
Nie každá videomarketingová stratégia však končí úspechom, a preto som sa vám rozhodol spísať osem krokov, ktoré vám pomôžu z video kampaní vyťažiť maximum.
Stanovte si ciele vašej video marketingovej stratégie
Zvoľte si správnu stratégiu vášho video marketingu. Mali by ste sa už na začiatku rozhodnúť, aký bude účel vášho videa a na základe toho postupovať ďalej. Prispôsobte vaše video STDC marketingovému frameworku.
- fáza See (byť vidieť) – Ak potrebujete uviesť na trh nový produkt, vaše video by malo byť rýchle, akčné a malo by jednoducho a zaujímavo ukázať problém a jeho riešenie.
- fáza Think (myslieť) – Video by malo ukazovať, aké má vaša firma výhody na rozdiel od konkurencie a aké benefity plynú z toho, keď si u vás zákazník nakúpi.
- fáza Do (urobiť) – Vaše video by malo v zákazníkovi vyvolať akciu, malo by vzbudiť emócie a nabádať potenciálneho zákazníka k nákúpu vašich produktov. Vo videu ukážte, že máte zľavy alebo obmedzené množstvo výrobkov na sklade.
- fáza Care (starať sa) – Starajte sa prostredníctvom videa o vašich už existujúcich zákazníkov. Predstavte im váš vernostný program alebo im ukážte, ako si ich vážite.
Skrátka a dobre, prispôsobte video marketing tomu, čo práve chcete dosiahnuť. Viac o STDC modeli nájdete tu.
Definujte si cieľovú skupinu, ktorú chcete osloviť
Už viete, na akú fázu v STDC modeli budete cieliť. Teraz by ste sa mali zamyslieť, aké publikum by ste radi oslovili. Ak si vytýčite svoju cieľovú skupinu zle alebo nebude dostatočne konkrétna, môže sa stať, že vaše video nebude mať úspech.
Ako teda spoznáte, kto je vaša cieľová skupina? Najlepšou stratégiou je vytvorenie tzv. persony, teda typického zákazníka, ktorý by rád využil vaše služby alebo kúpil vaše produkty.
Persona je vlastne detailný portrét vášho zákazníka. Viete teda, koľko má rokov, aké má záujmy, preferencie a tak ďalej. Ak si vaša firma ešte takúto personu nevytvorila, teraz je najvyšší čas.
Začnite teda dôkladným prieskumom a identifikujte presné vlastnosti vašej persony. Prelistujte si napríklad váš zoznam kontaktov alebo si zistite, aké príspevky na sociálnych sieťach sú najpopulárnejšie a kto ich sleduje. Spýtajte sa na svojom oddelení predaja, kto najčastejšie kupuje vaše produkty.
Popis vašej persony by mal obsahovať tieto informácie: názov persony, demografické informácie, záujmy a koníčky, výzvy, ktorým vaša persona čelí či informácie, prečo by sa táto persona mala zaujímať o vaše produkty alebo služby.
Personu môžete vytvoriť aj pomocou Facebooku a podľa toho, na čo všetko sa dá cieliť. Viac nájdete tu.
Áno, môžete mať aj viac person, je to úplne na vás. Aby sme vám ušetrili čas, zostavili sme pre vás jednoduché otázky, ktoré by ste si mali položiť, aby ste sa uistili, kto je vaše cieľové publikum. Po zodpovedaní týchto jednoduchých otázok budete s istotou vedieť, na koho so svojím video marketingom zacieliť.
- Pre koho je váš produkt alebo služba určená?
- Aký je účel vášho videa?
- Aké kanály využíva vaša cieľová skupina najčastejšie?
Vyberte si správne kanály propagácie
Teraz už môžete s istotou povedať, kto je vaša cieľová skupina. Ďalším krokom pre úspešnú video marketingovú kampaň je vedieť, aké kanály vaša cieľová skupina najčastejšie využíva. Môžu to byť napríklad rôzne sociálne siete ako je Youtube, Instagram alebo Facebook. Ďalej tiež e-maily, fóra, diskusie, televízie či reklamné panely.
Aby ste zvolili správne kanály pre propagáciu vášho videa, musíte poznať vek vašej cieľovej skupiny. Vek je totiž veľmi dôležitým indikátorom, podľa ktorého sa určuje napríklad preferovaná sociálna sieť. Napríklad staršia veková skupina využíva oveľa častejšie Facebook v porovnaní s mileniálmi alebo mladšími skupinami, v ktorých vedie skôr Instagram alebo Tik Tok.
