5 min. čítanie

Ako sa môžu malé a stredné e-shopy pripraviť na rok 2024? (Michal Farkaš – Shoptet)

Shoptet je najväčšia platforma na našom území, ktorá poskytuje jednoduché riešenie pre podnikateľov, ktorí začínajú. Od free programu až po zložitejšie formy, avšak stále s možnosťou rýchleho "vyklikania" je tu Shoptet pre viac než 36 000 e-shopov. Viac o súčasnom biznis trhu, čo plánujú do budúcna v spoločnosti a ako vidia rok 2024 nám do štúdia Ecommerce Bridge prišiel porozprávať head of marketing pre SK trh Michal Farkaš.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
|
SLEDUJTE TENTO OBSAH Ako podcast

V rozhovore sa dozviete:

 • 01:37 Čakajú e-shopy ťažké časy?
 • 03:39 Koľko má Shoptet aktuálne na Slovensku e-shopov?
 • 03:49 Aký je aktuálny trend zakladania / rušenia e-shopov?
 • 06:25 Aké sú top 3 veci, ktoré e-shopy čakajú na budúci rok?
 • 07:27 Ako vie pomôcť Shoptet odlíšiť sa?
 • 09:02 Sú v rámci Shoptetu nejaké plug-iny spojené s AI?
 • 10:54 Dokážu doplnky a platený program Shoptet reálne pomôcť biznisu?
 • 13:12 Je pomoc podnikateľom motivujúcim faktorom pre platený účet?
 • 15:26 Je na projekt inkubátora dedikovaný tím?
 • 19:26 Kto je najčastejší zákazník Shoptetu?
 • 21:29 Vie Shoptet v projekte inkubátora pomôcť aj s marketingom?
 • 22:20 Ako vyzerali výsledky prieskumu, ktorý si Shoptet robil?
 • 23:04 Je marketing najdôležitejšou súčasťou podnikania?
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Čakajú e-shopy ťažké časy?

Dá sa to očakávať. Avšak nie je to len s vyhliadkou do budúceho roku, ale už to tak pociťujeme dlhšie obdobie. Situácia pred rokom 2020 bola úplne iná, ako teraz a e-commerce svet sa stále postupne prispôsobuje. Najlepšie odporúčanie je adaptovať sa situácii a nečakať. Pretože vo svete sa môžu vyskytnúť stále nejaké veci a nakoniec by ste vysnívané podnikanie nemuseli rozbehnúť nikdy.

Koľko má Shoptet aktuálne na Slovensku e-shopov?

Celkový počet e-shopov postavených na platforme Shoptet je cez 35 tisíc jednotiek, pokiaľ sa rozprávame len o slovenskom trhu, tak je to niečo cez 5 tisíc.

Aký je aktuálny trend zakladania / rušenia e-shopov?

Trend tvorenia e-shopov je pozitívny a bez ohľadu na rôzne situácie vo svete má spoločnosť Shoptet pozitívny trend. Počas pandémie Covid-19 bol zaznamenaný nárast registrácií o 100 % – pre porovnanie rokov 2019 a 2020. Nejde o celkové zvýšenie o takú mieru, ale porovnanie medzi dvoma rokmi. Čo však je stále vynikajúca bilancia. Na Slovensku tento trend prišiel o kúsok neskôr.

Možno prekvapivým faktorom je minimálne rušenie e-shopov založených počas pandémie. Teda ľudia pokračujú v biznise, aj keď ho založili v stave, kedy sa online podnikaniu enormne darilo. Percentuálne iba približne jedno až dve percentá založených e-commerce obchodov zanikne. Avšak je tam stále možnosť prepínať sa medzi plateným a neplateným modelom, čiže človek môže nechať e-shop bez pohybu aj dlhšie obdobie bez toho, aby musel niečo platiť.

Aké sú top 3 veci, ktoré e-shopy čakajú na budúci rok?

