16 min. čítanie

Ako vybrať bezplatnú šablónu na WordPress + 7 tipov na šablóny

Výber správnej Wordpress šablóny je kľúčový. Ovplyvňuje vzhľad a fungovanie webu. Netreba ho preto podceňovať či urýchľovať. Dnes máte na výber stovky rôznych typov šablón, ktoré sa hodia práve na váš web. Kúpa šablóny stojí pár desiatok eur. Dajú sa však nájsť aj bezplatné. A ja sa dnes pozriem na to, ktoré sú najlepšie.

Ako vybrať bezplatnú šablónu na WordPress + 7 tipov na šablóny

Moje hodnotenie

Názov šablóny

Výhody

Hodnotenie

• responzivita
• skvelá rýchlosť
• viac ako 600 typov písma

výborné

• responzivita
• jednoduché prispôsobenie
• vhodná pre všetky typy e-shopov

výborné

• nadčasový dizajn
• skvelo spracovaná dokumentácia
• jednoduchá inštalácia

výborné

Newsmag Lite

• responzivita
• jednoduché používanie
• moderný vzhľad

veľmi dobré

• podpora page builderov
• rýchle prispôsobenie
• jednoduchá inštalácia

veľmi dobré

• jednoduchá inštalácia
• podpora page builderov
• rýchle prispôsobenie

veľmi dobré

• responzivita
• moderný dizajn
• široké možnosti prispôsobenia

veľmi dobré

Platené vs. bezplatné

WordPress témy môžeme deliť na dve základné skupiny – bezplatné a platené. Platené šablóny sa často nazývajú premium. Nájdete ich vo viacerých cenových kategóriách. Majú niekoľko výhod aj nevýhod.

Medzi hlavné výhody platených šablón sa radia:

  • kvalitná zákaznícka podpora
  • široké množstvo funkcií
  • pravidelná aktualizácia.

Platené šablóny majú jednu väčšiu nevýhodu a to v cene. Za mnohé si priplatíte desiatky eur.

A práve preto existujú bezplatné šablóny. Za tie nemusíte platiť nič. V dnešnej dobe ich je veľké množstvo. Máte veľa možností. Pri výbere šablóny je dôležité sledovať jednotlivé parametre. Pomocou nich zistíte, či je šablóna dobrá alebo jej niečo chýba. Ak by jej niečo chýbalo, mohlo by sa to odraziť na správnom fungovaní vašej webstránky. A to určite nechcete.

Medzi hlavné výhody bezplatných šablón sa radia:

  • sú zadarmo a nič neplatíte
  • mnohé sú vo veľmi peknom a elegantnom dizajne
  • poskytujú dostatok funkcií pre začiatočníkov.
  • dajú sa jednoducho prispôsobiť

Na druhej strane však majú aj zopár nevýhod:

  • veľké množstvo z nich neposkytuje zákaznícku podporu
  • majú ohraničené množstvo funkcií
  • pre pokročilého používateľa nemusia poskytovať dostatok funkcií

 

Správny dizajn

Dizajn webstránky sa odvíja od troch základných faktorov a to:

  1. vaše osobné preferencie
  2. zameranie vašej webstránky
  3. zákazníci alebo ľudia navštevujúci web

Vaša webstránka by sa vám mala páčiť. Budete sa na ňu pozerať často, a preto by mala spĺňať vaše očakávania. Netreba zabúdať ani na zameranie. Iné funkcie potrebuje e-shop a iné blog či magazín s článkami.

Na druhej strane by sa mala páčiť aj budúcim návštevníkom. Pri jej návšteve by mali nájsť všetko rýchlo a jednoducho. Dizajn by mal pôsobiť reprezentatívne.

Nesprávna šablóna vie na zákazníkov či návštevníkov pôsobiť mätúco. Namiesto toho, aby ďalej nakupovali alebo čítali obsah, radšej odídu.

Prispôsobenie šablóny

Mnohí, hlavne neskúsení užívatelia, chcú peknú šablónu s jednoduchým prispôsobením. Ak nepatríte k odborníkom na programovanie, rozhodne sa vám taká šablóna zíde.

Pri hľadaní sledujte okrem dizajnu aj návod na nastavenie. Mal by sa nachádzať pri každej šablóne. Pomôcť vám môžu screenshoty užívateľského rozhrania. Podľa nich sa dá zistiť, ako sa so šablónou bude pracovať.

