5 min. čítanie

Značky, ktoré zvýšia výdavky za marketing v roku 2023, porastú

Čo všetko ovplyvní digitálny marketing v tomto roku? Už dosť správam o kríze a zlých vyhliadkach na rok 2023. Poďme to vziať z iného konca. Prezradíme vám, čo tento rok v digitálnom marketingu neprehliadnuť a ako čerpať z toho „zlého“. Pretože ako povedal pretekár Formule 1 Ayrton Senna: „Za pekného počasia nemôžete predbehnúť 15 áut. V daždi áno.”

Lucia Marková Lucia Marková
Marketing Manager
Značky, ktoré zvýšia výdavky za marketing v roku 2023, porastú

Ťahák marketéra v roku 2023

Celé makroekonomické pozadie sa mení as tým aj správanie spotrebiteľov. Ako marketér pomôžete vašej značke tým, že budete:

  • maximálne využívať nazbierané dáta a využívať automatizáciu,
  • tvoriť premyslenú kreatívu, ktorá vám umožní konkurenčný náskok,
  • udržiavať existujúci firemný rozpočet a nekompromisne tlačiť na jeho zvýšenie,
  • šliapať do brand marketingu a zároveň hľadať balans medzi ním a výkonnostným marketingom,
  • každý krok priebežne merať a vyhodnocovať (s ohľadom na ochranu súkromia).

Ktoré novinky a trendy v roku 2023 už netrpezlivo vyzeráme?

V rámci PPC

Kaufland Marketplace

Na jar očakávame spustenie Kaufland Marketplace, po Nemecku tak Česko a Slovensko budú ďalšími krajinami, ktoré ponúknu internetovým predajcom nepotravinového tovaru príležitosť osloviť milióny ďalších zákazníkov pomocou platformy trhoviska Kaufland.cz a Kaufland.sk.

Nazdieľanie Heureky

Heureku bude možné konečne nazdieľať. Dočkáme sa klasického zdieľania účtov, ktoré je možné už takmer vo všetkých systémoch. Do Heureky bolo zatiaľ nutné poslať prihlasovacie údaje, ktoré boli pre všetkých správcov jednotné.

Lookalike zacielenie kampaní

Zoznam pripravuje novinku v podobe lookalike zacielenia kampaní. Google aj Facebook už takú možnosť má, ale pri českom Sezname sa na to dlho čakalo. Už aj na Sezname tak budete môcť získať nových zákazníkov vďaka zacieleniu na lookalike publiká, ktoré sa najviac podobajú vašej cieľovej skupine.

Väčšie používanie voľnej zhody

Google sa bude čoraz viac snažiť presadzovať používanie voľnej zhody vo vyhľadávacích kampaniach. Tú ocenia hlavne inzerenti. Vaše zadané kľúčové slovo sa totiž zobrazí aj pri relevantných vyhľadávacích otázkach, a to aj keď neobsahujú žiadne kľúčové slovo.

PMax kampane v popredí

PMax kampane sa budú ďalej vyvíjať a budú sa rozširovať ich možnosti nastavenia.

Automatické odporúčanie v účtoch

Google bude čoraz viac presadzovať používanie automatických odporúčaní v účtoch. Tieto odporúčania potom samy napríklad vypínajú málo vyhľadávané kľúčové slová, upravujú stratégie ponúk, rozširujú zacielenie kampaní alebo menia atribúčný model.

Rast Seznam Nákupov

Seznam Nákupy sa budú ďalej rozširovať a v priebehu Q1/2023 by malo byť konečne možné rozdeliť náklady podľa jednotlivých systémov, a tým v reportingu rozdeliť výkon Zbozi.cz a Zboží inzerátov (produktová inzercia vo vyhľadávaní českého Seznamu).

Týždenný podcast UPdate

V rámci dátovej analytiky

Google Analytics 4 preberú štafetu

V lete preberú Analytics po Universal pomyselnú štafetu. Aby ste nestratili žiadne dôležité dáta, postrážte si plynulý prechod na nové “štvorky”.

Práca s dátami v reálnom čase

Odporúčame čo najviac pracovať s údajmi používateľov v reálnom čase. Napríklad pri riešení požiadaviek môžete hneď reagovať a danému zákazníkovi aj priamo pomôcť s problémom. V reálnom čase tiež ľahšie objavíte anomálie v metrikách (metriky sa počítajú na úrovni minút/hodín) v rámci tržieb aj návštevnosti webu. Vyhnite sa používaniu offline súborov, ktoré sú zastarané a ich zasielanie neefektívne.

