11 min. čítanie

Aký je ideálny hosting na WordPress?

Pri založení webstránky na WordPresse je dôležité myslieť na rôzne veci. Okrem dizajnu či obsahu netreba zabúdať na hosting. Mal by spĺňať niekoľko zásadných parametrov. Vďaka nemu bude vaša stránka fungovať správne a bezproblémovo. Ako si však v množstve hostingov vybrať ten správny?

Aký je ideálny hosting na WordPress?

Hodnotenie

Názov hostingu

Najdôležitejšie údaje

Hodnotenie

WebSupport

- vysoký výkon
- jednoduchá 1-kliková inštalácia WordPressu
- viac typov hostingov

Výborný, odporúčam.

HostCreators

- automatická inštalácia WordPressu
- bezpečnostný systém v rámci hostingu
- skúšobná doba na 30 dní

Veľmi dobrý.

Webglobe Yegon

- garantovaná dostupnosť 99,98 %
- jednoduché spravovanie hostingu
- SSL certifikát zadarmo

Dobrý.

Wedos
- spoľahlivý a výkonný hosting
- nonstop zákaznícky servis
- skúšobvná doba na 18 dní

Dobrý.

Forpsi

- jednoduchá inštalácia
- nonstop zákaznícky servis
- skúšobná doba na 18 dní

Dostatočný.

Ako hostingy začali

Internetový svet dnes vyzerá úplne inak ako v minulosti. Hostingy sú dostupné pre každého a za prívetivé ceny. Nie vždy to tak bolo.

V roku 1994 vznikla spoločnosť GeoCities. Išlo o virtuálnu komunitu, ktorá svojim užívateľom dovoľovala vytvoriť si vlastnú webstránku. Komunite sa veľmi darilo. Potvrdzuje to aj fakt, že v roku 1997 sa stala piatou najobľúbenejšou stránkou.

Dá sa povedať, že zakladateľom dnešných hostingov bola práve spoločnosť GeoCities. Hostingy sa začali rozširovať. Ponúkali ich aj ďalšie spoločnosti. Neboli však tak populárne ako dnes. Boli veľmi drahé, kvôli čomu si ich nemohol dovoliť každý.

Plus, mali jednu veľkú nevýhodu. Postup ako ich používať bol veľmi komplikovaný.

Časom sa však trend hostingov rozšíril. Ich ceny sa znižovali a mohlo si ich dovoliť stále viac ľudí. Dnešné moderné hostingy sú jednoduché na používanie a za veľmi príjemné ceny.

Veľkosť hostingu

Každý hosting poskytuje iné služby. Majú však spoločné rôzne balíčky ponúk. Líšia sa nielen cenovo, ale taktiež veľkosťou priestoru. Dostatok úložiska je dôležitý ako pre menšie webstránky, tak aj pre veľké e-shopy.

Pri výbere veľkosti preto myslite na zameranie vášho webu. Ak začínate, neinvestujte príliš veľa do zbytočne veľkého priestoru, ktorý nevyužijete. Najlepšie urobíte, ak zvolíte hosting, ktorý vie rásť s vami. Podľa potreby si úložisko viete zväčšiť.

Aby ste si vedeli predstaviť koľko potrebujete, keď zakladáte nový WP web. Inštalácia WordPressu s jednoduchou témou a pár pluginmi sa určite vojde do 250 MB.

Pokiaľ už máte web a hľadáte iba nový hosting, presnú kapacitu poznáte. Ak nie, zistíte ju u vášho aktuálneho poskytovateľa hostingu.

Možnosti inštalácie WordPressu

Ešte predtým ako začnete na WordPresse fungovať, si ho musíte stiahnuť a nainštalovať. Súbor potrebný na stiahnutie nájdete na oficiálnej stránke wordpress.org. V slovenskej verzii na http://sk.wordpress.org.

Po stiahnutí vás čaká pomerne jednoduchá inštalácia. Zvládnuť by ju mal aj začiatočník. Výhodou však je, že niektoré hostingy poskytujú automatickú inštaláciu. Radí sa sem napríklad Websupport. V rámci neho ide o jednoklikovú inštaláciu.

Celý proces si tak zjednodušíte. Plus, automatická inštalácia je vhodná pre menej technicky orientovaných užívateľov.

