2 min. čítanie

Tisíce zamestnancov prídu o prácu. Značka Camaïeu končí!

Francúzsky módny reťazec Camaïeu po mesiacoch súdnych bojov definitívne končí. Reťazec sa dostáva do súdnej likvidácie, 2 600 zamestnancov prichádza o prácu a všetky obchody sa nenávratne zatvoria.

Tisíce zamestnancov prídu o prácu. Značka Camaïeu končí!

Astronomický dlh 240 miliónov eur

V sobotu boli predajne Camaïeu otvorené posledný krát. Obchodný súd v Lille minulú stredu vyhlásil konkurz na tento módny reťazec, dva mesiace po udelení moratória. Toto moratórium sa teraz zmenilo na súdnu likvidáciu.

Likvidácií podliehajú všetky aktíva poprednej značky, aby sa čiastočne splatil dlh vo výške 240 miliónov eur. To znamená zatvorenie 511 obchodov vo Francúzsku a stratu 2 600 pracovných miest. Odbory predpokladajú vyššie čísla, keďže reťazec spolupracoval s mnohými poskytovateľmi služieb. Odhadom príde o prácu celkovo 5 000 ľudí.

Značke nepomohla ani zmena majoritného akcionára

Spoločnosť Camaïeu čelí problémom dlhodobo a zatvorenie prevádzok počas pandemických protiopatrení ju dostali na úplne dno. Spoločnosť v roku 2020 prevzala realitná skupina La Financière Immobilière Bordelaise, ktorú vlastní podnikateľ Michel Ohayon. 

Prevzatie od začiatku sprevádzali pochybnosti. “Plán prevzatia nebol veľmi dobre premyslený. Celý business plán sa zmestil na jednu stranu. Nie som v pozícii, aby som v mene štátu poskytol spoločnosti Camaïeu viac ako 70 miliónov eur,” vysvetľuje francúzsky minister priemyslu Roland Lescure. Táto suma totiž predstavuje dlh na nájomnom z obdobia lockdownu.

Mnohí zamestnanci pracovali v spoločnosti desaťročia

“Dúfam, že budete potrestaný,” reagovalo viacero zamestnancov smerom k majiteľovi bezprostredne po vynesení rozsudku.

“Bojovali sme za túto spoločnosť! Som zdesený rovnako ako vy,” reagoval Ohayon, ktorý stojí na čele spoločnosti a snažil sa obhájiť. “Máte právo sa hnevať, všetko vám odpúšťam,” upokojoval rozzúrených zamestnancov a dodal, že do spoločnosti investoval 46 miliónov eur.

“2 600 ľudí na ulici, čo budeme robiť? Zaplatí za nás nájom, nakŕmi naše rodiny?” Kričala zamestnankyňa Cynthia na novinárov, keď opúšťali súdnu sieň. Mnohí zamestnanci mali slzy na krajíčku. Stovky z nich pracovali pre spoločnosť roky, dokonca desaťročia.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+