Väčší dôraz na first party data

Očakávame profilovanie užívateľov pre CRM a domodelovanie dát do systémov na základe first party dát kvôli nemožnosti využívať cookies tretích strán. Bude tak výrazný dôraz na bezpečnosť reklamných systémov aj súkromia užívateľov.

Spustenie Server-side merania

Nejakú dobu už je tu s nami aj server-side meranie, ale stále v beta verzii. V roku 2023 sa predpokladá spustenie ostrej verzie, čo je veľká téma aj s ohľadom na cookies. K first party dáta pristupujte ideálne cez SGTM (Server-side Google Tag Manager). Je efektívne, funkčné aj bez nutnosti práce programátora a funguje naprieč zariadeniami.

V rámci SEO a COPY

Google si došliapne na spam odkazy

Google na konci roka 2022 spustil ďalšiu aktualizáciu, ktorá sa týka spam odkazov. Bude prísnejší v postihu ohľadom kvality odkazových domén.

Tvorte užitočný obsah pre užívateľov

Nielen v roku 2023, ale aj v tom minulom sme pocítili, že sa Google viac zameriava na užívateľský obsah. Vyhodnocuje, či je content naozaj užitočný pre užívateľov (či v ňom používatelia nachádzajú odpovede na svoje otázky).

Nová možnosť kontroly výpadku

Google spustil nový panel, pomocou ktorého uvidíme či nedošlo k výpadku v rámci vyhľadávania. Užitočný nástroj pre každého, kto rieši SEO.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

V rámci kreatívy

AR technológie ako štandard

AR (rozšírená realita) vie zvýšiť engagement. Je akousi digitálnou nadstavbou nášho sveta a v reálnom čase máte možnosť vidieť nielen prvky vo vašom zornom poli, ale aj virtuálne objekty, ktoré môžete ovládať. Veľmi efektný nástroj, ktorý je pre väčšinu používateľov zaujímavým spestrením online prostredia.

AI technológia, ktorá pomáha pri tvorbe obsahu

Ešte nedávno to znelo ako sci-fi, ale rok 2023 bude aj v znamení využívania AI technológie. O technológiách, ktoré simulujú prácu copywriterov, sa hovorí už dlhšiu dobu, ale teraz sa s AI roztrhlo vrece. Ale dokáže do textov dodať emócie?

Krátke videá a TikTok na čele lídra

Do popredia sa dostávajú dynamické krátke videá, ktoré ľahko udržujú pozornosť užívateľov. TikTok tak v roku 2023 ešte viac zdôrazní svoju pozíciu udávania trendu medzi sociálnymi sieťami a po jeho vzore môžeme očakávať “tiktoktizáciu” (zjednodušenie a efektnosť videoobsahu) všetkého.

Conversion API merania aplikácií a offline eventov

Conversion API (CAPI) pomáha prepojiť vaše marketingové dáta so systémami Facebooku. Vďaka tomu môžete lepšie optimalizovať zacielenie reklám, znižovať cenu za konverziu a zlepšiť meranie výsledkov.

BeRealizácia

Popri TikToku je na vzostupe aj sociálna sieť BeReal, ktorá kladie dôraz na autentickosť a aktuálnosť.

Zvýšenie zabezpečenia Business Managera

Rok 2023 sa nesie v duchu posilnenia bezpečnosti v online, preto aj v rámci BM dôjde k zvýšeniu zabezpečenia prostredníctvom overenia e-mailovej domény. Bez overenia sa tak do Business Managera dostanú ľudia s danou doménou v e-mailovej adrese.

Zdieľať článok
Lucia Marková
Marketing Manager

Lucia sa stará o stratégiu a starostlivosť o značku Advisio, rovnako ako o hladký chod všetkých marketingových činností agentúry.

Tento článok ti prináša

Advisio

Advisio je digitálna marketingová agentúra, ktorá poskytuje komplexné online marketingové služby. Sú odborníkmi na e-commerce a ponúkajú širokú škálu služieb vrátane tvorby marketingových stratégií, vytvárania online kampaní, analýzy marketingových aktivít a reportovania výsledkov. Sú schopní navrhnúť a riadiť chytrý marketingový mix, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše obchodné ciele. S viac ako 15 rokmi skúseností v oblasti digitálneho marketingu sa stali dôveryhodným partnerom pre mnohé firmy, ktoré hľadajú efektívne a výkonné online marketingové riešenia.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+