5 min. čítanie

Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

Ak potrebujete nový web rýchlo a lacno, Webnode môže byť ten správny nástroj. Je jednoduchý na použitie a na výber máte množstvo skvelých dizajnových šablón, ktoré stačí len upraviť.

Recenzia: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu web stránky?

A aké sú naše praktické skúsenosti s Webnode systémom? Ukážeme vám, v čom vyniká, aké sú jeho výhody a naopak, kedy dať radšej prednosť inej platforme.

Vlastný web bez programovania

Webnode je online systém na tvorbu web stránok – osobných a firemných webov, produktových stránok, blogu a e-commerce stránok. Tým, že funguje ako SaaS služba, stránku si vytvárate priamo cez prehliadač počítača alebo mobilného zariadenia. Nemusíte nič sťahovať, ani inštalovať prídavné pluginy.

Na Webnode si stránku zvládne urobiť naozaj každý. Nepotrebujete pritom vedieť, čo je to HTML ani CSS.

Jednoduchý web na Webnode subdoméne môžete mať úplne zadarmo; zložitejšie stránky s rozšírenými funkciami za malý poplatok. Ten sa líši v závislosti od výberu balíčka podľa Webnode cenníka.

Hlavné výhody systému Webnode

1. Ľahko sa používa

Webnode je skvelý pre svoje intuitívne rozhranie a drag&drop funkciu. Jednoduchým potiahnutím myši viete na stránku pridať akýkoľvek prvok alebo sekciu (galériu, kontaktný formulár, mapu…), prípadne vložiť HTML a embed kód.

Webnode používa vizuálny editor, tzv. WYSIWYG. Všetky zmeny realizované na stránke tak uvidíte okamžite. Ihneď sa môžete presvedčiť o tom, či vám daná zmena vyhovuje, alebo ju jediným kliknutím vrátite späť.

Vytvoriť si stránku cez Webnode je oveľa jednoduchšie ako cez WordPress alebo iné platformy, ktoré si vyžadujú technicky zdatnejších užívateľov.

2. Dizajnové Webnode šablóny

Webnode ponúka viac ako 100 šablón, z ktorých si viete vyberať podľa typu svojho biznisu.

Vzhľad Webnode šablóny je možné úplne zmeniť – od jednoduchej zmeny farby pozadia, písma či fontu, až po pridávanie multimediálnych prvkov.

Všetky Webnode šablóny majú responzívny dizajn, preto sa váš web bude zobrazovať bezchybne aj na smartfónoch či tabletoch.

3. Web stránka hotová ešte dnes

Rýchlosť vytvorenia stránky je pri Webnode bezkonkurenčná. Napríklad v porovnaní s WordPressom nepotrebujete žiadnu inštaláciu, ani pluginy na sfunkčnenie stránky.

Potrebujete sa iba zaregistrovať, vybrať si tú pravú šablónu a prispôsobiť ju svojim potrebám. Šablóny totiž majú predefinované sekcie, ktoré stačí vyplniť. Stránku tak máte hotovú za pár minút.

4. Hosting, o ktorý sa nemusíte starať

Výhodou Webnode ako SaaS služby je, že vám rovno zabezpečí aj prevádzkovanie stránky. To znamená, že sa nemusíte trápiť s nastavovaním servera, bezpečnosťou či zálohovaním. Niektoré služby spojené s hostingom sú dokonca bezplatné (napr. prevádzka webu na subdoméne Webnode).

Samozrejme Webnode poskytuje aj možnosť použiť vlastnú doménu. V tom prípade potrebujete aspoň základný platený balík LIMITED za 2,95 €/mesiac* – čo je stále férová suma v porovnaní s bežným hostingom od profesionálneho providera.

* 75 Kč/měsíc v CZ verzii
*959,00 Ft/hónap v HU verzii

5. Rozšírené e-commerce funkcie

Webnode umožňuje na stránke pracovať aj s pokročilými e-commerce funkciami. Ponúka nielen plnú podporu pre dôležité SEO nastavenia (Page title, URL, meta dáta), ale takisto:

  • Integráciu s Google Analytics
  • Vkladanie vlastných HTML kódov
  • Použitie aplikácií a služieb tretích strán
  • Prepojenie e-shopu s platobnými bránami
  • Prepojenie s dopravcami
  • Export objednávok do účtovného systému Pohoda

S použitím Webnode šablóny a týchto funkcií viete vytvoriť plnohodnotné e-commerce riešenie, ktoré vám pomôže rozvíjať váš biznis.