Responzivita

Responzivita znamená, že šablóna sa vie prispôsobiť menším obrazovkám. Vašu webstránku si ľudia nebudú pozerať len na počítačoch. Veľká väčšina dnes číta články, nakupuje či surfuje na internete cez smartfón alebo tablet.

Ak šablóna nemá vlastnosť responzívnosti, mali by ste sa obzrieť po inej. Ide o dôležitú funkciu ovplyvňujúcu návštevnosť.

To, či je šablóna responzívna alebo nie, sa dá zistiť veľmi rýchlo. Stačí si jej demo verziu pozrieť na mobilnom zariadení. Taktiež môžete vyskúšať Google Resizer s názvom Material Design.

Funguje jednoducho. Do vyhľadávacieho okna napíšete adresu webu. Ten sa vám následne zobrazí na troch zariadeniach.

Kompatibilita

Šablóna musí pracovať dobre v každom prehliadači. Ak by ju niektorý z nich nepodporoval, mohlo by sa stať, že sa zle načíta. Tiež nemusia fungovať niektoré prvky.

Keď máte šablónu vybratú, stačí jej demo verziu manuálne skúšať na jednotlivých prehliadačoch. Vyskúšajte najprv najčastejšie používané ako Mozilla či Chrome. Zamerajte sa aj na menej používané ako Explorer, Opera či Safari.

Ak už šablónu nainštalovanú máte a chceli by ste otestovať, či je s prehliadačmi kompatibilná, nemusíte to skúšať manuálne. Využiť môžete jeden z testerov prehliadačov ako napríklad LambdaTest.

Pre správne fungovanie celého webu je dôležitá aj podpora pluginov. Tá sa však už nedá skontrolovať v demo verzii. Je preto dôležité šablónu nainštalovať.

Pri bezplatných šablónach to nie je problém. Za ne nič neplatíte a vyskúšať ich môžete rovno niekoľko. Po nainštalovaní zistíte, či sú pluginy podporované alebo nie.

 

Rýchlosť šablóny

Ľuďom sa v dnešnej dobe nechce čakať. Nemajú na to čas a potrebujú, aby po jednom kliknutí mali stránku okamžite načítanú. Návštevníci to očakávajú. Rovnako, ako to vy očakávate od iných webov.

Rýchlosť webstránky sa odvíja od veľkého množstva faktorov. Niekedy za to môže zlé pripojenie na internet, inokedy zas hosting. V mnohých prípadoch rýchlosť ovplyvňuje aj samotná šablóna.

Ako sa teda vyhnúť pomalej šablóne? Stačí použiť jeden z viacerých nástrojov na internete. Vhodný je napríklad Google Page Speed Insights alebo Pingdom.

Oba nástroje vám ukážu rýchlosť načítania plus ďalšie informácie. Medzi ne sa radí napríklad veľkosť stránky či dokonca “hodnotenie” výkonu. Nechýbajú ani tipy, ako rýchlosť či výkon zlepšiť.

Page Builder

Page Builder vám poskytuje možnosť upraviť si vašu webstránku. Inak povedané, “poukladať” si jednotlivé prvky tak, ako chcete. Túto funkciu neposkytuje úplne každá šablóna.

Pre bežných používateľov je preto omnoho lepšia šablóna s builderom. Bez programátorských zručností si viete prispôsobiť všetko podľa seba.

V prípade, že šablóna Page Builder nemá, využiť môžete pluginy. Existuje rovno niekoľko a mnohé z nich sú bezplatné. Ide napríklad o Page Builder by SiteOrigin. Je to veľmi obľúbený builder, ktorý má už vyše 22 miliónov stiahnutí.

Druhým obľúbeným je Elementor. Ten má približne 3 milióny stiahnutí.

Možnosť prekladania do iných jazykov

Písanie webu vo viacerých jazykoch sa často oplatí. Jednoducho sa vďaka tejto možnosti dostanete aj na zahraničný trh. Pritiahnete nových návštevníkov a rozšírite svoje pôsobenie.

Namiesto manuálneho prekladania sa dajú využiť rôzne pluginy, ktoré sa vám o to postarajú. Dôležité je dopredu sa uistiť, či ich šablóna podporuje. Ak áno, môžete si jeden z nich vybrať. Tieto pluginy sa delia na platené a bezplatné.

