Hoci na prvý pohľad to možno vyzerá ako zvláštny reklamný kanál, no dáta ukazujú, že dokáže mať fascinujúce výsledky. Niektoré značky vďaka nemu zaznamenali nárast tržieb až o závratných 200 %! No oplatí sa mu venovať pozornosť aj v prípade, že ste prevádzkovateľom e-shopu na Slovensku alebo v krajinách Európy?
Ako funguje live streaming predaj?
S live streamingom sa viete stretnúť na viacerých platformách, najmä na Facebooku, Instagrame alebo YouTube. Založený je na tom, že tvorca obsahu vysiela naživo a v reálnom čase interaguje so sledovateľmi, ktorí sa ho môžu pýtať otázky v chate.
E-commerce značky využívajú live streaming najčastejšie na predstavenie novej kolekcie produktov alebo špeciálnych ponúk. Napríklad, predajca oblečenia spustí hodinový stream, v ktorom sa ukazujú 2 modelky s úplne novými tričkami z portfólia. Sledovatelia uvidia naživo, ako kolekcia vyzerá na človeku, môžu sa spýtať, podľa čoho vybrať vhodnú veľkosť, požiadať modelku, aby ukázala nejaké konkrétne vlastnosti daného trička a podobne.
Prepojenie na e-shop
Počas toho, ako potenciálni zákazníci sledujú live stream, sa môžu z vysielania jednoducho prekliknúť na e-shop, kde rovno zadajú objednávku na prezentovaný produkt. Veľká výhoda tohto typu predaja je v tom, že v porovnaní s klasickými reklamnými kampaňami viete počas live streamu v sledovateľoch rôznymi spôsobmi vzbudiť silnejšiu emóciu a urgenciu nakúpiť.
Výsledky live streaming predaja stoja za pozornosť!
Síce na našom kontinente live streaming predaj zatiaľ veľmi neprekvitá, v Ázii je veľkým hitom a značky vďaka nemu dosahujú pozoruhodné výsledky. Obrovskej popularite sa teší predovšetkým v Číne.
Nárast predajov o 200 %
Keď live streaming aplikovala do svojho marketingu značka EYDA, ktorá predáva fitness doplnky pre ženy, hneď počas prvého živého vysielania sa jej podarilo dosiahnuť závratný nárast predajov o 200 %.
Praktický tip: Zahraničným značkám dobre funguje, keď dopredu ohlásia live streaming event a spravia mu dobrý marketing. Tým, že ľudia naň už dlhšiu dobu čakajú, majú ešte silnejšiu emóciu a je vyššia pravdepodobnosť, že nakúpia.
5x vyššia miera konverzie
Live streaming predaj veľmi dobre funguje aj e-shopu Hobbii, ktorý predáva produkty určené primárne na šitie a štrikovanie. Dáta ukazujú, že miera konverzie počas live streamingu je skoro 5x vyššia v porovnaní s platenými kampaňami na sociálnych sieťach. A každý šiesty komentár pridaný počas live eventu vyústi do nákupu.
3 milióny eur z live streaming predaja za rok
Aj dánska značka kvalitného oblečenia pre ženy Pluspige je skvelým príkladom toho, ako dokáže live streaming predaj zvýšiť tržby. Za rok je schopná len čisto z live streamingu vygenerovať obrat skoro 3 milióny eur. Zároveň je pekným dôkazom toho, že tento spôsob predaja nemusíte robiť len raz za čas, keď predstavíte novú kolekciu. Pluspige totiž organizuje live streaming predajné eventy často aj niekoľkokrát do týždňa a stále sa tešia obrovskej popularite.
Zapamätajte si: Live streaming eventy sú skvelou príležitosťou, ako získavať spätnú väzbu od zákazníkov, pochopiť ich obavy či zistiť špeciálne požiadavky. Dokážete sa vďaka nim ešte viac priblížiť k potenciálnym klientom a modifikovať vašu ponuku.
Pár tipov, ako začať s live streaming predajom
Pokiaľ chcete vyskúšať live streaming predaj, v prvom rade si vyberte, na ktorej platforme budete vysielať váš event. Najpopulárnejšími sú Instagram Live, Facebook Live alebo YouTube Live. Stanovte si dátum, kedy budete event organizovať a aspoň týždeň dopredu o ňom informujte verejnosť.
Premyslite si, na čo bude predajný event zameraný a pripravte si stratégiu, ako v ňom budete prezentovať vaše produkty alebo služby. Na vysielanie udalosti vám postačí lepší smartfón s kvalitnou kamerou a statívom. Počas live streamu odpovedajte na otázky sledovateľov a snažte sa s nimi interagovať. Nezabudnite v ňom viackrát vyzvať ľudí, aby išli na váš web a vykonali akciu. Na podporenie predajov môžete využiť napríklad aj špeciálne zľavové kupóny platné len počas vysielania.
Rozbieha sa live streaming predaj aj na Slovensku?
Naša anketa, do ktorej sa zapojili prevádzkovatelia e-shopov na platforme CREATIVE sites, ukazuje, že slovenskí e-shopári nad live streaming predajom zatiaľ neuvažujú a neskúšali ho. Ani v ostatných európskych krajinách táto forma marketingu nie je veľmi rozbehnutá. No ako to už býva, mnohé trendy z Ázie postupne preniknú aj k nám. A je pravdepodobne len otázkou času, kedy sa tento zaujímavý predajný kanál rozbehne aj u nás.
Bude to už v roku 2025? To zatiaľ netušíme. No pokiaľ chcete z live streaming predaja vyťažiť čo najviac a stať sa jedným z trendsetterov v našom regióne, určite sa ho nebojte a vyskúšajte, aký bude mať potenciál u vás.