Vek ale nie je jediným ukazovateľom. Mali by ste tiež vedieť, kde vaša cieľová skupina trávi čas, čo ju zaujíma, z akej sociálnej vrstvy pochádza. Z tohto všetkého sa dá odhadnúť, aké sociálne siete a kanály vaša cieľová skupina navštevuje a aký obsah by ju mohol zaujímať.
Zvoľte si typ videa
Už ste si ujasnili, aký bude účel vášho videa, kto je cieľovou skupinou, ktorú chcete osloviť, a taktiež máte v hlave načrtnutú schému príbehu. Čaká vás ďalší krok – zvolenie druhu videa. Predstavujeme vám rôzne typy videí. V zozname si určite vyberiete to správne priamo pre vás.
Produktové video
Tento typ videa patrí medzi veľmi bežné. Základom je predstavenie produktu a ukážka, ako funguje. Vďaka tomuto druhu videa budete môcť zaujímavo a atraktívne ukázať potencionálnym zákazníkom vaše produkty alebo služby. Je skvelým doplnkom k tradičnému popisu produktu a dá sa natočiť aj na mobil. Chce to len trochu kreativity a zručnosti. Takéto video patrí do fázy SEE alebo THINK.
Inšpirujte sa napríklad týmto produktovým videom od firmy ETA.
Testimonial
Vo videu hodnotia vaši zákazníci konkrétne produkty či služby. Všeobecne platí, že čím je Testimonial detailnejší, tým je dôveryhodnejší, takže sa nebojte ukázať vašich spokojných zákazníkov, ktorí vám pomôžu získať nových. Tento druh videa môžeme zaradiť do fázy THINK alebo DO.
Inšpirujte sa napríklad týmto videom od Amazonu.
Video návod
Poskytnite vašim zákazníkom rôzne návody a tým ukážte, ako im môže váš produkt uľahčiť život. Takéto video sa dá natočiť aj pomocou bežne dostupnej techniky. Video návod patrí do kategórie THINK alebo CARE a rozhodne neoľutujete, keď sa do neho pustíte.
Inšpirujte sa napríklad video návodom na prípravu kávy v moka kanvičke.
Zábavné video
Skúste vytvoriť video, ktoré by mohlo mať virálny potenciál. Vaši stáli zákazníci sa pobavia a vy získate popularitu a nových zákazníkov. Zábavné video by sme mohli zaradiť do STDC fázy SEE.
Pozrite sa napríklad na video od British Airways.
Reklamné video
Reklama je najbežnejším typom videa. Je to video, ktoré rýchlo upúta pozornosť a jeho úlohou je prilákať zákazníkov. Preto sa v reklamách často objavujú len najdôležitejšie informácie, ktoré by potencionálny zákazník mohol potrebovať. Reklamné video by však malo byť v prvom rade zapamätateľné, aby naň diváci len tak nezabudli.
Veľmi zapamätateľné sú napríklad reklamy značky Old Spice, pozrite sa a posúďte sami.
Dokumentárne video
Odovzdajte vašim zákazníkom príbeh vašej značky alebo jej hodnoty v krátkom dokumente. Vo videu môžu vystupovať ústredné postavy vašej firmy, spokojní zákazníci alebo zamestnanci. Dokument sa radí do fázy THINK.
Inšpirujte sa napríklad mini dokumentom českej značky Bagind.
Lifestylové video
Takéto video ukazuje zákazníkom, ako vaše produkty alebo služby zapadnú do ich štýlu života. Keď napríklad ponúkate produkty pre mladú generáciu, vaše video by malo nasledovať trendy, ktoré sa týkajú vašej vybranej cieľovej skupiny. Lifestylové video sa skvele hodí do fázy SEE.
Pozrite sa na lifestylová videá značky Samsung a inšpirujte sa.
Stanovte si rozpočet na video produkciu a propagáciu
Rozmysleli ste si, ako bude video vyzerať, na koho bude cieliť a čo bude odovzdávať. Teraz je veľmi dôležité, aby ste si stanovili realistický rozpočet pre váš video marketing a propagáciu. Bez jasného rozpočtu by bolo všetko veľmi zložité.
Najprv sa zamyslite, koľko financií chcete do video marketingu vložiť a prediskutujte vaše možnosti s reklamnou agentúrou. Tá vám potom môže ponúknuť konkrétne služby, ktoré je schopná za váš rozpočet uskutočniť.
