Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Dominancia špecializovaných elektronických trhov: rast o 70 % za tri roky

Celosvetový e-commerce zažíva výrazný vzrast a špecializované trhy pri tom hrajú kľúčovú úlohu. Podľa najnovšej správy od OC&C Strategy Consultants sa trhy stali dominantnými v online výdavkoch – z celkového objemu predstavujú až 60 %.

Dominancia špecializovaných elektronických trhov: rast o 70 % za tri roky
Zdroj: Depositphotos

V minulom roku spotrebitelia celosvetovo minuli na online trhoviskách 4,1 bilióna dolárov, čo predstavuje impozantný nárast o viac ako 70 % za posledné tri roky. Tento trend podporuje cezhraničný obchod a otvára nové príležitosti pre e-obchodné platformy.

Analýza OC&C poukazuje na význam špecializovaných modelov, vrátane vertikálnych, secondhandových a hyperlokálnych trhov, ktoré sa stávajú hnacou silou tohto rastu. Tieto modely získavajú obchody tým, že efektívne riešia špecifické potreby zákazníkov, ktoré všeobecné trhy nedokážu uspokojiť.

Špecializované modely prekonávajú univerzálne trhy

V porovnaní so všeobecnými trhmi dosahujú špecializované modely až 1,6-krát rýchlejší rast. Zatiaľ čo všeobecné trhoviská zaznamenali priemernú ročnú mieru rastu 23 %, špecializované modely dosiahli zloženú ročnú mieru rastu 36 %. Týmto spôsobom prekonávajú historicky dominantné všeobecné trhoviská, ako sú Amazon a eBay.

SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

Európsky fenomén: špecializované trhy na vzostupe

V Európe je tento trend obzvlášť výrazný. Špecializované trhy sú dobre etablované a získavajú až 15-percentný podiel výdavkov na trhu. Tento trend odzrkadľuje preferencie európskych spotrebiteľov, ktorí sa viac prikláňajú k vertikálnym a kurátorovaným nákupom. V porovnaní s Čínou, kde je podiel špecializovaných trhov len 5 %, ukazuje, že európski spotrebitelia sú otvorenejší novým a špecifickým nákupným skúsenostiam.

Nárast stredne veľkých špecialistov

V posledných rokoch sa v Európe objavili stredne veľké špecializované trhy, ktoré pridávajú nový rozmer do e-commerce priestoru. Príklady ako turecký Trendyol, nemecké Zalando, francúzske Backmarket a Rue du Commerce a španielska Privalia ukazujú, že tieto platformy môžu zákazníkom ponúknuť prispôsobené skúsenosti, čím si budujú väčšiu dôveru.

“To predstavuje výzvu pre značky a maloobchodníkov, ktorí si budú musieť dôkladne premyslieť svoju distribučnú stratégiu na rastúcom množstve trhov, ale aj príležitosti, pretože sa im otvárajú nové možnosti, ako osloviť nových zákazníkov,” vysvetľuje Ankul Wangoo, pridružený partner v spoločnosti OC&C Strategy Consultants.

Zároveň však tento vývoj otvára nové príležitosti na oslovovanie nových zákazníkov a poskytovanie jedinečných nákupných zážitkov.

Budúcnosť e-commerce: zlepšená ponuka a konkurencieschopnosť

Ako uzatvára Ankul Wangoo: “Predstavuje to výzvu aj pre všeobecné trhoviská, ktoré budú musieť zlepšiť svoju ponuku, aby zabezpečili, že zostanú konkurencieschopné vo svojich kľúčových vertikálnych oblastiach.”

S rastúcou konkurenciou a meniacimi sa preferenciami zákazníkov je jasné, že budúcnosť elektronického obchodu bude závisieť od schopnosti prispôsobiť sa a ponúknuť kvalitné a špecifické nákupné zážitky.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+