Zaujíma ma
16. apríla 2020

Fungovanie a stav affiliate marketingu v Maďarsku

3 min čítanie

Affiliate je v Maďarsku rozvíjajúcim sa segmentom v rámci online marketingu. Prvé affiliate projekty sa spustili okolo roku 2010, ale z rôznych dôvodov sa stále nestali populárnou formou online marketingu medzi lokálnymi eshopmi.

V roku 2017 vstúpila do hry regionálna affiliate sieť Dognet, ktorá aktívne pracuje na rozvoji a vzdelávaní trhu. Výsledkom je aj to, že na trhu pôsobí čoraz viac publisherov a vlastnú affiliate kampaň má čoraz viac veľkých ecommerce hráčov. V posledných rokoch affiliate marketing postupne rastie a profesionalizuje sa.

Obsadenie trhu

Na trhu pôsobí niekoľko sietí. Zaujímavosťou je, že v Maďarsku nedominuje žiadna lokálna sieť – prvá lokálna sieť Affiliate.hu roky vykazuje stratu a prakticky už nefunguje. Medzinárodná sieť Tradetracker má čiastočne lokálne zastúpenie na trhu, ale nie je príliš aktívna.

Roky tu fungovala rumunská sieť Profitshare, ktorá prevádzkovala najmä affiliate kampaň Emagu (najvačší eshop v Maďarsku s centrálou v Rumunsku), avšak v roku 2018 táto sieť opustila maďarský trh.

Zo Slovenska pochádza affiliate sieť Dognet, na trhu má zastúpenie aj globálna sieť CJ.com.

Pre ďalších európskych hráčov je maďarský trh malý a nezaujímavý, preto tu neobsluhujú väčšie množstvo kampaní.

Projekty publisherov

V posledných rokoch affiliate trh postupne napreduje a profesionalizuje sa. Už to nie je o pár jedincoch, ktorí po práci niečo „naklikávajú“. To, že Google tlačí na kvalitu, vyprofilovalo aj v Maďarsku niekoľko silných obsahových partnerov, ktorí obsluhujú väčšinu trhu.

Zaujímavým faktom je, že v Maďarsku pôsobí aj viacero publisherov, ktorí majú rozbehnuté affiliate projekty, ale zameriavajú sa na zahraničné kampane (najmä v západnej Európe cez Amazon či čínske eshopy).

Na trhu však stále vznikajú noví publisheri a veľkú úlohu v tom zohráva aj Dognet, ktorý pravidelne publikuje tipy na svojom blogu či organizuje meetupy v Budapešti. Affiliate kampane od veľkých a významných eshopov ako napríklad Alza.hu tiež pozitívne ovplyvňujú situáciu na trhu.

Pôsobí tu aj skupina cashback / lojalitných projektov a samozrejme aj agregátory kupónov. Nájdeme niekoľko domácich kuponových webov ako Kuponbrigad.hu, Kuponbánya.hu. Z najväčších cashbackových systémov na trhu je prítomný Refundo. Z kuponových webov to sú medzinárodné projekty ako Picodi.com, Kuplio.hu alebo Bonipo.hu.

Affiliate komunita

O aktívnej affiliate komunite v Maďarsku zatiaľ môžeme hovoriť len ťažko. Dalo by sa povedať, že sa formuje postupne. Dôležitú úlohu v tom hrá affiliate sieť Dognet.

Publisheri majú možnosť komunikovať cez interné skupiny sietí na Facebooku ako je Dognet affiliate partnerek, alebo majú možnosť stretnúť sa na prostredníctvom sietí ako meetup HotDognet.

Klasické fóra, magazíny alebo blogy o affiliate viac menej neexistujú.

Budúcnosť affiliate marketingu v Maďarsku

Vzhľadom na jasný stúpajúci trend je predpoklad stále silnejšieho postavenia affiliate marketingu pri inzerentoch aj publisheroch. Výhodou je, že trh je malý a hráči ako Amazon na trhu tak skoro nebudú. To znamená, že tam bude stále priestor na rozvoj lokálneho trhu a eshopov.

Ak hľadáte partnera pre svoj affiliate program práve v Maďarsku, vyberajte skôr lokálne siete, pretože pre väčšinu globálnych či európskych hráčov je trh natoľko malý, že na ňom nemajú zastúpenie. Nevedia dobre obsluhovať trh a nepoznajú komunitu.

Ideálne je vybrať si jednu silnú lokálnu sieť napríklad pre Maďarsko, Slovensko alebo Česko. K nim sa často pridávajú balkánske krajiny – Chorvátsko, Slovinsko a Rumunsko, ktoré napríklad sieť Dognet, ako ideálna voľba pre CEE trh, naplno obsluhuje.

Je výhodou, keď si inzerent vyberie jedného hráča na niekoľko trhov. Samozrejme, konsolidácia je na mieste, ale ak sieť dokáže pokryť napríklad 5 krajín, dokáže eshop efektívne spravovať jednu „západnú” sieť a ďalšiu vybrať ako špecializovanú napríklad pre CEE región.

Získaj novinky ako prvý

Prihlásením sa do noviniek súhlasíš s ich odberom a týmto úprimným dokumentom, ktorý sme k ochrane osobných údajov pripravili.

Autor článku

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy. marketérov a všetkých fanúšikov ecommerce. Prinášame novinky, trendy, video rozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta ecommerce a marketingu.


Posledné
Obľúbené