2 min. čítanie

Retail sa mení. Všetko je o údajoch

Nakupovanie už nie je len o odovzdávaní hotovosti. V súčasnosti chcú obchody aj vaše osobné údaje. Napríklad módne high-end obchody, ktoré začali pri pokladni žiadať telefónne čísla. Hovoria, že je to kvôli zasielaniu elektronických účteniek, čo znie celkom prakticky. Alebo je to cez čiaru?

Retail sa mení. Všetko je o údajoch
Zdroj: Depositphotos

Supermarkety sa tiež zameriavajú na získavanie údajov cez vernostné karty. Spoločnosť Morgan Stanley odhaduje, že 92 % Britov aktuálne vlastní aspoň jednu. Medzi najangažovanejšie trhy s vernostnými programami patrí Poľsko, Veľká Británia a Francúzsko.

Britský Úrad pre hospodársku súťaž a trhy krčí čelo, ale obchodom sa to páči. Prečo? Pretože údaje majú pre nich veľkú cenu.

Vernostné systémy: Viac ako len body

Napríklad v Británii obľúbené reťazce Tesco a Sainsbury’s majú robustné vernostné programy a v poslednom čase sa rozšírili ešte viac. V Sainsbury’s Nectar sa približne za rok zvýšil podiel nakupujúcich zo 67 % na viac ako 80 % a Tesco Clubcard základňa narástla zo 70 % na 82 %.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Iste, tieto systémy sú určené na to, aby sa zákazníci vracali. Ale skutočnou zlatou baňou sú všetky údaje, ktoré zhromažďujú. Spoločnosť Sainsbury’s dokonca vytvorila celú divíziu s názvom Nectar360, ktorá spracováva čísla a predáva reklamu dodávateľom. Počítajú, že im to v najbližších rokoch prinesie ďalších 100 miliónov libier.

Tesco je trochu tajnostkárske v zdieľaní údajov o tom, koľko zarobí na svojej dátovej divízii. Ale zjavne to berú vážne. Dokonca prizvali na pomoc niekoľko významných ľudí zo spoločností Amazon a Pinterest.

Branding v dobe dátovej

Nejde tu len o rýchly zisk, ale aj o zmenu spôsobu, akým spoločnosti budujú svoje značky. Všetky tieto údaje im pomáhajú lepšie spoznať zákazníkov, aby mohli vytvárať zážitky, ktoré skutočne fungujú. Už nejde len o promo potravín, ale o to, aby ste sa pri značke cítili príjemne.

SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

A nie sú to len veľké supermarkety. Chytajú sa aj módne značky. Využívajú vernostné systémy a údaje, aby vytvorili akési kluby s víziou, že byť ich súčasťou je prestíž.

Čo bude ďalej? Odborníci sa domnievajú, že v obchodoch sa objaví viac obrazoviek. Možno aj na vozíku. A ceny, ktoré sa menia v závislosti od toho, kto ste.

Ale je tu ešte jedna zaujímavosť – tento predaj médií je veľmi ziskový. Hovoríme o 65 – 70 % maržiach v priebehu niekoľkých rokov. Niet divu, že každý chce mať na tejto akcii podiel.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?
2 min. čítanie

Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?

Po tom, čo Veľká Británia odišla z Európskej únie, prišiel tamojší e-commerce do stretu s novou realitou: Brexit do odvetvia priniesol značné narušenie, najmä pre britské značky a maloobchodníkov, ktorí sa snažia rozšíriť svoj dosah v celej EÚ.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+