Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
5 min. čítanie

Akú stratégiu zvoliť pre váš video content marketing?

Aktuálne sa video radí k najpopulárnejsim médiám medzi spotrebiteľmi, pretože dokáže divákov viac vtiahnuť do deja, prípadne prinútiť k nejakej, ideálne nami želanej akcii. Štatistiky uvádzajú, že 78% ľudí pozerá video každý týždeň a 55% ľudí dokonca denne. Ak k tomu pridáme fakt, že do roku 2020 bude online video tvoriť až 80% internetového trafficu, tak je určite na správnom mieste pouvažovať nad tým, akým spôsobom ho zaradiť do svojej marketingovej stratégie.

Jakub Ovesný Jakub Ovesný
Zakladateľ a majiteľ Roadcrossers production
Akú stratégiu zvoliť pre váš video content marketing?

Poďme na to pekne od začiatku. O čom by malo byť vaše prvé video?

Ak ste video marketing nikdy nerobili a nemáte za sebou tím ľudí, ktorý by vám pripravil stratégiu, ideálnym riešením je nechať to na samotných zákazníkov. Skúste si sami vytvoriť zoznam otázok, prípadne spraviť menší prieskum o tom, aby ste zistili, čo chcú zákazníci vedieť o vašom produkte alebo službách a predostrieť im ho buď prostredníctvom sociálnych sietí alebo vašej webstránky. Následne získate relevantný obsah, ktorému sa môžete venovať či už v samotných videách, alebo si vytvoríte miniseriál, ktorého časti budete uverejnovať na dennej či týždennej báze. Ďalšou možnosťou je zhrnúť to do jedného väčšieho videa, ktoré možete následne publikovať na vašom blogu, sociálnych sieťach prípadne na vašom firemnom Youtube kanáli.

Ak za sebou nemáte tím ľudí na tvorbu stratégie, nechajte to na samotných zákazníkoch.

Čo potom, keď toto už mám?

Ak ste si už prešli úvodnou fázou zoznamovania zákazníka s produktom alebo službou a máte už niekoľko videí za sebou, bolo by určite fajn zamerať sa na tzv „customer journey“ vášho zákazníka.

Celý proces môžeme rozdeliť na tieto fázy:
Uvedomenie sa – vtedy zákazník zisťuje, že má potenciálny problém, ktorý musí vyriešiť /potrebu ktorú potrebuje uspokojiť.
Posudzovanie – v tejto fáze si začína robiť svoj prieskum a zisťovať, aké sú dostupné možnosti.
Rozhodovanie – tu celá customer journey končí a v tomto bode si zákazník vyberá a rozhoduje sa, ktorú firmu osloví, alebo aký produkt si zakúpi, aby uspokojil svoje potreby, prípadne vyriešil daný problém.

Pre každú časť tohto procesu je ideálne vytvoriť videoobsah, pretože to je najlepšia možnosť, ako dostať potrebné informácie o potenciálnom zákazníkovi. A ak sa tieto videá využívajú efekívne a rozumne, môže to byť skvelý nástroj k zvýšeniu predaja.

Customer journey z pohľadu videoobsahu

Fáza uvedomenia sa

Je to v podstate štartovací bod nákupného procesu. Potenciálny zákazník zistil, že má problém alebo potrebuje niečo konkrétne zakúpiť. Tu sa nám otvárajú možnosti, ako ho zaujať naším videom.
Ako formát sa dajú využiť náučné videá, prípadne animácie, v ktorých vysvetlíte prečo daný problém vzniká a aké sú jeho riešenia. Takýmto typom videí budujete povedomie o svojej značke, staviate sa do role experta a viete takýmto spôsobom nasmerovať na váš web alebo e-shop viac zákazníkov.
Dalším formátom sú reklamy. Či už klasické tv reklamy alebo online spoty. Ich úlohou je prilákať ľudí na kúpu vášho produktu alebo služby, zviditeľniť sa a zvýšiť povedomie o značke.
Špeciálnou skupinou sú videá publikované na sociálnych sieťach. Môžu v sebe spájať podobné funkcie ako prvé dva formáty, ak sú prispôsobené na prezeranie na mobilných zariadeniach a rýchlo sa skrolujúcich nástenkach, vedia omnoho jednoduchšie prinútiť diváka k interakcii, či návšteve vášho webu.

