Tretia verzia Manifestu (Manifest V3) je najnovšia iterácia platformy rozšírení pre Chrome. Prehliadaču poskytuje rôzne informácie o rozšírení, od jeho názvu a verzie až po oprávnenia, ktoré bude používať, či verzie prehliadača, na ktorých bude fungovať. Nové verzie Manifestu menia, k akým funkciám majú rozšírenia prístup a môžu nariadiť zmeny. Napríklad Manifest V3 v prehliadači Chrome už neumožňuje vývojárovi načítať kód zo vzdialeného servera.
Kontroverzná zmena vo filtrovaní obsahu
Jednou zo zmien je “vylepšená podpora filtrovania obsahu” pre rozhranie API Declarative Net Request, ktoré používajú rozšírenia na blokovanie reklamy. Spoločnosť Google pôvodne navrhovala obmedziť funkcie tohto rozhrania z bezpečnostných dôvodov. Takéto obmedzenia by ovplyvnili schopnosť blokovačov reklám v prehliadačoch založených na Chromiu. Vývojári a obhajcovia súkromia s touto zmenou nesúhlasili, pričom niektoré prehliadače, ako napríklad Firefox, vyvinuli riešenia, aby sa obmedzeniam vyhli.
Teraz však spoločnosť Google bude pokračovať v odstraňovaní Manifestu V2 a v júni 2024 automaticky vypne rozšírenia Manifest V2 v prehliadačoch používateľov. Používatelia si v tom čase tiež nebudú môcť stiahnuť rozšírenia Manifest V2 z internetového obchodu Chrome.
Alexej Miagkov, vedúci technologický pracovník nadácie Electronic Frontier Foundation, sa pre magazín The Verge vyjadril, že Manifest V3 stále kladie na vývojárov zbytočné obmedzenia. “Sú to užitočné zmeny, ale sú to vylepšenia systému, ktorý je obmedzený už od návrhu. Veľký problém zostáva rovnaký: ak sa rozšírenia nemôžu inovovať, strácajú tým používatelia a trackery vyhrávajú… Všetci teraz závisíme od spoločnosti Google, či bude naďalej vyvíjať rozhranie API, aby udržala krok s inzerentmi a sledovačmi.”
Aj keď chce Google upustiť uzdu pri blokovačoch reklám, ich služba YouTube minulý mesiac sprísnila opatrenia proti blokovačom reklám.