Tip: Neponúka váš hosting automatickú inštaláciu? Netreba sa ničoho báť. Manuálna inštalácia WordPressu je jednoduchá. Skladá sa z piatich krokov a zvládne ju aj začiatočník.

Rýchlosť hostingu

Veľmi dôležitým parametrom je rýchlosť. Ľudia sa v dnešnej dobe neustále ponáhľajú. Chcú, aby sa im stránky načítali rýchlejšie. Aj niekoľkosekundové načítavanie ich môže odradiť. Odídu skôr ako sa vôbec na váš web dostanú.

Rýchlosť sa odvíja od mnohých faktorov. Môže ísť o pomalý hosting a tiež od optimalizácie vášho WP webu.

Rýchlosť vášho webu zistíte na Google PageSpeed Insights. Ukáže vám hneď viacero informácií ohľadom vášho webu. Taktiež vám dá aj tipy na to, čo urobiť, aby sa stránka načítala rýchlejšie.

Dostupnosť

Vaša webstránka by mala byť neustále dostupná. Len tak sa na ňu zákazníci či čitatelia budú môcť dostať. Samozrejme, tá najideálnejšia dostupnosť je 100 %. Tú vám však nikto garantovať nemôže. Dokonca ani najlepšie hostingy.

Dôvod je jednoduchý. Raz za čas sa môže stať, že server padne. Práve preto hostingové spoločnosti dávajú garanciu dostupnosti najčastejšie v hodnote 99,98 %. Niektoré dokonca 99,99 %.

Pri vyberaní hostingu rozhodne nezabúdajte na dostupnosť. Je to dôležitý parameter. Dokáže ovplyvniť nielen to, ako bude vaša stránka fungovať, ale taktiež vaše príjmy.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že existujú aj bezplatné hostingy? Aj napriek tomu, že slovíčko bezplatné znie lákavo, vyhýbajte sa im. Väčšinou budú žiadať, aby ste na web umiestnili ich reklamný banner. Taktiež negarantujú dostupnosť, zálohy či rýchlosť. Všetky tri spomenuté veci sú pre kvalitný a dobrý web kľúčové.

Bezpečnosť

Bezpečnosť je v súvislosti s WordPressom často diskutovaná téma. Dôvodom je, že tento redakčný systém nemá príliš dobrú ochranu. Najčastejšie to spôsobuje najmä fakt, že podporuje veľké množstvo pluginov. Toto príslušenstvo robí v ochrane nepeknú dieru. Tú vedia využiť hackeri, aby sa dostali na web.

Práve preto je dôležité svoju webstránku chrániť. Možností je niekoľko. Okrem desiatok bezpečnostných pluginov môžete staviť aj na správny hosting. Vie vám pomôcť s ochranou stránky.

Pri výbere hostingu sa zamerajte aj na informácie o bezpečnosti. Sledujte, či hostingová spoločnosť poskytuje možnosť zálohovania či ďalšie bezpečnostné opatrenia. Medzi ne sa radí napríklad GeoIP – prihlasovanie len z určitých (vopred definovaných) krajín. Web je chránený pred útokmi zo zahraničia.

Ďalej môže ísť o SPF ochranu. Tá zas vie zabrániť tomu, aby vaša e-mailová adresa nebola zneužitá na odosielanie spamov.

Tip: Bezpečnosť webu môžete zabezpečiť aj prostredníctvom bezpečnostných pluginov. Medzi najznámejšie sa radia napríklad Sucuri Security alebo WordFence. Ich inštalácia je jednoduchá a rýchla.

Zálohovanie

Pravidelné zálohovanie je veľmi dôležité a potrebné. Občas sa môže stať, že budete chcieť vrátiť webstránku do pôvodného stavu. Alebo môže nastať problém v tom, že ste niečo neuložili alebo uložili nesprávne.

Záloha vám pomôže dostať sa do stavu, ktorý bol počas poslednej zálohy vytvorený. Zálohy si môžete robiť aj sami, no je to práca navyše, keďže kvalitný hosting to spraví za vás.

V prípade zálohovania si všímajte aj to, ako často robí hosting zálohu. Najlepšia frekvencia je 1-krát za 24 hodín. Istota je istota.

Zákaznícka podpora

Nikdy neviete, čo sa s vaším webom môže stať. Nemusí to byť veľký problém. Môže ísť aj o maličkosť. Dobrá zákaznícka podpora vám ušetrí množstvo starostí.

