2 min. čítanie

Meta investuje do vlastných čipov pre AI

Meta začala po prvý raz verejne hovoriť o počítačových čipoch, ktoré jej majú pomôcť zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou či spracovávaním videí. Firma potrebuje denne spracovať až štyri miliardy videí používateľov. Dostupný hardvér nebol dosť výkonný, tak sa Meta rozhodla vymyslieť vlastný.

Meta investuje do vlastných čipov pre AI
Zdroj: Depositphotos

Miliardy videí a umelá inteligencia

Meta začala po prvý raz verejne hovoriť o počítačových čipoch, ktoré jej majú pomôcť zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou či spracovávaním videí. Výroba a navrhovanie vlastných čipov je pre firmy drahou záležitosťou. Podpredsedníčka Mety pre infraštruktúru Alexis Bjorlinová pre portál CNBC uviedla, že lepší výkon, ktorý nimi dosiahnu, bude za tú investíciu stáť.

Jedným z nových počítačových čipov je čip MSVP (Meta Scalable Video Processor). Je energeticky menej náročný a používa sa na spracovávanie a posielanie videí. Na trhu podľa Bjorlinovej nie je dostupný žiaden čip, ktorý by denne dokázal spracovať a poslať štyri miliardy videí tak efektívne, ako by to Meta potrebovala.

Týždenný podcast UPdate

Druhou novinkou je procesor MTIA (Meta Training and Inference Accelerator). Jeho úlohou je pomáhať firme zvládať úlohy súvisiace s umelou inteligenciou. MTIA rieši hlavne „inferenciu“. Ide o jav, keď už natrénovaný model AI vytvorí predpoklad alebo vykoná akciu.

MTIA podľa Bjorlinovej pomáha poháňať niektoré z algoritmov, na základe ktorých Meta používateľom zobrazuje reklamy či odporúčaný obsah. Výrobcu tohto čipu podpredsedníčka prezradiť odmietla, no podľa všetkého ide o taiwanského technologického giganta TSMC.

Podpredsedníčka Mety pre inžinierstvo Aparna Ramaniová uvidela, že nový hardvér dokáže efektívne fungovať so softvérom PyTorch. Ten sa stal jedným z najobľúbenejších nástrojov tretích strán, pokiaľ ide o vývoj aplikácií s umelou inteligenciou. Nový hardvér firma využije pri úlohách súvisiacich s metaverzom či generatívnou AI.

credit: Trend

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Neprijatie vlastného tela ovplyvňuje nákupné správanie Čechov
3 min. čítanie

Neprijatie vlastného tela ovplyvňuje nákupné správanie Čechov

Hoci módne trendy do určitej miery formujú módne preferencie spotrebiteľov, najnovší výskum GLAMI Fashion (Re)search ukazuje, že pri nákupe oblečenia stále prevládajú stereotypy, a to ako z hľadiska štandardov krásy a postavy, tak aj veku. V dôsledku toho tretina Čechov radšej vynecháva letné aktivity, aby neodhalila svoje telo, a tretina Čechov nad 55 rokov pociťuje […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+