Prvé odporúčanie zo strany Shoptetu je byť originálny. Keďže neustále vznikajú nové e-shopy, tým pádom je aj konkurencia väčšia, treba mať jasne nastavenú víziu a vedieť byť iný. Druhým tipom by mohlo byť držanie kroku s dobou. Využívať moderné technológie, pokiaľ majú pre vaše podnikanie zmysel. Istým rizikom môžu byť externé politické faktory, vzhľadom na súčasnú situáciu financií na Slovensku sa môžu niektoré výhody pre podnikateľov prehodnocovať.

Ako vie pomôcť Shoptet odlíšiť sa?

Nie je to len o vizuálnej stránke. Treba zapojiť všetky spektrá identity značky, a vtedy môže byť projekt úspešný. Nemusíte mať komunikáciu od agentúry za desaťtisíce, ale skôr myslieť na jednotlivé prvky čo kedy a ako komunikovať.

Sú v rámci Shoptetu nejaké plug-iny spojené s AI?

Zatiaľ to nie je preddefinované, ale do budúcna nad tým určite premýšľajú. Ale aj mimo platformu sa dajú využiť rôzne formy, ktoré vedia biznisu výrazne pomôcť.

Dokážu doplnky a platený program Shoptet reálne pomôcť biznisu?

Shoptet obsahuje viacero doplnkov a prvkov, ktoré vedia pomôcť v performance. Okrem toho majú aj viacero externých partnerov, s ktorými spolupracujú. Čiže celé podnikanie sa dá teoreticky riešiť iba s jedným partnerom. Do 2024 plánujú spraviť aj akýsi inkubátor, kde budú vzdelávať ľudí, ktorí budú mať záujem. Je to praktický prvok pre obe strany. Aktuálne je to u funkčné v Maďarsku. Myšlienka je robiť to osobne, aby to malo pridanú hodnotu.

|

Ivo Mrena, CMO Shoptetu, poradí všetkým začínajúcim e-shoperom, ktorí sa nevedia rozhodnúť, aké riešenie zvoliť, ako to všetko rozbehnúť aj ako si čo najrýchlejšie získať zákazníkov.

Je pomoc podnikateľom motivujúcim faktorom pre platený účet?

Z prieskumov ktoré si robili im vyšlo, že ľudia sú často zmätení z toho, ako postupovať pri tvorbe alebo celkovej komunikácii, preto sa im snažia v tomto smere pomôcť. Ideálnym prvkom takéhoto vzdelávania je kombinácia faktorov. Môžu to byť webináre, inokedy zase blogy, kurzy… je toho viac.

Je na projekt inkubátora dedikovaný tím?

Sú zatiaľ nastavené prvotné hranice toho, že ľudia chcú pomoc pri úvodnom nastavovaní e-shopu. Bude to v spolupráci s externým partnerom, ale zatiaľ nie je možné ďalej špecifikovať konkrétne detaily. Je to ale komplexný projekt a Shoptet si od toho sľubuje zvýšený záujem začínajúcich podnikateľov.

Kto je najčastejší zákazník Shoptetu?

Väčšinou ide o živnostníkov alebo malé sro-čky do 5 ľudí, ktoré začínajú s biznisom. Ide väčšinou o vedľajší príjem. Až štvrtinu tvoria ľudia za Bratislavy a Košíc, 75 % je zvyšok Slovenska. Ako najväčšie prekážky prečo začať sú pre ľudí konkurencia a nevedomosť o marketingu. Marketing sa dá v dnešnej dobe považovať za základnú vec, ktorú by ste mali mať pri spustení podnikania vyriešenú.

Vie Shoptet v projekte inkubátoru pomôcť aj s marketingom?

V základnej verzie nie, ale v nadstavbe sa s tým určite počíta. Potom už len záleží, kto si koľko z toho vezme.

Ako vyzerali výsledky prieskumu, ktorý si Shoptet robil.

Najviac e-shopov medziročne vzniklo na západnom Slovensku, konkrétne Nitriansky a Trenčiansky kraj. Celkovo najviac aj s najväčším obratom je v Bratislave, avšak Košický kraj medziročne tiež v obrate pekne poskočil.