Ak ste si zakúpili kvalitný hosting, odrazí sa to aj na podpore. Kontakt s ňou je veľmi jednoduchý a rýchlo dostupný. Napríklad pomocou telefónneho čísla alebo mailu, kontaktného formulára či online chatu.

Kvalitný zákaznícky servis sa odrazí aj v tom, ako rýchlo získate odpoveď na svoj problém. Alebo akým spôsobom sa váš problém vyrieši. Práve preto som vyskúšal 5 zákazníckych podpôr. Výsledky tohto menšieho testu nájdete nižšie pri jednotlivých hostingoch.

Cena

Dôležitým faktorom je aj cena. Mala by byť však na vašom zozname úplne posledná. Za kvalitný hosting pre WordPress sa rozhodne oplatí priplatiť. Na druhej strane, vysoké ceny nie vždy signalizujú kvalitné služby.

Keď si budete vyberať hosting, sledujte recenzie ostatných zákazníkov. Môžu vám pomôcť a zistiť, či sa doň oplatí investovať. Mnohé, aj tie najkvalitnejšie hostingy, však bývajú za prijateľnú a veľmi príjemnú cenu.

Tip: Niektoré hostingové spoločnosti ponúkajú garanciu vrátenia peňazí. Vyskúšanie vás okrem času nič nestojí.

Porovnanie hostingov

Každý hosting má svoje výhody a nevýhody. Preto si možno kladiete otázku, kde hosting kúpiť? Aby som vám hľadanie zjednodušil, porovnal som pre vás päť slovenských hostingov.

Názov hostingu

Výhody

Cena za mesiac

Oficiálna webstránka

WebSupport

- najväčší poskytovateľ hostingových služieb na Slovensku
- vysoký výkon
- jednoduchá 1-kliková inštalácia WordPressu
- kvalitná zákaznícka podpora
- výber z viacerých balíčkov hostingov

základ: 4,86 €
štandard: 7,75 €
deluxe: 15,71 €

HostCreators

- automatická inštalácia WordPressu
- skúšobná doba na mesiac zadarmo
- platíte len za webpriestor
- bezpečnostný systém v cene
- kvalitná zákaznícka podpora

firemný web: od 3,30 €
e-shop: od 3,80 €
neombedzený: 5,30 €

Webglobe Yegon

- garantovaná dostupnosť 99,98 %
- jednoduché nástroje na spravovanie
- 24/7 zákaznícka podpora
- SSL certifikát zadarmo

WordPress Hosting: 1,99 €
Hosting Extra: 3,99 €
Hosting Multi: 9,98 €

Wedos

- garancia dostupnosti 99,99 %
- 1-kliková inštalácia
- nonstop podpora

No Limit: 1,25 €
No Limit Extra: 3,25 €

Forpsi

- 18-dňová skúšobná lehota
- 24/7 bezplatná zákaznícka podpora
- jednoduchá inštalácia

Easy: od 0,75 €
Advanced: od 1,50 €
Professional: od 2,25 €

 

WebSupport.sk

WebSupport.sk je najväčším poskytovateľom hostingových služieb na Slovensku. Poskytuje veľké množstvo výhod. Jednou z najväčších je jednoduchá inštalácia WordPressu. Vďaka 1-klikovej inštalácii ju zvládne aj menej počítačovo zdatný človek.

V prípade, že by ste o hosting mali záujem, môžete ho na 7 dní vyskúšať.

Okrem hostingu má vo svojej ponuke aj iné produkty. Medzi ne sa radia napríklad:

 • Domény

Na výber máte rovno niekoľko koncoviek. Od toho, akú si vyberiete, sa odvíja aj konečná cena. Bežná koncovka .sk stojí 8,90 € na rok.

 • SSL Certifikáty

Hostingová spoločnosť poskytuje rovno tri tipy. Prvý, základný, získate kúpou hostingu. Ďalšie dva si môžete objednať samostatne. V ponuke nájdete obyčajný SSL certifikát za 35 € / rok. Druhou možnosťou je Willcard SSL certifikát za 82 € / rok.

 • Vytvorenie vlastnej webstránky

Prostredníctvom WebSupport.sk si môžete vytvoriť aj svoju vlastnú webstránku. Je to dokonca veľmi jednoduché. Nejde o žiadne programovanie.