Od vašich finančných možností sa odvíja všetko. Videá sa dajú natočiť lacnejšie, ale tiež veľmi draho. Ak by ste chceli do vášho videa napríklad Braňa Deáka, pripravte si tučnú sumu. Keď sa však rozhodnete dať šancu začínajúcim mladým hercom, môžete ušetriť, no výsledky predaja budú rozdielne. Záleží na vás, aké máte finančné možnosti.
Pripravte si príbeh, ktorý chcete vyrozprávať
Zamyslieť sa nad príbehom, to neznie ako ťažká úloha, ale verte, že je to jedna z najnáročnejších. Mali by ste sa však držať druhu videa, niektoré sme vám predstavili vo štvrtom kroku.
Tiež by ste sa mali zamyslieť, ako chcete na potenciálneho zákazníka zapôsobiť a aké emócie v ňom chcete vyvolať. Chcete, aby sa vďaka vášmu videu pobavil? Chcete, aby sa po zhliadnutí videa cítil šťastný a plný energie?
Podľa nálady, ktorú chcete videom navodiť, by ste mali vyberať farby, lokácie či hudbu, ktorú vo videu použijete, všetko spolu súvisí.
Starostlivo si pripravte tzv. story-board, vďaka ktorej si vytvoríte jasnú vizualizáciu vášho videa. Story-board by mala obsahovať všetky kľúčové snímky, ktorými chcete zvolené emócie odovzdať.
Ak ste sa napríklad rozhodli natáčiť produktové video, vaša story-board bude obsahovať nielen všetky najdôležitejšie vlastnosti konkrétneho produktu, ale mali by ste si tiež predbežne načrtnúť vašu predstavu, ako bude produkt vo videu zobrazený.
Prispôsobte obsah jednotlivým kanálom
Ešte pred samotným natáčaním by ste si mali ujasniť, aké formáty videa budete chcieť použiť. Je totiž potrebné myslieť napríklad na to, že klasické videá točené na šírku sa nehodia napríklad na instagramovú propagáciu.
Kameraman teda bude potrebovať nielen širokouhlú kameru, ale aj kameru na výšku. Rozhodli ste sa, že spoločne s reklamou natočíte aj tzv. Bumber ad? Skvelé, ale musíte to povedať dopredu, aby sa s tým pri natáčaní počítalo.
Starostlivo si teda naplánujte, na akých kanáloch budete chcieť vaše video propagovať a podľa toho prispôsobte celé natáčanie. Každá sociálna sieť totiž vyžaduje iný formát, každá streamovacia platforma zase inú kvalitu videa.
Ak by ste si tento krok starostlivo nepremysleli, mohlo by sa stať, že premrháte veľa peňazí a nebudete mať vo výsledku to, čo ste chceli. Veríme však, že vďaka našim užitočným tipom všetko naplánujete dobre a do posledného detailu.
Sledujte KPI
Videá s miliónmi zhliadnutí sú dobré, ale nemusia prinášať žiadne výsledky.
Je predovšetkým dôležité, aby bola vaša video marketingová kampaň úspešná. Ako to spoznáte? Sledujte kľúčové ukazovatele výkonnosti čiže KPI.
Sledovanie metrík, ktoré vám pomôžu dosiahnuť vaše ciele, je veľmi dôležité. Nenechajte sa zmiasť vysokým počtom zhliadnutí a sledujte aj iné metriky, pretože úspešnosť sa líši cieľ od cieľa.
- fáza See (byť vidieť) – Ak ste vytvorili video, ktoré chce prilákať nových zákazníkov, sledujte počet zhliadnutí, dojmy divákov či zvýšenie povedomia.
- fáza Think (myslieť) – Ak ste vytvorili video marketingovú kampaň zameriavajúce sa na fázu THINK, mali by ste v KPI sledovať mieru pozeranie, zvýšenie obľúbenosti alebo zvýšenie záujmu o vašu značku.
- fáza Do (urobiť) – Ak sa vaši zákazníci dostali až do tejto fázy, je to skvelé, pretože vaše úsilie sa vypláca. V KPI by ste sa mali zamerať na predaje či kliknutia.
- fáza Care (starať sa) – Teraz je váš divák skutočným zákazníkom. V KPI štatistikách sa pozerajte na metriky ako je spätná návštevnosť alebo zvýšenie obľúbenosti.
Záver
Video marketing je zložitou disciplínou. Verím však, že sme všetko dôkladne vysvetlili a naše užitočné tipy vám pomôžu s realizáciou vašej kampane. Keď sa vám podarí dodržať všetkých osem krokov, môžete si byť istí, že vaša video marketingová kampaň bude úspešná.