V prípade platených sú obľúbené napríklad Translate Press alebo WPML. Medzi veľmi dobre hodnotené neplatené sa radí Polylang či Ceceppa Multilingua.

TIP: Práve teraz možno prekladanie do iných jazykov nepotrebujete. Je však dobré, ak šablóna multijazyčnosť podporuje. V budúcnosti, keď budete chcieť rozšíriť svoje pôsobisko, sa vám to rozhodne zíde.

 

Podpora slovenských znakov

Síce to znie ako maličkosť, no podpora slovenských znakov je dôležitá. Mnohé šablóny náš jazyk nepodporujú, čo sa následne odráža v zmene písma. Najčastejšie ide o diakritiku.

Mäkčene sú pre zahraničné jazyky, a najmä angličtinu, niečím nepoznaným. Preto s tým majú šablóny často problém. Písmo sa následne pri písmenách s mäkčeňmi mení a ovplyvňuje celý vzhľad webu.

Na otestovanie slovenskej diakritiky neexistuje žiaden nástroj. Preto je potrebné šablónu stiahnuť a vyskúšať. A síce je to práca navyše, pri bezplatných šablónach to nie je žiaden problém. Nemusíte za ne nič platiť a môžete testovať všetky do radu.

TIP: Ak chcete nájsť čo najviac zaujímavých bezplatných šablón, vyskúšajte ich hľadať v angličtine. Najlepšie pod pojmom “Free WordPress themes”. Objaví sa vám viac výsledkov a na výber budete mať omnoho viac šablón.

 

Formát článku

Pri písaní článku vo WordPress máte možnosť vybrať si jeho formát. Ide buď o štandardný text, citát, video a množstvo ďalšieho. Niektoré šablóny však nepodporujú úplne všetky formáty.

Po nainštalovaní šablóny ich všetky vyskúšajte. Zistíte tak, či v budúcnosti náhodou nebude problém uverejniť aj niečo iné ako štandardný článok.

Dokumentácia

Správna dokumentácia dokáže pri inštalovaní a prispôsobení veľmi dobre pomôcť. Premium šablóny dokumentáciu majú, no pri bezplatných to nie je pravidlom. Aj napriek tomuto faktu ju mnohé majú. Dokonca, často je dobre spracovaná. Pri jej sťahovaní nájdete okrem textových tutoriálov aj videá.

Väčšina bezplatných šablón neposkytuje zákaznícky servis. Preto je najlepšie, ak majú dobrú dokumentáciu. Pomôže vám s inštaláciou a s prispôsobovaním bez toho, aby ste postup hľadali niekde inde.

Optimalizácia pre vyhľadávače

Dôležitým parametrom je SEO. Ak je šablóna SEO friendly, vie vám pomôcť v lepšom umiestnení vo vyhľadávaní. Mnohé bezplatné šablony sú urobené aj s ohľadom na SEO.

Kde bezplatné šablóny hľadať?

Bezplatných šablón dnes nájdete stovky. Výber je široký, vďaka čomu si na svoje príde e-shop aj bloger.

Šablóny nájdete na oficiálnej WordPress stránke. Nachádza sa ich tu viac ako 7-tisíc od rôznych vývojárov. Všetky sú zoradené do viacerých kategórií. Výber je veľmi rýchly.

Samozrejme, jednotlivé šablóny nájdete aj na stránkach samotných vývojárov.

Každá šablóna má krátky popis, hodnotenie a ďalšie informácie ako napríklad počet inštalácií. Nechýba ani možnosť náhľadu demo verzie.

Porovnanie bezplatných WordPress šablón

Každá šablóna má iný dizajn a iné funkcie. Vďaka tomu sa od seba odlišujú a sú vhodné pre rôzne účely. Preto som pre vás vybral 5 známych a obľúbených WordPress šablón, ktoré som následne porovnal.