Fáza posudzovania

V tejto fáze je vašou úlohou, aby ste prostredníctvom vášho video kontentu ukázali potenciálnemu zákaníkovi najlepšie možné riešenie jeho problému.
Pri tejto fáze sa veľmi dobre osvedčili animované explainer videá. Tento typ videí môže zábavnou formou vysvetliť, ako vaša služba či produkt vyrieši zákazníkovi jeho problémy. Pekne a moderne spravené animácie vedia podať jednoducho a zrozumitelne veľké množstvo informácií.
Podobne fungujú aj tutoriály. Ak je tutoriál zaujímavo spracovaný a pekne krok po kroku v ňom vysvetlíte konkrétny proces a ponúknete zákaznikovi pomocnú ruku, zvyšujete si tak dôveru ľudí voči produktu, prípadne službe a divák uvidí, ako vaša firma daný problém rieši, čo vám môže pomôcť vo fáze rozhodovania.

Fáza rozhodovania

Toto je najpodstatnejšia časť celého nákupného procesu. Tu sa divák rozhoduje, ktorú firmu osloví a aký produkt si zakúpi. Pozerá recenzie, hodnotenia a odporúčania.
A teda, ak máte možnosť nahrať nejaké spovede zákazníkov, ktorí reálne vaše služby vyskúšali, smelo do toho. Je to veľmi silný nástroj na vzbudenie dôvery a presvedčenie diváka, aby si vybral vašu spoločnosť.
FAQ videá alebo tiež videá, kde zodpovedáte na najčastejšie otázky zákazníkov, môžu dodatočne odstrániť pochybnosti o kúpe a zvýšiť počet konverzií, posilniť dôveru v službu a produkt.
Produktové videá, ako už názov hovorí, sú videá zamerané na predvedenie tých najlepších vlastností produktu, ktorý ponúkate, a tiež patria medzi populárne formáty, ktoré uľahčujú rozhodovanie potenciálneho zákazníka.

Pochopenie nákupného procesu vašich zákazníkov a správne zvolený video obsah pre jednotlivé fázy nákupu je veľmi dôležitou súčasťou celkovej video marketingovej stratégie.

Ak správne odchytíte diváka v počiatočných fázach, viete si ho cielene priviesť až k fáze nákupu. Ideálny scenár je, ak si všetkými nákupnými fázami prejde pod vašou záštitou a nebude si musieť dohľadávať informácie z iných ako vašich zdrojov. Treba myslieť aj na to, že úspešná videokampaň vyžaduje kvalitné videá, takže keď budete rozdeľovať svoj marketingový rozpočet, počítajte aj s touto položkou. Pomôže vám to utvoriť si u zákazníkov pozitívny obraz o vás.

Zdieľať článok
Jakub Ovesný
Zakladateľ a majiteľ Roadcrossers production

Zakladateľ produkčného štúdia Roadcrossers production. Prináša klientom moderné a štýlové videá, ktoré hodnoverne reprezentujú ich produkt alebo službu.

Tento článok ti prináša

Roadcrossers production

Roadcrossers Production je full-servisové animátorské a produkčné štúdio, ktoré sa vyznačuje záujmom o vytváranie vizuálne, detailne a pútavo spracovaných príbehov pre produkty a služby svojich klientov. Ponúkajú služby v oblasti animácií, videí a 3D modelovania.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024
7 min. čítanie

Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024

Sledovanie nových trendov v digitálnom marketingu je kľúčové pre úspešné prežitie a rast v rýchlo sa meniacom digitálnom prostredí. Online marketéri a marketingové agentúry sa neustále snažia zostať vpredu, sledovať inovácie a prispôsobiť sa zmenám, aby si udržali konkurencieschopnosť.

Dajana Denkóczyová
PPC specialist
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+