 • Nástroje na online marketing

A v ponuke taktiež nájdete zaujímavé nástroje na online marketing. Spoločnosť má v ponuke tri tipy a to EasySEO, EasyAds a EasyProfile.

Najväčšie výhody:

 • vysoký výkon
 • jednoduchá inštalácia WordPressu
 • kvalitná zákaznícka podpora dostupná nonstop
 • výber z viacerých balíčkov hostingov
 • skúšobná 7-dňová doba úplne zadarmo
 • základný SSL certifikát je súčasťou hostingu
 • možnosť dokúpenia domény, SSL certifikátu či nástrojov online marketingu

Skúsenosti so zákazníckym servisom

WebSupport poskytuje niekoľko možností, ako kontaktovať zákaznícky servis. Môžete tak urobiť prostredníctvom e-mailu, telefónneho čísla alebo online chatu. Ak potrebujete odpoveď ihneď, online chat je tou najlepšou možnosťou.

Všetky moje otázky zodpovedali rýchlo. Pri niektorých, ako napríklad inštalácia, mi zaslali link s podrobným opisom ako na to.

Odpovede boli dobre formulované, vďaka čomu by ich pochopil aj začiatočník. V prípade dlhšej témy, ako napríklad spomínané inštalovanie, zákaznícky servis poslal link.

HostCreators.sk

HostCreators.sk je druhou slovenskou hostingovou spoločnosťou. Známa je najmä vďaka svojmu bezpečnostnému hostingu. V rámci neho získavate WordPress Security. Ide o bezpečnostný program. Chráni váš web pred rôznymi nebezpečenstvami a útokmi.

Kúpou hostingu získate okrem WordPress Security aj SSL certifikát. Samozrejmosťou je kvalitný zákaznícky servis. Ten je vám k dispozícii 24/7.

HostCreators.sk poskytujú skúšobnú dobu až na 30 dní úplne zadarmo. Pred kúpou si hosting môžete vyskúšať. Inštalácia WordPressu je automatická. Zvládne ju aj začiatočník.

Okrem hostingu spoločnosť poskytuje aj domény. Cena sa odvíja od toho, po akej siahnete. Klasická koncovka .sk stojí 6,00 € na rok.

Najväčšie výhody:

 • automatická inštalácia WordPressu
 • skúšobná doba na mesiac zadarmo
 • platíte len za webpriestor
 • s kúpou webhostingu získavate aj bezpečnostný program
 • kvalitná zákaznícka podpora
 • skúšobná doba až na 30 dní úplne zadarmo
 • možnosť zakúpenia domény za výhodnú cenu

Skúsenosti so zákazníckym servisom

V prípade, že by ste mali nejaké otázky ohľadom hostingu môžete kontaktovať zákaznícky servis. Vybrať si môžete z e-mailu, telefónneho čísla alebo online chatu.

Najrýchlejšou alternatívou je online chat. Odpoveď získate behom niekoľkých minút. Zákaznícky servis je veľmi príjemný a rád vám zodpovie na všetky otázky. Aj napriek celkom podrobnému opisu výrobkov, je ochotný zodpovedať otázku do chatu. Zbytočne vám neposiela linky.

Odpovede na všetky položené otázky boli komunikované ľudsky. Odpoveď má pridanú hodnotu aj pre začiatočníka.

Wy.sk

Wy.sk, celým názvom Webglobe – Yegon, je kvalitný a rýchly hosting optimalizovaný pre WordPress. Funguje veľmi rýchlo a jeho silnou zbraňou sú pomerne nízke ceny. Vhodný je ako pre firemný web, tak aj pre blogy, osobné stránky či menšie e-shopy.

Ponuka Wy.sk poskytuje, rovnako ako ponuky mnohých ďalších hostingov, aj domény. Výhodou je, že vybrať si môžete až zo 150 rôznych koncoviek. Ako aj pri hostingoch predtým, suma sa odvíja od samotnej koncovky. Slovenská koncovka .sk tu stojí 4,80 € na rok.

Menšou nevýhodou môže byť občas pomalšie načítanie webstránky.

Najväčšie výhody:

 • garantovaná dostupnosť 99,98 %
 • jednoduché nástroje na spravovanie
 • nonstop zákaznícka podpora
 • SSL certifikát zadarmo
 • skvelé ceny za domény

Skúsenosti so zákazníckym servisom

Wy.sk poskytuje všetky tri možnosti. Online chat, telefonát aj e-mail. Pre najrýchlejšiu odpoveď by ste mali voliť z posledných dvoch spomenutých variantov.

