Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Prišiel WhatsApp o stovky miliónov údajov? Meta to poprela

Popredná služba WhatsApp má medzi používateľmi povesť mimoriadne bezpečnej služby. Aj preto, že posielanie správ je šifrované. Podľa správy Cybernews však došlo k obrovskému úniku údajov, ktorý sa týkal 500 miliónov zákazníkov vrátane mobilných telefónnych čísel.

Prišiel WhatsApp o stovky miliónov údajov? Meta to poprela

Únik údajov takmer pol miliardy užívateľov

Spoločnosť WhatsApp, ktorú vlastní Meta, v pondelok poprela, že telefónne čísla 487 miliónov používateľov boli ukradnuté a ponúknuté na predaj na “známom” fóre hackerskej komunity.

Cybernews ako prvý informoval, že súbor údajov údajne obsahuje údaje používateľov aplikácie WhatsApp z 84 krajín a telefónne čísla viac ako 32 miliónov používateľov z USA, 11 miliónov zo Spojeného kráľovstva a 10 miliónov z Ruska. Do zoznamu sa dostala aj Česká republika s počtom 1,3 milióna, čo je naozaj dosť. 

zdroj: Cybernews

“Tvrdenie napísané na Cybernews je založené na nepodložených screenshotoch. Neexistuje žiadny dôkaz o ‘úniku údajov’ zo spoločnosti WhatsApp,” povedal hovorca spoločnosti pre IANS.

Údajný zoznam je súbor telefónnych čísel a nie “informácie o používateľoch WhatsApp”.

Hacker údaje ponúkol na predaj

Podľa správy hacker tvrdil, že má k dispozícii značný počet telefónnych čísel patriacich občanom Egypta (45 miliónov), Talianska (35 miliónov), Saudskej Arábie (29 miliónov), Francúzska (20 miliónov) a Turecka (20 miliónov).

Podľa správy hacker predával súbor údajov USA za 7 000 USD, Spojeného kráľovstva za 2 500 USD a Nemecka za 2 000 USD.

Výskumníkom Cybernews sa podarilo s hackerom skontaktovať. Hacker nešpecifikoval ako údaje získal, avšak naznačil, že “použil svoju stratégiu” a že všetky čísla patria používateľom aplikácie WhatsApp.

Phishing a počítačové podvody

Webová stránka Cybernews uvádza, že hackeri sa dostali k údajom prostredníctvom tzv. scrapovania. Dôvodom je čítanie a ukladanie údajov od poskytovateľov internetu, čo je v rozpore s podmienkami používania služby WhatsApp.

Používatelia, ktorých čísla sa dostali do databázy, môžu byť vystavení častejším phishingovým aktivitám, t. j. spamu, ktorý je na nich zameraný. Môžu tiež dostávať rôzne typy marketingových ponúk. Okrem toho sú vystavení riziku nebezpečných kybernetických podvodov.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+