2 min. čítanie

Stoja za insolvenciou Mamut.cz fiktívne obchody? Do prípadu sa vložila polícia

Päťdesiat veriteľov a celkové záväzky vo výške 1,96 miliardy Kč eviduje spoločnosť Mammoth s.r.o., ktorá prevádzkuje e-shop Mamut.cz. Vyplýva to z informácií v insolvenčnom návrhu, ktorý spoločnosť podala. Ako prvý na to upozornil denník Hospodářské noviny.

Stoja za insolvenciou Mamut.cz fiktívne obchody? Do prípadu sa vložila polícia

Techniku nakupovali od veľkých hráčov

Spoločnosť Mammoth v materiáli opisuje, ako od roku 2019 začala nakupovať mobilné telefóny a počítače od dodávateľov T-Mobile a J&T Leasing, ktoré potom predávala alebo prenajímala ďalším dvom spoločnostiam, SBJ Trade a J.A.E. Tieto spoločnosti mali hardvér ďalej predávať alebo prenajímať a z výnosov platiť za dodávky spoločnosti Mammoth.

Spoločnosť však uviedla, že zákazníci prestali od jesene 2022 za tovar platiť a začiatkom marca tohto roka prestali s obchodom komunikovať úplne. Pohľadávky sa medzitým mali vyšplhať na 2,1 miliardy Kč.

Niektoré okolnosti obchodov sú však na prvý pohľad zvláštne. Napríklad podľa obchodného registra boli spoločnosti SBJ Trade a J.A.E. založené až v roku 2020 a obe vlastní ten istý majiteľ. Zároveň sa z otvorených zdrojov nedá vysledovať, že by skutočne vykonávali nejakú obchodnú činnosť.

Zároveň sa v návrhu na vyhlásenie konkurzu spoločnosti Mammoth spochybňujú jej záväzky voči spoločnostiam T-Mobil, J&T Leasing a General Technologies. Podľa neho tieto spoločnosti mohli dodávať tovar len fiktívne. Podľa spoločnosti sa prípadom zaoberá aj polícia.

Týždenný podcast UPdate

E-shop je v prevádzke, tovar je nedostupný

E-shop Mamut.cz na svojej webovej stránke upozornil na platobnú neschopnosť a dodal, že obchod je údajne stále v prevádzke. Zdá sa však, že väčšina tovaru je nedostupná a Mamut vo svojom insolvenčnom návrhu uvádza, že prepustil väčšinu zamestnancov.

Rodina Vladimíra Kovára, zakladateľa softvérovej firmy Unicorn, stojí za Mamutom prostredníctvom dvoch ďalších spoločností (Plus4U a Bonny Meadow). Jeho syn Vladimír Kovář ml. je členom predstavenstva spoločnosti Bonny Meadow a všetky tri spoločnosti sídlia podľa registra na rovnakej adrese ako Unicorn.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+