Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Tretina ľudí chce, aby im bola objednávka z e-shopu doručená v deň objednania. Generácia Z je ešte náročnejšia

Rýchlosť dodania zostáva jedným z hlavných argumentov pre výber e-shopu, v ktorom zákazník nakúpi. Očakávania nakupujúcich však stále ďaleko predbiehajú realitu na trhu. Hoci takmer tretina nakupujúcich by uvítala doručenie v ten istý deň, iba 15 % nákupov túto potrebu spĺňa. Mladí ľudia sú ešte náročnejší na rýchlosť. Pozrite si výsledky nášho rozsiahleho prieskumu.

Tretina ľudí chce, aby im bola objednávka z e-shopu doručená v deň objednania. Generácia Z je ešte náročnejšia

Nároční zákazníci

Skutočnosť, že na rýchlosti záleží, je v elektronickom obchode už dlho známa a hovorí sa o nej. Najnovšie údaje založené na reprezentatívnej vzorke 1 200 nakupujúcich v prieskume, ktorý uskutočnila spoločnosť Behavio pre technologickú a logistickú spoločnosť DODO, však ukazujú, že neschopnosť obchodníka dodať tovar načas môže mať na jeho podnikanie skutočne zničujúci vplyv. Rýchlosť dodania tovaru je dôležitá pre 75 % respondentov a 37 % respondentov v prieskume uviedlo, že by si nákup u daného obchodníka rozmysleli, ak by zistili, že e-shop nedodáva tovar načas.

“Dá sa povedať, že rýchlosť dodania je dôležitá pre všetkých zákazníkov. Ale pre generáciu Z, t. j. mladých ľudí, ktorí majú v súčasnosti od 18 do 26 rokov, je túžba po bleskovom doručení v ten istý deň ešte výraznejšia. Doručenie v ten istý deň alebo dokonca do 90 minút uprednostňuje 35 % respondentov tejto vekovej skupiny. Pre porovnanie, v prípade generácie X je to o celých desať percent menej. Obchodníci by si mali uvedomiť, aká dôležitá bude pre nich táto nastupujúca generácia nakupujúcich, a čo najskôr prispôsobiť svoje služby ich preferenciám,” komentuje generačné rozdiely v online nakupovaní obchodný riaditeľ DODO Peter Menky.

Týždenný podcast UPdate

Potraviny a lieky treba dodať čo najrýchlejšie

Požiadavky na rýchlosť doručenia sa v jednotlivých segmentoch prirodzene líšia. Zákazníci majú najvyššie očakávania, pokiaľ ide o rýchlosť doručenia potravín. Tu 82 % zákazníkov požaduje doručenie v ten istý deň, pričom celých 30 % chce, aby im bol nákup doručený do 90 minút od objednania.

Viac ako polovica nakupujúcich (52 %) tiež požaduje doručenie liekov a doplnkov stravy v ten istý deň.

O niečo nižšiu potrebu doručenia v ten istý deň majú nakupujúci, ktorí nakupujú potreby pre domáce zvieratá (25 %), kozmetiku (23 %), elektroniku (22 %), módu (16 %), športové vybavenie (15 %) alebo nábytok do domu a záhrady (13 %). Obchodný riaditeľ DODO však tieto nižšie požiadavky pripisuje aktuálnym štandardom v segmentoch: “Zo skúseností vieme, že deklarované potreby zákazníkov sú do veľkej miery definované aktuálnym štandardom doručenia v segmentoch – čím nižší je štandard rýchlosti doručenia vo vybranom segmente, tým sú zákazníci menej nároční, pretože automaticky neočakávajú výrazne rýchlejšie doručenie. Ako však vieme, štandardy sa menia veľmi rýchlo a predajcovia by mali byť pripravení na zmeny potrieb svojich zákazníkov,” hovorí Peter Menky.

Donáška do domu stále jednoznačne vedie. Balíkomaty uprednostňuje pätina nakupujúcich

Pokiaľ ide o to, kam chcú zákazníci doručiť svoj tovar, stále jednoznačne vedie doručenie domov alebo do práce. Takéto doručenie uprednostňuje 44 % nakupujúcich, zatiaľ čo v prípade, že si nechávajú doručiť potraviny, je doručenie domov preferovaným spôsobom až pre 81 % nakupujúcich. Ďalších 28 % respondentov uprednostňuje odberné miesta. Napriek rýchlemu nárastu popularity sú schránky na donášku stále až na treťom mieste – uprednostňuje ich 21 % nakupujúcich. Iba 7 % respondentov uprednostňuje vyzdvihnutie tovaru v predajni.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?
3 min. čítanie

Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?

Rozšírená realita, virtuálna realita a živé vysielanie môžu značkám pomôcť zvýšiť príťažlivosť a zlepšiť online nakupovanie. Pre budúcnosť e-commerce bude dôležité sledovať a využívať nové technológie, aby sa zlepšila zákaznícka skúsenosť a prilákali noví zákazníci.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+