Názov

Výhody

Pre koho je vhodná

Webstránka

Sydney

• responzivita
• 12 vlastných widgetov
• skvelá rýchlosť
• podrobný návod na inštaláciu
• k dispozícii viac ako 600 typov písma
• elegantný vzhľad

• freelanceri
• spoločnosti

Neve

• jednoduchá inštalácia
• podpora page builderov
• skvelá rýchlosť
• možnosť kontaktovať zákaznícky servis
• štýlový vzhľad
• rýchle prispôsobenie

• freelanceri
• menšie a väčšie spoločnosti

Hestia

• jednoduchá inštalácia
• podpora “drag and drop” page builderov
• moderný a nadčasový dizajn
• dobrá rýchlosť
• veľmi dobre spracovaná dokumentácia

• startupy
• menšie spoločnosti

Newsmag Lite

• responzivita
• jednoduché používanie
• moderný a nadčasový vzhľad
• intuitívna orientácia

• online magazíny
• webstránky s článkami

>> otvoriť <<

Ashee

• responzivita
• príjemný dizajn
• veľmi dobre spracovaná dokumentácia
• podpora page builderov
• rýchle prispôsobenie

• bloggeri

Leto

• vhodná pre akýkoľvek typ e-shopu
• jednoduché prispôsobenie
• podpora WooCommerce
• možnosť prekladu do iných jazykov
• zákaznícka podpora

• e-shopy

Shopper

• moderný dizajn
• podpora WooCommerce
• široké možnosti prispôsobenia

• e-shopy

Sydney

Sydney je šablónou od aThemes. Spoločnosť funguje od roku 2013 a vo svojej ponuke má ako platené, tak aj bezplatné témy. Jej ponuka je široká, vďaka čomu si v nej vyberie úplne každý.

Téma Sydney je najlepšou voľbou pre spoločnosti a freelancerov. Hneď na prvý pohľad vyzerá profesionálne a veľmi príjemne. Dokáže tak človeka alebo spoločnosť skvelo reprezentovať.

Šablóna je responzívna, vďaka čomu si váš web môžu ľudia pozerať aj cez mobil či tablet. Poskytuje taktiež skvelé možnosti, ako ju prispôsobiť. Sami si vyberáte písmo, farbu či logo. V prípade hlavičky si zas vyberáte buď statický obrázok alebo posuvný panel.

>>> ? POZRITE SI MEGA POROVNANIE 13 NÁSTROJOV NA TVORBU LÔG ? <<<

V jej ponuke je možnosť prekladania a 12 widgetov. Medzi ne sa radia napríklad widgety kontaktov či sociálnych sietí. Nechýba ani PRO verzia. Tá je platená. Jej cena je 59 $ a obohatená o 4 ďalšie widgety.

Pri inštalovaní a prispôsobovaní sa môžete držať návodu a to buď písaného, alebo vo forme videa. Všetky návody nájdete na stránke aThemes. Mnohé bezplatné šablóny takéto niečo neposkytujú. Preto je to pri šablóne Sydney príjemným prekvapením.

Rovnako je príjemným prekvapením zákaznícky servis. Ten pri bezplatných šablónach často nebýva. V rámci šablóny Sydney však môžete využiť aThemes fórum. Ak máte nejakú otázku, stačí ju napísať, poprípade hľadať, či ju už niekto nepoložil.

Výhody:

  • štýlový a reprezentatívny vzhľad
  • možnosť prispôsobenia písma, farby a mnoho ďalšieho
  • šablóna je responzívna
  • 12 vlastných widgetov
  • výber z viac ako 600 typov písma
  • dostatočná rýchlosť
  • návod na inštaláciu a prispôsobenie
  • zákaznícke fórum na otázky

Nevýhoda:

  • zákaznícka podpora je len formou fóra

 

Neve

Neve je ďalšou skvelou šablónou pre menšie a väčšie spoločnosti a pre freelancerov. Jej obľúbenosť potvrdzuje už viac ako 100-tisíc stiahnutí. Vytvorená je spoločnosťou Themeisle. Tá funguje od roku 2012 a je, rovnako ako aThemes, vo svete internetu známa. Vo svojej ponuke má ako platené, tak aj neplatené šablóny.

Šablóna Neve je bezplatná, no ak by ste chceli viac funkcií, musíte si priplatiť. Vybrať si môžete z platených plánov na rok. Personal stojí 49 €, Business 79 € a Agency 129 €.

Šablóna poskytuje minimalistický, no pritom veľmi príjemný vzhľad. Je responzívna a kompatibilná s page buildermi ako napríklad SiteOrigin či Elementor.

Hlavičku a pätu si môžete prispôsobiť presne podľa seba a veľmi jednoducho. Nechýba ani výber farby či písma.

Na webstránke sa vďaka šablóne orientujete prirodzene a intuitívne. Základné prvky sa nachádzajú tam, kde by ste ich hľadali. Je to napríklad menu s hlavnými kategóriami alebo vyhľadávací box.

