
Čo je Facebook Sharing Debugger?
Všetko sa začalo tým, keď Facebook zrušil možnosť zmeniť text nadpisu článku, jeho popis, či pridanie obrázka po vložení URL adresy. Použitie META značiek pre protokol Open Graph je tak jedinou možnosťou, ako vložený odkaz na Facebook správne zdieľať. Elegantným riešením, ako to dosiahnuť, je práve Facebook Sharing Debugger (ďalej len „Debugger“).
Debugger predstavuje online nástroj priamo od Facebooku, ktorý slúži na zobrazenie údajov z danej webstránky – čiže SEO texty spolu s náhľadom obrázku. Jeho veľkou výhodou je, že umožňuje aktualizovanie vašich údajov z webstránky, pričom vám ukáže nasledujúce informácie:
- posledné údaje z článku alebo stránky, ktorú mu zadáte
- koľko ľudí si kliklo na LIKE, zdieľanie, a koľko komentárov máte k článku
- rady a tipy, čo by ste mohli na svojej webstránke upraviť, aby to bolo pre zdieľanie v poriadku
- aktualizuje údaje z webstránky alebo článok, ak ste ich v SEO rozhraní zmenili
Význam slova „debugnúť“ vo všeobecnosti znamená opravenie chybných zobrazení náhľadu príspevku (článku), ktorý chcete zdieľať na Facebooku. Avšak pamätajte, že opraviť môžete iba také príspevky, ktoré sú publikované na webe, kde máte prístup do jeho administrácie. Každú chybu totiž treba najskôr opraviť na webe, až potom na Facebooku.
Pokiaľ vymeníte v článku hlavný obrázok, Facebook to nebude poznať a pri jeho zdieľaní si stále bude pamätať obrázok pôvodný. Pamätajte tiež, že prvé zdieľanie príspevku z jeho URL adresy sa môže uskutočniť bez načítania obrázka. Nemajte ale obavy. Tu prichádza na pomoc práve Debugger. Stačí ho len použiť ešte predtým, ako budete príspevok prvýkrát zdieľať.

Zdroj: unsplash.com
Základné funkcie
Základnou funkciou Debuggera je, že dokáže pomôcť v znovu načítaní určitej adresy Facebookom, a to v okamihu aktualizácie, či nápravy chyby. Facebook si totiž zdieľané URL adresy pamätá viac ako 24 hodín. V skratke sa dá vlastne povedať, že Debugger umožňuje prinútiť Facebook k aktualizácii toho, čo si má o webstránke pamätať.
Problém je najmä v tom, že Facebook načítava obrázky do svojej pamäte (Facebook cache). Pokiaľ titulný obrázok k článku zmeníte, aj napriek tomu si môže stále pamätať pôvodný a bude vám zdieľať ten. Ako to opraviť? Riešením je Debugger.
Jeho prostredníctvom si dokážete overiť, či máte v HTML kóde webstránky všetky META značky a ako ich bude Facebook vidieť.
VEDELI STE, ŽE…
…pri absencii Open Graph protokolu sa môže pri zdieľaní článku na Facebooku namiesto želaného obrázka zobraziť logo, prípadne úplne iný obrázok, než chcete?
Facebook potrebuje META značky na to, aby správne zdieľal URL adresy. Ide o všetky og:type, og:title, og:image či og:description, bez ktorých sa bezchybné zdieľanie na Facebooku nezaobíde. Tieto značky spolu tvoria už zmieňovaný Open Graph protokol. Práve v chybných META značkách môže byť problém v prípade, keď Facebook odmieta vložiť odkaz na web.
Debugger dokáže rovnako skontrolovať aj veľkosť obrázkov, čo býva pomerne častou chybou. Jeho prostredníctvom si môžete tiež ľahko overiť, prečo sa práve vaša URL adresa článku zdieľa neštandardným spôsobom.

Zdroj: developers.facebook.com
Ako funguje?
V prvom rade si treba uvedomiť, že informácie, ktoré vám Debugger ukazuje, vychádzajú z toho, že Facebook používa protokol Open Graph. Samozrejme, neslúži iba Facebooku, ale aj všetkým ostatným sociálnym sieťam. META značky v tomto protokole musia byť vopred nejakým spôsobom definované. Každá chyba v tomto smere spôsobí napríklad to, že Facebook odmietne natiahnuť obrázok, alebo odmietne vložiť odkaz.
Používanie tohto nástroja, napríklad v prípade zmeny náhľadového obrázka, je pritom veľmi jednoduché:
- Prihláste sa do administrácie vašej webstránky.
- Upravte si alebo zmeňte náhľadový obrázok, ktorý bude určený pre Facebook. Dávajte si pritom pozor na dodržanie maximálneho rozmeru obrázka.
- Kliknite na tento odkaz.
- Do riadku napíšte URL adresu predmetného článku, ktorého náhľad na Facebooku chcete upraviť a stlačte „Debug“.
- Ukážu sa vám základné informácie zmienené v úvode tohto článku a samozrejme aj náhľad zdieľaného úvodného obrázku.

Zdroj: developers.facebook.com
Ak nedošlo k žiadnej zmene obrázka, ešte raz kliknite na „Debug“. V prípade, že aj napriek tomu bude náhľad zdieľaného článku rovnaký, stlačte tlačidlo Scrape Again. Nachádza sa v časti „When and how we last scraped the URL“. Potom len stačí zájsť na webstránku článku a dať zdieľať na Facebook. Článok by sa vám už mal zdieľať správne a so želaným náhľadovým obrázkom.
Z výstupu „debugnutia“ sa môžete dozvedieť aj veľa cenných informácií, ktoré sa týkajú toho, čo všetko z danej URL adresy dokázal Facebook zužitkovať. V časti „Based on the raw tags, we constructed the following Open Graph properties“ nájdete napríklad všetky údaje z META značiek – og: údaje v rámci Open Graphu.
Úplne na konci výstupu sú ďalšie užitočné odkazy. S ich pomocou si dokážete overiť, ako vašu webstránku vidí Open Graph Object Debugger, prezrieť si jej zdrojový kód, otvoriť Graph Api Explorer a pozrieť sa na ňu pomocou API.

Zdroj: developers.facebook.com
Záver
Ak chcete, aby sa príspevok alebo článok lajkoval, zdieľal a šíril ďalej, musí byť dostatočne zaujímavý, kontroverzný či zábavný. Jednoducho, mal by ľuďom priniesť nejakú pridanú hodnotu. To však samo o sebe ešte nestačí, pretože aj tu ide o vzhľad, ktorý zaujme a priam zavolá po tom, aby si človek na zdieľaný článok klikol. O to sa vám postará šikovný online nástroj priamo od Facebooku – Facebook Sharing Debugger.
Dokáže vám urobiť poriadok v META značkách, správne nastaviť meta popis obrázku a opraviť chybné náhľadové zobrazenie. Vie jednoducho prinútiť Facebook k aktualizácii toho, čo si má o vašej webstránke pamätať.