Hostingovú spoločnosť som kontaktoval počas sviatku. To bol aj dôvod, prečo som do uzávierky článku (5 dní) nedostal odpoveď.

Forpsi.sk

Forpsi.sk je cenovo veľmi dostupný hosting. Jeho príjemné ceny môžu presvedčiť mnohých zákazníkov ku kúpe. Okrem WordPress webhostingu poskytuje aj domény. Vo svojej ponuke má 50 najpopulárnejších koncoviek. Cena tej slovenskej je 5,88 € na rok.

V rámci WordPress hostingu získavate jednoduchú inštaláciu, pravidelné zálohovanie a taktiež SSL certifikát. Ak nad týmto hostingom premýšľate, no nie ste si istí, vyskúšajte ho na 18 dní zadarmo. Počas tejto doby zistíte, či je pre vás vhodný.

Nevýhodou hostingu Forpsi.sk môže byť rýchlosť. Podľa viacerých porovnaní je Forpsi pomalší ako iné typy hostingov.

Najväčšie výhody:

 • jednoduchá inštalácia WordPress
 • 18 dňová skúšobná lehota
 • nonstop zákaznícka podpora
 • možnosť dokúpenia domény
 • súčasťou hostingu je aj SSL certifikát

Skúsenosti so zákazníckym servisom

Forpsi.sk síce poskytuje online chat, no občas sa stáva, že nikto nie je pripojený. Preto musíte využiť možnosť kontaktovania cez e-mail alebo telefónne číslo.

Odpoveď na mail však dostanete pomerne rýchlo, približne do dvoch hodín. Nemusíte tak čakať do druhého dňa. Menšou nevýhodou sú strohé odpovede. Tie boli nedostačujúce najmä v otázke inštalácie. Preto môže byť tento hosting vhodnejší skôr pre ľudí so skúsenosťami, ktorí nepotrebujú podporu.

Wedos.sk

Wedos.sk je spoľahlivý a výkonný hosting. Je obľúbený nielen na slovenskom, ale taktiež na zahraničnom trhu.

Vo svojej ponuke má možnosť objednania domény či dokonca Wedos Disk. Na ten si môžete ukladať všetky dokumenty ako pracovné, tak aj osobné. Podľa veľkosti sa delí na:

 • 30 GB za 1,80 € / mesiac
 • 100 GB za 3,60 € / mesiac
 • 1 TB za 10,90 € / mesiac

Pri využití základného balíka hostingu s názvom No Limit, získavate veľké množstvo služieb. Okrem automatickej inštalácie tu nájdete aj garanciu dostupnosti 99,99 % či nonstop podporu.

Nevýhodou pre niektorých môže byť chýbajúca telefonická podpora. Všetko sa rieši prostredníctvom e-mailu alebo live chatu.

Najväčšie výhody:

 • jednoduchá 1-kliková inštalácia
 • garancia dostupnosti 99,99 %
 • nonstop podpora
 • možnosť zakúpenia domény alebo úložiska na disku

Skúsenosti so zákazníckym servisom

Wedos.sk je jediná spoločnosť bez možnosti telefonickej podpory. Na svojej webstránke neposkytujú ani online servis. Jediná možnosť ako získať informácie je prostredníctvom e-mailu.

Je nutné vyplniť kontaktný formulár. Ten následne zašlete a počkáte na odpoveď. Využiť však môžete aj help.wedos.cz, kde nájdete najčastejšie otázky. Sami tam môžete otázkou prispieť.

Odpoveď na váš problém či otázku dostanete do niekoľkých hodín. Zákaznícky servis je celkom pohotový. Odpovede boli detailné a poskytli dostatok informácií.

Zhrnutie

Hosting je pre váš WordPress web dôležitý. Ovplyvňuje nielen to, ako sa vám bude s webstránkou pracovať, ale aj jej bezpečnosť. Každá hostingová spoločnosť poskytuje iné služby. Vyberať je z čoho, bez toho, aby ste robili kompromisy. Ak by vám nevyhovoval, počas skúšobnej lehoty ho jednoducho vymeníte.

Zdieľať článok
Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+