Najsilnejšou stránkou tejto šablóny je najmä skvelá rýchlosť. Webstránka sa načíta bez problémov a dlhého čakania.

Pre mnohých bude prekvapením, že aj keď ide o bezplatnú šablónu, jej dokumentácia je dobrá. Na inštaláciu a prispôsobenie nájdete ako textové návody, tak aj videá. Celý proces je omnoho jednoduchší.

Ak by ste mali nejaké otázky ohľadom šablóny, môžete dokonca kontaktovať zákaznícky servis. Stránka Themeisle má však aj dobre spracované FAQ. Je v nich zodpovedaných veľa základných otázok.

Výhody:

  • jednoduchá inštalácia
  • responzivita
  • podpora page builderov ako SiteOrigin, Divi či Elementor
  • jednoduché prispôsobenie
  • zdokumentovaný návod na inštaláciu a prispôsobenie
  • možnosť kontaktovať zákaznícke centrum
  • skvelá rýchlosť
  • štýlový a zaujímavý dizajn

 

Hestia

Hestia je ďalšia, veľmi zaujímavá šablóna zo stránky Themeisle. Jej moderný vzhľad sa zapáči nejednému návštevníkovi. Na prvý pohľad ju nemusíte ani rozoznať od premium šablón. Jej spracovanie je naozaj dobré, čo podporuje aj množstvo stiahnutí. Hestia ich má už vyše 100-tisíc.

Tak ako šablóny pred ňou, aj Hestia je responzívna a jednoduchá na prispôsobenie. Všetko uľahčuje jej kompatibilita s “drag and drop” page buildermi. Medzi ne sa radí napríklad Divi, Elementor, Beaver Builder či SiteOrigin.

Šablóna je vhodná najmä pre menšie spoločnosti alebo startupy. Poskytuje napríklad možnosť zobrazenia produktov. To však nie je všetko. Okrem toho má sekciu na portfólio, tím pracovníkov a množstvo iného. Ak by ste chceli v rámci stránky uverejňovať články, využiť môžete blog.

Tak ako väčšina bezplatných typov, aj Hestia prichádza v možnosti premium. Pri tej si vyberáte z viacerých plánov na rok a to Personal za 69 €, Business za 99 € a Agency za 199 €.

Hestia má skvelú dokumentáciu. Netreba sa však čudovať. Je to ďalšia šablóna od aThemes. Webstránka poskytuje okrem podrobného opisu inštalácie a prispôsobenia tiež zákaznícky servis.

Výhody:

  • skvelý dizajn pre startupy a menšie spoločnosti
  • kompatibilita s page buildermi
  • jednoduchá a rýchla inštalácia
  • skvelá dokumentácia
  • jednoduché prispôsobenie
  • dostatočná rýchlosť
  • zákaznícka podpora
  • responzivita
  • možnosť prejsť na platenú verziu

Nevýhoda:

  • možností prispôsobenia je v porovnaní s inými šablónami menej

 

Newsmag Lite

Newsmag Lite je od všetkých troch spomínaných odlišná. Vhodná je najmä pre online magazíny a stránky s článkami. Je veľmi obľúbená, čo potvrdzuje už viac ako 20-tisíc stiahnutí.

Šablóna Newsmag Lite je vytvorená spoločnosťou Macho Themes. V ponuke má okrem bezplatných aj platené šablóny. Spravidla ide o bezplatné šablóny, ktoré sú obohatené o ďalšie funkcie.

Šablóna je moderná a štýlová. Prináša vzhľad pokročilých magazínov. Je flexibilná a dá sa jednoducho upraviť. Samozrejmosťou je aj responzívnosť. Pomocou nej si budete môcť web prezerať a čítať napríklad na mobile.

Na tejto šablóne vás môže zaujať najmä page slider. Ten vám udrie do očí hneď ako na stránku vstúpite. Výhodou je skvelá organizácia článkov do jednotlivých kategórií. Orientácia je tak intuitívna. Návštevníkov neodradí príliš komplikovaný vzhľad.

Newsmag Lite pracuje dobre s Google Adsense. Na svoju stránku tak pokojne môžete umiestňovať reklamy.

