Techniku nakupovali od veľkých hráčov
Spoločnosť Mammoth v materiáli opisuje, ako od roku 2019 začala nakupovať mobilné telefóny a počítače od dodávateľov T-Mobile a J&T Leasing, ktoré potom predávala alebo prenajímala ďalším dvom spoločnostiam, SBJ Trade a J.A.E. Tieto spoločnosti mali hardvér ďalej predávať alebo prenajímať a z výnosov platiť za dodávky spoločnosti Mammoth.
Spoločnosť však uviedla, že zákazníci prestali od jesene 2022 za tovar platiť a začiatkom marca tohto roka prestali s obchodom komunikovať úplne. Pohľadávky sa medzitým mali vyšplhať na 2,1 miliardy Kč.
Niektoré okolnosti obchodov sú však na prvý pohľad zvláštne. Napríklad podľa obchodného registra boli spoločnosti SBJ Trade a J.A.E. založené až v roku 2020 a obe vlastní ten istý majiteľ. Zároveň sa z otvorených zdrojov nedá vysledovať, že by skutočne vykonávali nejakú obchodnú činnosť.
Zároveň sa v návrhu na vyhlásenie konkurzu spoločnosti Mammoth spochybňujú jej záväzky voči spoločnostiam T-Mobil, J&T Leasing a General Technologies. Podľa neho tieto spoločnosti mohli dodávať tovar len fiktívne. Podľa spoločnosti sa prípadom zaoberá aj polícia.
E-shop je v prevádzke, tovar je nedostupný
E-shop Mamut.cz na svojej webovej stránke upozornil na platobnú neschopnosť a dodal, že obchod je údajne stále v prevádzke. Zdá sa však, že väčšina tovaru je nedostupná a Mamut vo svojom insolvenčnom návrhu uvádza, že prepustil väčšinu zamestnancov.
Rodina Vladimíra Kovára, zakladateľa softvérovej firmy Unicorn, stojí za Mamutom prostredníctvom dvoch ďalších spoločností (Plus4U a Bonny Meadow). Jeho syn Vladimír Kovář ml. je členom predstavenstva spoločnosti Bonny Meadow a všetky tri spoločnosti sídlia podľa registra na rovnakej adrese ako Unicorn.