky cez AlzaBoxy teraz tvoria 23 % všetkých prijatých zásielok v Česku.

zdroj: Alza

Katalánska Barcelona chce dosiahnuť, aby sa v roku 2023 40 % online nákupov doručovalo na odberné miesta namiesto priameho doručenia domov. Na dosiahnutie tohto cieľa Barcelona zaviedla ročnú daň pre logistické spoločnosti, ktoré ponúkajú možnosť doručenia domov. Španielska obchodná skupina UNO Logistica označila návrh za diskriminačný a varovala, že tieto podniky budú musieť v dôsledku toho zvýšiť ceny pre zákazníkov. 

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Rýchlovky:

Financial Times každý rok zostavuje rebríček tisíc najrýchlešie rastúcich európskych spoločností. Tento rok sa v ňom nachádza 95 podnikov z ecommerce. Prevažná väčšina týchto spoločností je z Nemecka, Talianska a Francúzsko. 

Najväčší poľský marketplace Allegro odkúpil vlastné akcie. Predstavenstvo spoločnosti Allegro.eu oznámilo ukončenie programu spätného odkúpenia akcií oznámeného 21. februára 2023. Suma, za ktorú boli akcie odkúpené, predstavuje viac ako 5 miliónov eur.

Snapchat minulý týždeň oznámila spustenie “My AI”, nového chatbota s najnovšou verziou chatGPT od OpenAI. My AI je teraz k dispozícii ako experimentálna funkcia pre Snapchat+, predplatenú službu sociálnej siete za 3,99 dolára mesačne.

Českým podnikateľom roka sa stal Jakub Havrlant. Jakub je spojený so značkami ako Heureka, Invia, Košík.cz, Euromedia alebo Mall Group a investoval aj do najhodnotnejšieho českého startupu Productboard. 

V Kanade bol vydaný zákaz používať aplikáciu TikTok na mobilných zariadeniach vydaných vládou. Tento zákaz, ktorý nadobudol účinnosť 28. februára, nasleduje po podobných opatreniach, ktoré prijala Európska komisia a vlády niektorých štátov v USA. 

Greenpeace obviňuje spoločnosť Zalando z “greenwashingu” a zavádzania spotrebiteľov. V rámci testu bolo v spoločnosti Zalando objednaných desať kusov oblečenia, na ktoré boli s pomocou organizácie Greenpeace nainštalované GPS lokátory. Objednané výrobky boli následne vrátené online predajcovi. Niektoré kusy precestovali aj 7000 kilometrov. 

Pre čerstvé a aktuálne informácie odoberajte náš newsletter. Pomôže nám to ďalej rásť. Ďakujeme.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+