Výhody:

  • rýchla inštalácia
  • jednoduché používanie
  • možnosť umiestnenia reklám s Google Adsense
  • moderný dizajn
  • jednoduchá orientácia vďaka kategóriám
  • responzívnosť
  • možnosť kontaktovať zákaznícky servis

 

Ashe

Ashe je jednoduchá šablóna vhodná najmä pre blogerov zameraných na rôzne témy. Má minimalistický a elegantný vzhľad. V kombinácii s fotografiami vie skvelo vyniknúť.

Šablóna je od tvorcov WP-royal.com. V ich ponuke je veľké množstvo bezplatných šablón. Nájdete tu však aj platené typy. Tie poskytujú viac možností prispôsobenia.

Medzi hlavné výhody, ktoré šablóna má, sa radí page slider. Ten dokáže zaujať hneď po príchode na webstránku. Medzi ďalšie plusy sa radí responzivita či možnosť prekladania stránky.

Orientácia je intuitívna vďaka tomu, že základné prvky nájdete umiestnené tam, kde spravidla bývajú. Sú to napríklad hlavné kategórie v menu alebo vyhľadávací box. Šablóna je kompatibilná s page buildermi ako Beaver Builder, SiteOrigin či Elementor. Pomocou nich si stránku prispôsobíte presne podľa seba.

Pri nastavovaní máte možnosť nahrať svoje vlastné logo a upraviť si pozadie. Plus pri jednotlivých článkoch nechýbajú možnosti zdieľania na sociálnych sieťach.

Inštalovanie je zjednodušené vďaka skvelej dokumentácii. Okrem písaných návodov nájdete aj návody vo forme videí. V prípade otázok vyskúšajte fórum. Každá šablóna má svoje vlastné. Svoju otázku stačí položiť alebo nájsť, či sa ju niekto nepýtal.

Výhody:

  • jednoduchý dizajn
  • rýchla inštalácia
  • dobre spravená dokumentácia
  • kompatibilita s page buildermi
  • responzivita
  • možnosť prekladania stránky

Nevýhoda:

  • chýba zákaznícky servis

 

Leto

Leto je príjemná a pekná šablóna od spoločnosti aThemes. Je vhodná pre akýkoľvek druh e-shopu.

Šablóna sa dá prispôsobiť presne podľa toho, čo potrebujete a poskytuje široký výber zo stoviek písma. Podporuje WooCommerce a možnosť prekladania do iných jazykov. Svoje služby tak môžete rozšíriť aj do zahraničia.

Spolu so šablónou získavate skvelo spracovanú dokumentáciu. Inštalácia je vďaka nej omnoho jednoduchšia. Využiť môžete aj zákaznícku podporu.

Výhody:

  • responzivita
  • minimalistický a elegantný dizajn
  • jednoduché prispôsobenie
  • vhodná pre všetky typy e-shopov
  • skvelo spracovaná dokumentácia
  • možnosť prekladania do iných jazykov
  • kvalitná zákaznícka podpora

 

Shopper

Shopper je ďalšou zo šablón pre e-shopy. Poskytuje čistý a moderný vzhľad, ktorý sa hodí najmä obchodom s módou, doplnkami či kozmetikou.

Šablóna sa dá veľmi jednoducho prispôsobiť presne podľa vášho zamerania. Je plne responzívna a kompatibilná s WooCommerce pluginom.

Internetový obchod s touto šablónou je prehľadný, vďaka čomu sa zákazníkom nakupuje pohodlne.

Šablóna Shopper je od tvorcov ShopperWP.com. V ich ponuke nájdete okrem neplatenej verzie aj platenú. Pri premium verzií zaplatíte 39 $ ročne.

Výhody:

  • moderný dizajn
  • jednoduché prispôsobenie
  • kompatibilita s WooCommerce
  • responzivita
  • možnosť zakúpenia premium verzie

Nevýhody:

  • nie je vhodná pre úplne všetky typy e-shopov

Názory fundovaných

“Výber správnej šablóny pri tvorbe WordPress webu je naozaj dôležitý, nakoľko správne naprogramovaná šablóna vysoko ovplyvňuje kvalitu webu. Nie je to len o dizajne – šablóna má totiž dopad na rýchlosť načítania webu, celkovú funkčnosť a funkčnosť pluginov, a taktiež vysoko ovplyvňuje SEO.