Našli sme aj nevýhody…

V rámci recenzie Webnode sme narazili aj na negatíva, ktoré môžu užívateľom prekážať:

  • Webnode reklama sa na stránke zobrazuje aj pri niektorých spoplatnených balíčkoch. Ak ju na webe mať nechcete, potrebujete vyšší (a teda drahší) balík. Minimálne balík ŠTANDARD.
  • Vyšší balík je rovnako potrebný aj vtedy, keď chcete stránku prepojiť s Google Analytics a ďalšími e-commerce funkciami.
  • Vo verzii 2.0 nie je možné vkladať vlastné šablóny, ani editovať CSS Webnode šablóny.
  • Webnode šablóny (na rozdiel od WordPress šablón) nie sú vhodné pre veľké katalógové stránky, portály či spravodajské magazíny, ktoré si vyžadujú špecifické funkcie na mieru. Vtedy si radšej vyberte inú platformu.

Ako si vytvoriť web na Webnode

Ku vlastnej web stránke vám stačí 6 jednoduchých krokov:

1. Registrácia

Aby ste mohli Webnode používať, je potrebné sa zaregistrovať. Zadáte názov stránky (ktorý bude fungovať aj ako názov subdomény), email a heslo. Prípadne sa môžete prihlásiť cez Facebook alebo Google.

2. Výber typu stránky

V druhom kroku si vyberte, či plánujete vytvárať webovú stránku, alebo e-shop.

3. Výber šablóny

Pre svoj nový web potrebujete aj šablónu. Zvoliť si môžete zo 100+ predefinovaných Webnode šablón rôzneho zamerania. Následne vám systém vygeneruje stránku, ktorú si upravíte podľa svojich požiadaviek.

4. Prispôsobenie webu

Vzhľad stránky je možné radikálne meniť. Stačí len kliknúť na oblasť alebo prvok, ktorý chcete modifikovať. Pridaním vizuálnych efektov upravíte napr. header/ footer či pozadie stránky.

Rovnako jednoducho viete pridávať obsah a nové sekcie. Nakoniec sa vaša web stránka nemusí vôbec podobať na pôvodnú Webnode šablónu.

5. Nastavenie SEO parametrov

V hornej časti editora sú k dispozícii nastavenia pre Stránky, kde vyplníte všetky dôležité SEO parametre.

6. Publikovanie webu

Máte takmer hotovo. Posledným krokom je zverejnenie stránky kliknutím na Publikovať vo vrchnom paneli administrácie.

Aká je cena za Webnode šablóny? Pozrite si cenník

Základná web stránka na Webnode subdoméne je zadarmo. No limituje vás v použití funkcií a nemôžete si ju napojiť na vlastnú doménu. Preto ak chcete profi web so všetkým, čo k tomu patrí, musíte siahnuť po niektorom z prémiových balíkov. Rozdiely sú v dostupnosti funkcionalít či priestore na disku, ktorý je vyhradený pre vašu stránku.

Koľko vás to nakoniec bude stáť, si môžete pozrieť priamo vo Webnode cenníku:

Záverečné hodnotenie: Oplatí sa použiť Webnode na tvorbu stránky?

Za nás určite áno. S použitím Webnode šablóny si môžete vytvoriť web stránku úplne sami. Celý proces je natoľko intuitívny, že nemusíte byť žiaden IT odborník. Nechýbajú ani pokročilé e-commerce nástroje, ktoré potrebuje každý úspešný e-shop.

Webnode predstavuje skvelý spôsob, ako získať stránku rýchlo a bez veľkého rozpočtu.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera
20 min. čítanie

Ako najlepšie vybrať performance agentúru či freelancera

Pri výbere dodávateľa marketingových služieb pre váš e-shop či iný projekt máte na trhu na výber viacero možností. Pri tomto výbere je veľmi dôležité vedieť sa správne rozhodnúť, ale aj vedieť si správne nastaviť očakávania. Takisto pýtať sa správne otázky a dávať si pozor na „red flags“, pri ktorých by mohol váš výber dopadnúť tak, […]

Martin Bulák Martin Bulák
CEO & PPC špecialista / BOOSTERS
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+