Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
6 min. čítanie

Prečo predajca svietidiel prešiel výlučne na online predaj? Rozhovor so zakladateľom spoločnosti Lumenet

Jeden z popredných maďarských maloobchodných predajcov osvetlenia sa definitívne presúva na internet. Po desaťročiach tradičných maloobchodných a veľkoobchodných aktivít bude spoločnosť Lumenet odteraz poskytovať služby svojim zákazníkom výlučne online.

Prečo predajca svietidiel prešiel výlučne na online predaj? Rozhovor so zakladateľom spoločnosti Lumenet

Spoločnosť, ktorú založili odborníci s dlhoročnými skúsenosťami ako vilagitas.hu a neskôr sa premenovala na Lumenet, sa rozhodla zatvoriť svoju predajňu v Budapešti a predávať svoje výrobky výlučne prostredníctvom online predajných kanálov. Spoločnosť má zastúpenie aj na Slovensku. István Zabari, jeden zo zakladateľov spoločnosti, poskytol rozhovor pre magazín Kosarertek: 

Nedávno ste zatvorili predajňu Lumenet v Budapešti. Prečo a ako bolo toto rozhodnutie prijaté?

Tradičný obchod sme zatvorili 13. mája, čo bol nevyhnutný krok. Bolo to zvláštne, ako rozlúčka s naším druhým dieťaťom. Predtým bolo nemysliteľné, že by sme urobili takýto krok, ale v poslednom čase nám často vyskakovala matematika a nakoniec sme sa rozhodli pre tento krok. Dôvodov pre toto rozhodnutie bolo hneď niekoľko: len v minulom roku sme na rozšírenie a prestavbu našich skladových priestorov vynaložili 30 miliónov HUF. Napriek tomu sme nedokázali kapacitne zvládnuť Black Friday a predvianočný nápor. Preto sme sa rozhodli zveriť logistiku tímu externých odborníkov a sústrediť sa na to, čo nám ide najlepšie – osvetlenie.

Ako veľmi sa zmenil trh s osvetľovacími produktmi? 

Trh domáceho osvetlenia sa za posledných 5 až 6 rokov výrazne vyvinul. Od začiatku sme tvrdili, že budeme predávať len výrobky od veľkých európskych výrobcov a na tom sa nič nezmenilo. Portfólio každého výrobcu skúmame postupne a do nášho sortimentu zaraďujeme len tie produkty, o ktorých sme presvedčení, že môžu byť na trhu úspešné. Technologický pokrok zároveň znamená, že aj značkové výrobky sú dnes za zlomok svojej pôvodnej ceny, takže sme cenovo konkurencieschopní.

Posledných niekoľko rokov prinieslo revolúciu, ktorá zmenila spôsob nakupovania. Zatiaľ čo pred desiatimi rokmi zákazník hlavne modernizoval svoje existujúce svietidlo, dnes si kupuje zabudované LED svietidlo, ktoré bude spoľahlivo fungovať desiatky rokov. 

Znamená dlhšia životnosť aj nižší predaj?

Pokiaľ ide o zdroje svetla, hovoríme o stagnácii. Aj na tomto trhu naše predaje rastú, ale trh so svetelnými zdrojmi už roky celosvetovo klesá. Preto v tomto raste zohrávajú čoraz dôležitejšiu úlohu svietidlá, ktoré majú čoraz väčší podiel na našom obrate. Naďalej trváme na predaji spoľahlivých výrobkov, ktoré môžeme sami s dobrým srdcom odporučiť našim zákazníkom. Netvrdím, že sme medzitým nemuseli robiť kompromisy – dobrým príkladom je vianočné osvetlenie. Už roky ich nepredávame, pretože ich nepovažujeme za skutočne osvetľovací výrobok. Nemajú žiadne technické listy, žiadnu základňu svetelného toku, žiadne údaje o životnosti. Z nášho pohľadu teda nie sú svetelnými produktmi. Nakoniec sme sa rozhodli pre predaj tohto sortimentu aj preto, že naši zákazníci dopytujú vianočné osvetlenie.

Niekoľkokrát ste spomenuli výber produktov a filtrovanie portfólia výrobcov. Je to spôsob, ako vyniknúť na trhu s osvetlením?

Určite, pretože tento trh je dosť diverzifikovaný. Ak sa pozriete na trh so smartfónmi, predávate buď iPhone, alebo Samsung. Existujú aj nové čínske značky, ale v podstate sú to dve veľké možnosti a sú to spotrebitelia, ktorí sú verní značkám. Osvetlenie je úplne odlišné. V súčasnosti preverujeme portfólio 50 až 60 výrobcov osvetlenia a dúfam, že v budúcnosti preveríme stovky vysoko kvalitných výrobcov osvetlenia, čo sa podľa mňa z dlhodobého hľadiska oplatí. Naším cieľom je mať do piatich rokov v rámci nového systému, ktorý vyvíjame, portfólio stoviek tisíc produktov. 