Vo väčšine prípadov používame prémiové šablóny, ktoré sú dôkladne vyberané na základe potrieb konkrétneho projektu klienta. S prémiovými – platenými šablónami získavame okrem kvalitnejšieho vyhotovenia aj podporu, ktorá dokáže pomôcť, ak niečo nesedí. Niekoľkokrát sme však pri “pro-bono” projektoch siahli aj po free šablónach, skúšali sme tému Neve alebo Hestia, prípadne šablóny od Colorlib (napr. Shapely). Tvrdiť, že sú najlepšie, by však bolo odvážne. Platených aj neplatených šablón pre WordPress je naozaj nespočetné množstvo a určite odporúčame stráviť čo najviac času pri jej výbere.” – Dávid Brontvaj

“Nie som veľmi zástanca WP free template, pretože zo skúseností sa mi stáva, že niektoré (nie všetky) majú zle napísaný kód. Možno omylom, možno zámerne. Ak potom chcete vyriešiť chybu, musíte napísať autorovi (na podporu). Veľakrát sa mi však stalo, že som ani odpoveď nedostal, a tak problém neopravil.

Ak by som išiel už do free template tak jedine od overených programátorov a použil by som spolu s témou aj nejaký builder. Potom sa už dá aj zo základu spraviť pekná funkčná stránka.” – Michal Rozboril

“Ľudia sa ma často pýtajú, ktorá bezplatná šablóna je najlepšia. Odpovedám im, že to závisí od ich konkrétnych požiadaviek na dizajn a funkcionalitu. Na základe toho by si mali vybrať najvhodnejšiu šablónu pre ich webstránku.

Aby som však konkrétnejšie zodpovedal túto otázku, tak vám viem poradiť nasledovný postup: Ak neviete posúdiť kvalitu jednotlivých šablón, choďte na https://sk.wordpress.org/themes/ a nechajte si šablóny zoradené podľa populárnosti. Vyberajte si z prvej 10-tky zobrazených šablón. Tieto šablóny sú výborne naprogramované, rýchle, responzívne a s moderným dizajnom. Takže závisí len od vašich preferencií na vzhľad.” – Vladimír Juroško

 

Kedy zvoliť bezplatnú šablónu?

Bezplatné šablóny sú najlepšie pre:

  • začiatočníkov, ktorí nechcú hneď za šablónu platiť
  • menšie firmy
  • blogerov
  • portfólio

Kedy zvoliť premium šablónu?

Premium šablónu by ste mali zvoliť ak:

  • sa chcete posunúť ďalej a bezplatná šablóna vám už nestačí
  • chcete viac funkcií a možností prispôsobenia
  • vyžadujete zákaznícku podporu 24/7.

 

Zhrnutie

Na to, aby vaša webstránka vyzerala dobre, nepotrebujete platiť desiatky až stovky eur. O príjemný vzhľad a jednoduchú orientáciu sa vedia postarať aj bezplatné šablóny. Pre redakčný systém WordPress ich existujú tisícky. Výber je široký a každý si tak príde na svoje.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Zdravie na prvom mieste aj v e-commerce: Ako využiť rastúci dopyt po fitness produktoch?
3 min. čítanie

Zdravie na prvom mieste aj v e-commerce: Ako využiť rastúci dopyt po fitness produktoch?

Spotrebiteľské návyky sa dlhodobo menia v prospech zdravia a wellness. Počet ľudí, ktorí investujú do svojho zdravia, rastie. A to vytvára nové príležitosti pre e-commerce značky. Analýza spoločností Experian a Reward, vychádza z viac ako 1,4 miliardy kartových transakcií a ukazuje, že výdavky na fitness a výživu medziročne vzrástli o 6 %. Predajcovia, ktorí sa […]

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Mall.sk končí ako samostatný e-shop. Čo prinesie prechod na Allegro?
3 min. čítanie

Mall.sk končí ako samostatný e-shop. Čo prinesie prechod na Allegro?

Mall.sk prechádza zásadnou zmenou. 31. marca 2025 prestane fungovať ako samostatná platforma a jeho ponuka sa presunie na Allegro. Tento krok je súčasťou širšej stratégie konsolidácie technologických platforiem v rámci skupiny Allegro. Pre obchodníkov a zákazníkov to prináša viaceré zmeny, ktoré môžu ovplyvniť konkurenciu na slovenskom e-commerce trhu.

Veronika Slezáková Veronika Slezáková
Editor in Chief, Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+