2 min. čítanie

Značka Lego zaznamenala rekordný zisk

Lego je podľa výšky tržieb najväčším výrobcom hračiek na svete. Budúci rok plánuje uhlíkovo neutrálnu továraň vo Vietname.

Značka Lego zaznamenala rekordný zisk

Firma ťažila z vysokého dopytu

Dánska hračkárska spoločnosť Lego ukončila minulý rok s rekordným ziskom, informuje agentúra MTI na základe finančnej správy spoločnosti zverejnenej v utorok. ,,Rok 2022 bol pre LEGO Group prelomový,” uviedol šéf podniku Niels B. Christiansen.

V roku 2022 dosiahla skupina Lego Group tržby vo výške 64,6 miliardy dánskych korún (t. j. 8,67 miliárd eur), čo je o 17 percent viac ako v predchádzajúcom roku. Takmer 20-percentný nárast je čiastočne spôsobený silným západoeurópskym a americkým dopytom, ako aj 155 novými obchodmi, ktoré spoločnosť vlani otvorila – väčšinu z nich v Číne. Spoločnosť Lego má v súčasnosti 904 predajní po celom svete.

Vzhľadom na zrýchlenie inflácie spoločnosť Lego v roku 2022 zvýšila cenu približne štvrtiny svojich výrobkov. V minulom roku boli najpredávanejšími výrobkami Lego stavebnice Star Wars a Harry Potter, ako aj produktové rady City a Technic.

Týždenný podcast UPdate

Najväčší výrobca hračiek na svete

Firma oslávila 90 rokov existencie a vlani v lete uviedla, že na neurčitú dobu preruší obchodné aktivity v Rusku. Hneď po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu spoločnosť oznámila, že do krajiny prestane svoje stavebnice zasielať. Výročná správa ale neuvádza, na koľko peňazí firmu toto rozhodnutie prišlo.

Spoločnosť Lego založil v roku 1932 Ole Kirk Christiansen a pomenoval ju podľa dánskych slov ,,leg godt”, čo znamená ,,pekne sa hrajte”. Christiansenovia sú teraz najbohatšou dánskou rodinou a spoločnosť Lego je podľa výšky tržieb najväčším výrobcom hračiek na svete.

Jeden z výrobných závodov Lega je v českom Kladne, prevádzka tam začala v roku 2000. V kladenskom závode sa stavebnice dekorujú, kompletujú sa menšie diely a balia. V Českej republike a Dánsku sa vyrábajú stavebnice pre európsky trh. Ďalšie výrobné závody má firma v Mexiku, kde vyrába tovar pre americký trh, a v Číne, kde vznikajú výrobky pre ázijský trh.

Budúci rok firma plánuje otvoriť novú továreň vo Vietname a v roku 2025 v Spojených štátoch. Obe majú byť uhlíkovo neutrálne.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli
2 min. čítanie

Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli

Európska komisia (EK) odmietla návrh spoločnosti Booking Holdings na prevzatie švédskeho konkurenta eTraveli za 1,63 miliardy eur. Dôvodom rozhodnutia je obava, že spojenie by mohlo viesť k ešte väčšej dominancii firmy Booking medzi internetovými cestovnými agentúrami a v konečnom dôsledku by mohlo zvýšiť náklady pre hotely a zákazníkov.   Narušenie hospodárskej súťaže? Európska komisia argumentovala, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce
2 min. čítanie

Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce

TikTok plánuje zadotovať zľavy pre americké e-commerce značky, ktoré použijú TikTok Shop počas predajov v rámci Black Friday a Cyber Monday. TikTok Shop je ambiciózna novinka tejto platformy. “Prinesie videá s možnosťou nakupovania a LIVE streamy priamo do informačných kanálov For You a poskytne značkám, obchodníkom a tvorcom nástroje na priamy predaj prostredníctvom nakupovateľného obsahu […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nemecký eBay ruší platby v hotovosti
2 min. čítanie

Nemecký eBay ruší platby v hotovosti

Predajcovia na platforme eBay v Nemecku nedávno dostali novú aktualizáciu pravidiel, ktorá sa týka prijímania hotovostných platieb od zákazníkov pri osobnom prevzatí objednávky. S novým pravidlom už nie je možné využiť platbu v hotovosti pri vyzdvihnutí. Napriek tomu je stále dostupná možnosť Click & collect, ale platby musia prebehnúť cez “existujúce štandardné spracovanie platieb”. Platby […]

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+