Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Prečo sa malým firmám tak ťažko manažuje marketing?

Nedávno som mal online rozhovor s potenciálnym klientom, ktorý vedie stabilný biznis v oblasti realít v zahraničí a zároveň sa snaží rozbehnúť nový – konzultačný biznis. Stretnutie malo pôvodne slúžiť na predstavenie našich služieb a ich prínosu pre nový projekt.

Prečo sa malým firmám tak ťažko manažuje marketing?
Zdroj: Depositphotos

Už po pár minútach som pochopil, že toto stretnutie sa skôr zameria na klientove doterajšie skúsenosti s marketingom a jeho strastiplnú cestu: na to, čo všetko sa musel naučiť, čomu neverí, čo čítal a čo mu dávalo alebo nedávalo zmysel v marketingu.

Jeho cesta doteraz zahŕňala vytvorenie webovej stránky s množstvom textu, grafických návrhov, platobnou bránou a kalendárom synchronizovaným s booking systémom. Takisto denne postoval na Facebooku a Instagrame pre asi 50 followerov.

Len dokončenie webu mu trvalo takmer rok a už teraz s ním nebol spokojný.

Keď som sa spýtal na hlavný biznisový cieľ jeho nového podnikania, odpovedal, že by chcel 2 – 4 nové konzultácie mesačne.

To bol moment, keď sme mali konečne jasný odrazový mostík.

Odporučil som klientovi, aby sa vzdal všetkých súčasných aktivít – žiadne prerobenie webu, žiadna tvorba obsahu pre malú skupinu followerov.

Namiesto toho som navrhol sústredenie sa na základnú marketingovú stratégiu: identifikáciu cieľových skupín, vytvorenie persón, určenie tónu komunikácie, analýzu konkurencie a výber jedného kanálu, na ktorý dáme focus.

Aké je ponaučenie?

Jeho skúsenosti hovoria veľa o výzvach, ktorým čelia mnohí podnikatelia:

  • Obmedzené zdroje: jednou z najväčších prekážok pre malé podniky je nedostatok finančných a ľudských zdrojov.
  • Nedostatok odborných znalostí: mnohí majitelia malých podnikov sú skvelí vo svojom obore, ale marketing môže byť pre nich novou a náročnou oblasťou.
  • Komplexnosť digitálneho marketingu: v dnešnom digitálnom svete je marketing zložitejší než kedykoľvek predtým, najmä v oblasti sociálnych médií a SEO, výkonnostných kanálov, AI…
  • Potreba stratégie: marketing vyžaduje premyslenú stratégiu, nie len náhodné akcie alebo sledovanie najnovších trendov.
  • Význam tímovej práce: efektívny marketing často vyžaduje tímovú prácu a spoluprácu s odborníkmi alebo marketingovými agentúrami.
  • Trpezlivosť a neustále hodnotenie: úspech v marketingu neprichádza cez noc. Vyžaduje si to trpezlivosť a pravidelné hodnotenie a prispôsobovanie stratégie.

Ak máte malú firmu, je dôležité, aby ste si uvedomili tieto výzvy.

Zastavte sa. 🧘‍♀️

Premyslite si svoju stratégiu a nebojte sa požiadať o pomoc.

Spolu môžeme nájsť cesty, ako prekonať tieto prekážky a dosiahnuť cieľ.

Zdieľať článok
Juraj Zaťko

Juraj je marketingový špecialista a pomáha firmám uspieť v online svete. Aktuálne sa na plný plyn venuje svojej spoločnosti Birdline, ktorá sa zameriava na komplexné marketingové riešenia pre malé a stredné podniky.

Tento článok ti prináša

Birdline

Birdline je digitálna marketingová agentúra so sídlom v Banskej Bystrici, ktorá sa zameriava na poskytovanie komplexných online služieb pre podniky. Ponúka širokú škálu služieb vrátane tvorby webových stránok, PPC, sociálnych médií, identifikácie značky a SEO. Birdline je známy svojím prístupom zameraným na vzdelávanie a rast spolu so svojimi klientmi a ich potrebami.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024
7 min. čítanie

Trendy v digitálnom marketingu na rok 2024

Sledovanie nových trendov v digitálnom marketingu je kľúčové pre úspešné prežitie a rast v rýchlo sa meniacom digitálnom prostredí. Online marketéri a marketingové agentúry sa neustále snažia zostať vpredu, sledovať inovácie a prispôsobiť sa zmenám, aby si udržali konkurencieschopnosť.

Dajana Denkóczyová
PPC specialist
Prečítať článok
Rodinná doména priezvisko.sk by mala byť základom online dedičstva a bezpečnosti každého z vás
4 min. čítanie

Rodinná doména priezvisko.sk by mala byť základom online dedičstva a bezpečnosti každého z vás

Denne sledujem domény, ktoré exspirujú (uvoľňujú sa na registráciu) a každý deň tam vidím prepadávať domény s rôznymi priezviskami – tak, ako ja mám polgari.sk. Niekoľkokrát mesačne píšem známym, že exspiruje “ich doména”, teda doména s ich priezviskom. Len tak, z lásky. No nie vždy o to majú záujem a doménu chcú. Nechápu, že doména […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+