3 min. čítanie

Tvorba videa pre mobilné zariadenia

Video na mobile? Ak sa pýtate, či má vôbec zmysel púšťať sa do tohto formátu, naša odpoveď je: „Rozhodne áno!“

Jakub Ovesný Jakub Ovesný
Zakladateľ a majiteľ Roadcrossers production
Tvorba videa pre mobilné zariadenia

Dnešní používatelia Facebooku pri prehliadaní Facebook feeds scrollujú obsah o 41 % rýchlejšie na mobile ako na počítači. Na video sa pozerajú 5-krát dlhšie ako na statické obrázky a podľa portálu eMarketer je viac ako 75 % pozretí videa práve na mobilných zariadeniach. Videá pozerané na mobiloch tak majú vynikajúcu príležitosť získať vysoký dosah (reach).

Nezáleží na tom, či ide o promo video, vzdelávacie video alebo animáciu, šancu netreba premeškať. Pokiaľ sa chcete vyhnúť dodatočným a nákladným úpravám už hotového videa, odporúčame vám zodpovedať si nasledujúce otázky skôr, než začnete video tvoriť.

Vertikálne = efektívnejšie

Je pre mobilné zariadenia lepšie vertikalne alebo horizontálne video? Ľudia zvyčajne držia svoje telefóny vertikálne. Vertikálne (4:5, 2:3 a 9:16) a štvorcové videá zaberajú viac miesta na obrazovke a tým pádom ponúkajú pôsobivejší zážitok.
Naopak, horizontálne videá (16:9) môžu fungovať dobre na landing page, prípadne na vašom firemnom blogu.

Vertikálne videá získavajú čoraz väčšiu popularitu.

Tento trend začínajú využívať napríklad tvorcovia hudobných videoklipov a my si tak o chvíľu budeme môcť pozrieť video akéhokoľvek interpreta na YouTube bez toho, aby sme si ho museli otáčať. Nie je to skvelé?

Tip: Premýšľate nad využitím klasického online spotu na mobilnom telefóne? Podľa kreatívnej strategičky Ginevri Capece Galeoty je vždy lepšie vytvoriť video pre mobil nanovo a nesnažiť sa upravovať už existujúci horizontálny formát.

Ak ale predsa len chcete prispôsobiť takýto spot pre mobilné zariadenia, Ginevra odporúča zmeniť pomer strán z 16:9 na 4:5 pre Instagram a na 2:3 pre Facebook.

Videá so zvukom sú univerzálnejšie

Čas a miesto, kde si ľudia videá pozerajú, sú rovnako dôležité. Či už doma, v aute, práci, so zapnutým alebo vypnutým zvukom – všetky tieto okolnosti treba brať do úvahy.
Automaticky prehrávané videá na Facebooku majú defaultne vypnutý zvuk. Až 85 % používateľov Facebooku je zvyknutých sledovať videá bez zvuku.

Preto je dôležité myslieť pri tvorbe video obsahu na to, aby bol zrozumiteľný aj bez zvuku. Video by tak malo prinášať rovnako kvalitný zážitok. To však neznamená, že zvuk sa stáva na mobilných zariadeniach zbytočným.

Videá so zvukom sú stále považované za relevantnejšie ako tie bez zvuku.

Napríklad používatelia Instagramu majú viac v obľube videá so zvukom. Až 60 % Instagram stories ads sú sledované nahlas.

Vďaka titulkom bude obsah zapamätatelnejší

Facebook zistil, že v rámci Veľkej Británie a Spojených Arabských Emirátov až 72 % ľudí sleduje videá na mobile počas nakupovania a 70 % počas presúvania sa z miesta na miesto? Aj títo sledovatelia môžu byť vašimi potenciálnymi zákazníkmi.
Aby sledovateľom neunikla podstata videa, pridajte doň titulky. Vďaka nim bude video efektívnejšie.
Podľa Facebooku, pridanie titulkov do video reklamám zvýšilo čas zobrazenia videa o 12 %. Čím dlhší čas je video zobrazené, tým dlhšie púta pozornosť diváka. Automaticky sa tak zvyšuje aj zapamätateľnosť jeho obsahu.
Pri tvorbe vášho promo videa odporúčám ukázať produkt alebo značku v prvých 5 sekundách a otitulkovať ho.

Nebojte sa experimentovať!

Ak chcete tvoriť videá pre mobilné zariadenia, smelo do toho! Skúšajte, testujte, hrajte sa! Vyskúšajte napríklad Full-screen formát, Instagram Stories Ads, interaktívne carousel reklamy, alebo 360 stupňové videá.

Práve 360 stupňové videá vzbudzujú vysokú interakciu s divákom – nabádajú ho k otáčaniu zariadenia, pretiahnutím prsta cez obsah… Podľa štatistík Facebooku z roku 2017 dokonca tento formát videa prináša 1,4 krát väčšiu radosť ako štandardné video. A aké formáty využívate vy?

Zdieľať článok
Jakub Ovesný
Zakladateľ a majiteľ Roadcrossers production

Zakladateľ produkčného štúdia Roadcrossers production. Prináša klientom moderné a štýlové videá, ktoré hodnoverne reprezentujú ich produkt alebo službu.

Tento článok ti prináša

Roadcrossers production

Roadcrossers Production je full-servisové animátorské a produkčné štúdio, ktoré sa vyznačuje záujmom o vytváranie vizuálne, detailne a pútavo spracovaných príbehov pre produkty a služby svojich klientov. Ponúkajú služby v oblasti animácií, videí a 3D modelovania.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+