Je niečo, v čom je váš biznis inovatívny?

Ako prví v regióne sme vytvorili sofistikované vyhľadávanie automobilových žiaroviek, ktoré zahŕňa všetky typy automobilov za niekoľko desaťročí dozadu. V rámci Európy, možno aj celosvetovo, sme ako prví vytvorili fotoštúdio, aby sme na našej stránke ukázali naše produkty na osvetlenie domácnosti, v akcii, v reálnom živote – vo videu v kvalite 4K. V súčasnosti máme na stole aj niekoľko funkcií online nakupovania, ktoré budú v Európe jedinečné a na ktoré sa v budúcnosti zameriame vďaka logistickej podpore spoločnosti Webshippy.

V posledných dvoch rokoch bol trh elektronického obchodu vážne ovplyvnený epidémiou koronavírusu a tento rok spôsobila mnohým obchodníkom ťažkosti vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. Do akej miery vás tieto udalosti ovplyvňujú?

Pandémia nám nepriniesla žiadne zásadné zmeny. Pred dvoma rokmi sme boli schopní splniť naše ciele a plány obratu. Epidémia teda neovplyvnila objem predaja, ale určite priniesla určité zmeny v spotrebiteľskom dopyte.

V prípade vojny je však situácia iná. V posledných mesiacoch je už zrejmé, že vojna v Európe má negatívny vplyv na výrobné kapacity, ale my sme tomu čelili už predtým a podarilo sa nám získať väčšinu zásob výrobcov na svoju stranu. Ak teda nemáme výrobok na sklade a nemá ho ani sklad výrobcu, automaticky na našej stránke ukončíme predaj. Denne sa zruší niekoľko stovák produktov. Je vidieť, že naši výrobcovia majú problém udržať krok s dodávkou produktov. Preto viac ako kedykoľvek predtým, investujeme do distribúcie nových výrobcov, aby sme zaistili, že naša ponuka bude rásť a nie klesať.

Náklady na dopravu a logistiku sa však v poslednom čase neustále zvyšujú

Náklady na dopravu – bez ohľadu na objem – skutočne vážne rastú, takže sme po čase začali uvažovať nad tým, ako by sme mohli našim zákazníkom ponúknuť zľavy. Preto sme museli zrušiť náš systém vernostných bodov a spolu s mojimi maďarskými priateľmi, majiteľmi e-shopov podobnej veľkosti, sme vytvorili mastermind skupinu, ktorá spoločne dokáže vyexpedovať viac ako milión zásielok ročne, čo je už pre kuriérske služby atraktívne. Vďaka týmto dvom faktorom sme schopní výrazne znížiť alebo úplne prevziať poplatok za doručenie pre členov klubu Premilum. 

Naše náklady na logistiku sa samozrejme z roka na rok zvyšovali a my sme boli presvedčení, že neexistuje lepší spôsob, ako to urobiť za nižšiu cenu. To dokázala spoločnosť Webshippy, ktorá na rozdiel od nás dokáže spracovať a doručiť objednávky zo skladu vybranému kuriérovi v ten istý deň, alebo ich dokonca doručiť v ten istý deň v Budapešti vďaka službe Prio.

Obe spoločnosti podpísali strategickú dohodu. Čo to presne znamená?

Na základe strategickej dohody spoločnosť Webshippy v budúcnosti prevezme všetky logistické aktivity spoločnosti Lumenet v Maďarsku a na Slovensku. Spoluprácou sa vytvára ideálna situácia, v ktorej každý môže robiť to, čo vie najlepšie. My sa môžeme sústrediť na predaj a odborné poradenstvo, zatiaľ čo spoločnosť Webshippy sa môže sústrediť na logistiku a dodávku v najvyššej kvalite. Táto dohoda nám umožní dosiahnuť ciele, ktoré sme si stanovili. Hoci sme museli obetovať službu vyzdvihnutia tovaru v predajni, potenciál rozšírenej online skúsenosti zákazníkov v budúcnosti nám to vynahradí.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Nákupné správanie Indov sa mení
2 min. čítanie

Nákupné správanie Indov sa mení

Čína už nie je najľudnatejšou krajinou. V roku 2022 ju predbehla India s viac ako 1,43 miliardami ľudí. Sledovať zmenu spotrebiteľského správania v najobývanejšej krajine preto môže byť dobrý indikátor toho, kam sa uberá nákupné správanie.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+