Zdieľať článok
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Už od puberty pracujem na vlastných projektoch. Veľmi skoro som pochopil, že robiť “weby pre klientov” je cesta do … nie úplne pre mňa. Tak som začal pracovať na vlastných projektoch. V 17 rokoch som mal portfólio asi 350 webov so zameraním na financie a poväčšine na českom trhu. Boli postavené na organickom vyhľadávaní zo Seznam.cz a keď trošku vylepšili algoritmus, weby “popadali”. Neskôr som sa zamestnal, okúsil prácu vo veľkej agentúre a aj na krásnej pozícii “IT project Manager”, kde by som vydržal do dôchodku, nebyť ambícií. Tak sme spoločne s agentúrou VISIBILITY rozbiehali affiliate sieť Dognet, ktorá úspešne operuje v CEE regióne už viac ako 10 rokov. Síce s VISIBILITY už sieť nepôsobí viac ako 4 roky, no jej kľúčová úloha pri štarte je nepopierateľná. Dognet má viacero podprojektov, ako napríklad knižky o online a affiliate marketingu Super Affiliate Academy, organizuje affiliate meetupy HotDognet (po celej CEE) a spolu organizoval affiliate konferenciu Affilhero. Robíme veľmi veľa pre edukáciu trhu. Medzičasom som spustil projekt Ecommerce Bridge, ktorý verím že v roku 2024 bude tak isto silne etablovaný v rámci CEE. Je to online magazín pre ecommerce scénu, eshopy a celkovo online podnikanie. Prevádzkujem tiež, asi jediné, Múzeum Mobilov v Európe. Som veľmi hrdý na to, akým spôsobom je celá firma a jej projekty postavené. Že už väčšinou nestoja na mojej osobe a mám úžasný team, ktorý vie viesť projekty aj bez môjho “mikromanažmentu”. Moje obľúbené motivačné bláboly: 👍 “Done is better than perfect” 👍 “Nestrelíš, nedáš gól” 👍 “Aj pád na hubu je krok vpred” 👍 “Veci treba robiť a nie sa o nich rozprávať” Ak si to dočítal až sem, gratulujem, máš veľa voľného času. Investuj ho do “strieľania” a nie krčmovým rečiam, ktoré ešte nikomu nepomohli.

Tento článok ti prináša

Shoptet

Shoptet je platforma pre e-shopy, ktorá ponúka komplexné riešenia pre vytvorenie a správu internetových obchodov. Súčasťou ich služieb je aj podpora marketingu a možnosť automatizácie mnohých procesov. Shoptet je aktívny na slovenskom a českom trhu a v súčasnosti pomáha podnikať viac ako 34 000 e-shopom.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako efektívne vyberať dodávateľov pre e-shop? Férový tender v e-commerce (Libor Toporcer, Invelity)
1 min. čítanie

Ako efektívne vyberať dodávateľov pre e-shop? Férový tender v e-commerce (Libor Toporcer, Invelity)

Na Slovensku nie je príliš zvykom pri výbere dodávateľa využívať tendre. A keď už, nemá to správu formu, rozsah, či vyhodnotenie. Aby to malo zmysel pre všetky zúčastnené stany, ADMA vytvorila Férový tender kde nájdete všetko potrebné, aby ste na nič nezabudli. Ako teda prebieha celý proces, či je v poriadku prizvať si aj externých […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Ako sa stať a byť dobrým PPC managerom v dobe AI? (Martin Bulák, Boosters)
1 min. čítanie

Ako sa stať a byť dobrým PPC managerom v dobe AI? (Martin Bulák, Boosters)

Práca PPC človeka sa za posledné obdobie extrémne zmenila. Už to nie je len o vyklikávaní kampaní, hľadaní kľúčových slov, longtailov, mikro cielení… Umelá inteligencia spravila svoju prácu aj tu, a pokiaľ nie je človek dostatočne kreatívny, konkurencia ho ľahko pohltí. Ako sa zmenila práca PPCčkara, prečo by mal človek chcieť vôbec robiť túto prácu […]

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+