3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov o vstup do online sveta.

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
Zdroj: Depositphotos

Prelom rokov priniesol na domácu internetovú scénu opäť vlnu nových internetových obchodov. Ako ukazujú údaje spoločnosti Upgates, počas prvého mesiaca tohto roka pribudlo takmer o tretinu viac e-shopov ako vlani. “Začiatok roka je pre mnohých podnikateľov dobrým dôvodom, aby konečne začali realizovať svoje podnikateľské nápady. Nové projekty, ktoré zvyčajne začínajú ako zdroj vedľajšieho príjmu k zamestnaniu alebo rodičovstvu, sa časom môžu zmeniť na hlavný zdroj obživy,” vysvetľuje Michal Benatzky, marketingový manažér spoločnosti Upgates.

Pokiaľ ide o skúsenosti majiteľov e-shopov s podnikaním na internete, približne 3 z 10 sú nováčikovia, ktorí si zakladajú svoj úplne prvý e-shop. A tí sú v Česku dlhodobo úspešní, o čom svedčí aj fakt, že 9 z 10 novozaložených internetových obchodov prežije prvý rok fungovania.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Medzi kategóriami vedie hobby

Z hľadiska segmentov, v ktorých nové internetové projekty vznikajú, sú najviac zastúpené hobby obchody (18 %), ktoré zahŕňajú rôzne záujmy, ako napríklad rybárčenie, modelárstvo či záhradkárstvo. Približne desatinu nových e-shopov tvoria obchody s oblečením, ktoré však zaznamenali medziročný pokles z minuloročných 15 %. Na treťom mieste sú e-shopy v kategórii potravín, ktoré podobne zaznamenali medziročný pokles z 13 % na 8 %. Takmer dvojnásobný medziročný nárast na 6 % zaznamenali projekty v sektore služieb, ako je 3D tlač na zákazku, potlač reklamných predmetov a požičiavanie rôznych nástrojov.

“Pozorujeme, že novovznikajúce e-shopy sú často pomerne úzko zamerané. Príkladom sú obchody predávajúce elektrické garniže alebo siete na sušenie potravín. Aj keď sú všeobecné spotrebiteľské segmenty už preplnené, stále je tu priestor preraziť s produktami, ktoré sú niečím jedinečné. Takéto projekty sa pravdepodobne nestanú masovou záležitosťou, ale môžu si vybudovať zákaznícku základňu,” odporúča Michal Benatzky.

Čaká nás oživenie

Prevádzkovatelia e-shopov vnímajú tento rok o niečo pozitívnejšie ako ten minulý. Napriek tomu, že situácia v domácej ekonomike stále nie je priaznivá, spotrebiteľský dopyt by sa už mal stabilizovať, čo prispeje k prosperite celého trhu. Aj samotní maloobchodníci museli v náročnejšom období, ktoré zažívajú, pristúpiť k optimalizácii nákladov a zhodnoteniu svojej činnosti,” vysvetľuje Michal Benatzky. Zároveň dodáva, že najmä v poslednom období majitelia kamenných predajní prejavujú väčší záujem o vytváranie e-shopov. Je to pre nich logický krok k rozšíreniu ich predajných kanálov. Prepojenie týchto dvoch svetov je zaujímavou príležitosťou, ako osloviť viac zákazníkov.

“Prieskum českého a slovenského e-commerce, ktorý sme uskutočnili v januári, ukazuje, že trh sa stabilizuje. Vo štvrtom štvrťroku 2023 zaznamenalo 72 % e-shopov stagnáciu alebo medziročný rast tržieb. Ide o lepší výsledok ako v predchádzajúcej vianočnej sezóne. Maloobchodníci prekonali slabšie mesiace, podarilo sa im optimalizovať svoju prevádzku a už z odpovedí v prieskume je zrejmé, že plánujú opäť pracovať na svojom rozvoji,” uzatvára komentár k stavu e-commerce v Česku a na Slovensku Jakub Ouhrabka, riaditeľ spoločnosti Comgate.

Tlačová správa

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+