2 min. čítanie

IT sektor na Ukrajine preberá zákazky, ktoré boli pôvodne určené ruským firmám

Riaditeľ IT Ukraine Association Konstantin Vasjuk sa v rozhovore vyjadril o stave ukrajinského IT sektoru počas vojny. Situácia nie je ideálna, ale ukrajinský IT sektor je veľmi odolný.

IT sektor na Ukrajine preberá zákazky, ktoré boli pôvodne určené ruským firmám

“Ukrajina je aj napriek vojnovému stavu naďalej otvorená pre podnikanie,” uviedol Konstantin Vasjuk, výkonný riaditeľ združenia IT Ukraine Association, na tlačovom brífingu, ktorý organizovala spoločnosť CIO WaterCooler.

Vasyuk sa v rozhovore cez Zoom snažil upokojiť obavy mnohých podnikov, ktoré v posledných rokoch zadávali prácu IT sektoru a povzbudiť ostatných, aby podporili toto odvetvie v čase, keď to najviac potrebuje.

Združenie IT Ukrajina zastupuje 100 technologických spoločností, ktoré medzi sebou zamestnávajú 75 000 IT odborníkov. Drvivá väčšina tejto pracovnej sily pokračuje vo svojej práci počas konfliktu, hoci niektorí sa museli presťahovať do bezpečnejších oblastí. Výnimkou sú najmä časti na východe krajiny, ktoré sú pod kontrolou Ruska a podliehajú sankciám.

Zdôraznil, že IT sektor je veľmi odolný, pretože história krajiny ho núti prispôsobovať sa. Z nedávneho prieskumu združenia vyplynulo, že 85 % týchto firiem pokračuje v realizácii projektov bez meškania a Vasjuk uviedol, že internetový aj bankový systém zostáva plne funkčný. 

Niektorí IT odborníci sa chopili zbraní, iní sa zapojili do kybernetickej obrany

Na začiatku vojny sa niektorí IT pracovníci s vojenskými skúsenosťami chopili zbraní a iní sa zapojili do obranného kybernetického úsilia. Tí, ktorí pokračovali v práci, sa presťahovali do bezpečnejších oblastí, ale Vasjuk trval na tom, že situácia sa nateraz stabilizovala a že zvýšená spolupráca v rámci sektora, ako aj podpora z vonkajšieho prostredia umožnila prekonať počiatočné prekážky.

Vasjuk potvrdil, že vďaka sankciám a údajnému odlivu IT talentov, ukrajinské IT firmy skutočne získali niektoré medzinárodné zákazky, ktoré boli formálne zadané Rusku.

“Keďže zákazníci rušia zmluvy s ruskými spoločnosťami, deficit na globálnom trhu IT špecialistov zostáva a sú americké spoločnosti, ktoré nás žiadajú o poskytnutie odporúčaní na dodávateľov služieb, ktoré zrušili, a to je dobrá správa,” povedal.

Vasjuk uznal, že obchodovanie so spoločnosťami na Ukrajine je nevyhnutne spojené s určitým rizikom, a vyzval existujúcich zákazníkov, aby nerušili svoje spolupráce. Podľa jeho slov zatiaľ došlo k minimálnym prerušeniam a v prípadoch, kedy došlo k oneskoreniu, boli zákazníci chápaví.

“Chceme, aby cudzinci vedeli, že aj keď Ukrajina prechádza ťažkými časmi, neznamená to, že by Ukrajinci mali len sedieť. Musíme živiť rodiny, chrániť krajinu a obnovovať hospodárstvo. Pracujeme na podpore našej vlasti a jej občanov. Všetko bude v poriadku.”

Združenie IT Ukraine je možné kontaktovať prostredníctvom jeho stránky na sieti LinkedIn.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?
3 min. čítanie

Čo si myslia Česi o AI pri nakupovaní módy?

V roku 2023 sme zaznamenali prelom v oblasti generatívnych systémov založených na umelej inteligencii (AI), od telefonických rozhovorov s virtuálnymi operátormi až po automaticky personalizované odporúčania produktov a virtuálnych nákupných asistentov. Algoritmy strojového učenia sú dnes všadeprítomné, ale čo si o zavádzaní AI vo svete módy myslia českí spotrebitelia? Aké nové nástroje poznajú a ktoré […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+