3 min. čítanie

Fungovanie a stav affiliate marketingu v Maďarsku

Affiliate je v Maďarsku rozvíjajúcim sa segmentom v rámci online marketingu. Prvé affiliate projekty sa spustili okolo roku 2010, ale z rôznych dôvodov sa stále nestali populárnou formou online marketingu medzi lokálnymi eshopmi.

Fungovanie a stav affiliate marketingu v Maďarsku

V roku 2017 vstúpila do hry regionálna affiliate sieť Dognet, ktorá aktívne pracuje na rozvoji a vzdelávaní trhu. Výsledkom je aj to, že na trhu pôsobí čoraz viac publisherov a vlastnú affiliate kampaň má čoraz viac veľkých ecommerce hráčov. V posledných rokoch affiliate marketing postupne rastie a profesionalizuje sa.

Obsadenie trhu

Na trhu pôsobí niekoľko sietí. Zaujímavosťou je, že v Maďarsku nedominuje žiadna lokálna sieť – prvá lokálna sieť Affiliate.hu roky vykazuje stratu a prakticky už nefunguje. Medzinárodná sieť Tradetracker má čiastočne lokálne zastúpenie na trhu, ale nie je príliš aktívna.

Roky tu fungovala rumunská sieť Profitshare, ktorá prevádzkovala najmä affiliate kampaň Emagu (najvačší eshop v Maďarsku s centrálou v Rumunsku), avšak v roku 2018 táto sieť opustila maďarský trh.

Zo Slovenska pochádza affiliate sieť Dognet, na trhu má zastúpenie aj globálna sieť CJ.com.

Pre ďalších európskych hráčov je maďarský trh malý a nezaujímavý, preto tu neobsluhujú väčšie množstvo kampaní.

Projekty publisherov

V posledných rokoch affiliate trh postupne napreduje a profesionalizuje sa. Už to nie je o pár jedincoch, ktorí po práci niečo „naklikávajú“. To, že Google tlačí na kvalitu, vyprofilovalo aj v Maďarsku niekoľko silných obsahových partnerov, ktorí obsluhujú väčšinu trhu.

Zaujímavým faktom je, že v Maďarsku pôsobí aj viacero publisherov, ktorí majú rozbehnuté affiliate projekty, ale zameriavajú sa na zahraničné kampane (najmä v západnej Európe cez Amazon či čínske eshopy).

Na trhu však stále vznikajú noví publisheri a veľkú úlohu v tom zohráva aj Dognet, ktorý pravidelne publikuje tipy na svojom blogu či organizuje meetupy v Budapešti. Affiliate kampane od veľkých a významných eshopov ako napríklad Alza.hu tiež pozitívne ovplyvňujú situáciu na trhu.

Pôsobí tu aj skupina cashback / lojalitných projektov a samozrejme aj agregátory kupónov. Nájdeme niekoľko domácich kuponových webov ako Kuponbrigad.hu, Kuponbánya.hu. Z najväčších cashbackových systémov na trhu je prítomný Refundo. Z kuponových webov to sú medzinárodné projekty ako Picodi.com, Kuplio.hu alebo Bonipo.hu.

Affiliate komunita

O aktívnej affiliate komunite v Maďarsku zatiaľ môžeme hovoriť len ťažko. Dalo by sa povedať, že sa formuje postupne. Dôležitú úlohu v tom hrá affiliate sieť Dognet.

Publisheri majú možnosť komunikovať cez interné skupiny sietí na Facebooku ako je Dognet affiliate partnerek, alebo majú možnosť stretnúť sa na prostredníctvom sietí ako meetup HotDognet.

Klasické fóra, magazíny alebo blogy o affiliate viac menej neexistujú.

Budúcnosť affiliate marketingu v Maďarsku

Vzhľadom na jasný stúpajúci trend je predpoklad stále silnejšieho postavenia affiliate marketingu pri inzerentoch aj publisheroch. Výhodou je, že trh je malý a hráči ako Amazon na trhu tak skoro nebudú. To znamená, že tam bude stále priestor na rozvoj lokálneho trhu a eshopov.

Ak hľadáte partnera pre svoj affiliate program práve v Maďarsku, vyberajte skôr lokálne siete, pretože pre väčšinu globálnych či európskych hráčov je trh natoľko malý, že na ňom nemajú zastúpenie. Nevedia dobre obsluhovať trh a nepoznajú komunitu.

Ideálne je vybrať si jednu silnú lokálnu sieť napríklad pre Maďarsko, Slovensko alebo Česko. K nim sa často pridávajú balkánske krajiny – Chorvátsko, Slovinsko a Rumunsko, ktoré napríklad sieť Dognet, ako ideálna voľba pre CEE trh, naplno obsluhuje.

Je výhodou, keď si inzerent vyberie jedného hráča na niekoľko trhov. Samozrejme, konsolidácia je na mieste, ale ak sieť dokáže pokryť napríklad 5 krajín, dokáže eshop efektívne spravovať jednu „západnú” sieť a ďalšiu vybrať ako špecializovanú napríklad pre CEE región.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Trh klesá, ale affiliate sieť Dognet hlási medziročný nárast výkonu Black Friday
5 min. čítanie

Trh klesá, ale affiliate sieť Dognet hlási medziročný nárast výkonu Black Friday

Black Friday je jedným z najväčších a najdôležitejších eventov pre celý e-commerce segment. Už dlhé roky nejde len o jeden deň, ale väčšinou ide o týždeň zvaný “Black week”. V zásade však platí, že zľavy e-shopy nasadzujú už od začiatku novembra. Preto je november najsilnejším mesiacom e-commerce sezóny.

Zuzana Riglerová Zuzana Riglerová
Key Relationship Manager
Prečítať článok
Dognet posilňuje na maďarskom trhu a vydáva exkluzívny expanzný guideline na podporu affiliate publisherov 
3 min. čítanie

Dognet posilňuje na maďarskom trhu a vydáva exkluzívny expanzný guideline na podporu affiliate publisherov 

Affiliate sieť Dognet už viac ako 10 rokov podporuje affiliate marketing nielen na Slovensku, ale aj v susedných krajinách a na Balkáne. Nakoľko v sieti dlhodobo pozorujú nevyužitý potenciál maďarského trhu, toto leto predstavili novú iniciatívu s názvom expanzný guideline. V ňom publisheri nájdu všetko, čo by mohli potrebovať pri expanzii s affiliate projektami na […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+