Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Meta investuje do vlastných čipov pre AI

Meta začala po prvý raz verejne hovoriť o počítačových čipoch, ktoré jej majú pomôcť zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou či spracovávaním videí. Firma potrebuje denne spracovať až štyri miliardy videí používateľov. Dostupný hardvér nebol dosť výkonný, tak sa Meta rozhodla vymyslieť vlastný.

Meta investuje do vlastných čipov pre AI
Zdroj: Depositphotos

Miliardy videí a umelá inteligencia

Meta začala po prvý raz verejne hovoriť o počítačových čipoch, ktoré jej majú pomôcť zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou či spracovávaním videí. Výroba a navrhovanie vlastných čipov je pre firmy drahou záležitosťou. Podpredsedníčka Mety pre infraštruktúru Alexis Bjorlinová pre portál CNBC uviedla, že lepší výkon, ktorý nimi dosiahnu, bude za tú investíciu stáť.

Jedným z nových počítačových čipov je čip MSVP (Meta Scalable Video Processor). Je energeticky menej náročný a používa sa na spracovávanie a posielanie videí. Na trhu podľa Bjorlinovej nie je dostupný žiaden čip, ktorý by denne dokázal spracovať a poslať štyri miliardy videí tak efektívne, ako by to Meta potrebovala.

Týždenný podcast UPdate

Druhou novinkou je procesor MTIA (Meta Training and Inference Accelerator). Jeho úlohou je pomáhať firme zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou. MTIA rieši hlavne „inferenciu“. Ide o jav, keď už natrénovaný model AI vytvorí predpoklad alebo vykoná akciu.

MTIA podľa Bjorlinovej pomáha poháňať niektoré z algoritmov, na základe ktorých Meta používateľom zobrazuje reklamy či odporúčaný obsah. Výrobcu tohto čipu podpredsedníčka prezradiť odmietla, no podľa všetkého ide o taiwanského technologického giganta TSMC.

Podpredsedníčka Mety pre inžinierstvo Aparna Ramaniová uvidela, že nový hardvér dokáže efektívne fungovať so softvérom PyTorch. Ten sa stal jedným z najobľúbenejších nástrojov tretích strán, pokiaľ ide o vývoj aplikácií s umelou inteligenciou. Nový hardvér firma využije pri úlohách súvisiacich s metaverzom či generatívnou AI.

credit: Trend

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?
3 min. čítanie

Ako ovplyvnia e-commerce nové technológie?

Rozšírená realita, virtuálna realita a živé vysielanie môžu značkám pomôcť zvýšiť príťažlivosť a zlepšiť online nakupovanie. Pre budúcnosť e-commerce bude dôležité sledovať a využívať nové technológie, aby sa zlepšila zákaznícka skúsenosť a prilákali noví zákazníci.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+