3 min. čítanie

Ako zistiť alebo skryť vašu IP adresu

IP adresa je jedinečné číslo, ktoré identifikuje zariadenie pripojené na internet. IP, čo je skratka pre "internetový protokol", je súbor pravidiel, ktoré určujú spôsob zdieľania informácií na internete. Adresa IP určuje, ako a kam majú tieto informácie smerovať. Ak je adresa IP ako fyzická poštová adresa, IP je časť, ktorá hovorí, ako sa tam dostať.

Ako zistiť alebo skryť vašu IP adresu

Dva typy IP adries

Každé zariadenie má v skutočnosti dve IP adresy: verejnú/externú adresu, ktorá sa používa na komunikáciu so širším internetom, a súkromnú/internú adresu, ktorá komunikuje s vašou miestnou sieťou alias osobným internetovým routerom.

Znalosť IP adries je užitočná z niekoľkých rôznych dôvodov, napríklad pri nastavovaní súborového servera, pridávaní tlačiarne alebo komunikácii s miestnymi zariadeniami v rovnakej sieti. 

Ako zistiť verejnú IP adresu 

Najjednoduchší spôsob ako zistiť verejnú/externú adresu je otvoriť vo vašom prehliadači www.whatismyipaddress.com. Stránka má aj funkciu lokalizácie IP adresy, ale nemusíte sa báť, že niekto lokalizuje vašu presnú poštovú adresu. Druhý spôsob je rovnako jednoduchý. Zadajte do Googlu “aká je moja IP adresa” a výsledok sa zobrazí v hornej časti stránky.

Ako zistiť súkromnú IP adresu

Mac

V “Systémových nastaveniach” prejdite na “Sieť”. V tomto okne nájdete svoju IP adresu priamo pod stavom siete.

Windows

V “Nastaveniach” otvorte “Sieť a internet” a potom kliknite na “Vlastnosti” v časti WiFi alebo ethernet, v závislosti od vášho pripojenia. Vo “Vlastnostiach” prejdite nadol a nájdite adresu IPv4. To je vaša IP adresa.

Ako zmeniť alebo skryť IP adresu

Mnoho užívateľov verejných bezdrôtových Wifi sietí sa môžu stať obeťou podvodu alebo krádeže identity. IP adresa okrem iného dokáže zdieľať aj vašu polohu. Aj preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje používať VPN alebo “virtuálnu súkromnú sieť”, ktorá skryje vašu skutočnú polohu.

zdroj: free-stock-images

Pomocou siete VPN môžete skryť IP adresu rýchlo a jednoducho: stačí si vybrať krajinu, ku ktorej sa chcete pripojiť, a dostanete novú IP adresu špecifickú pre daný región. Odporúčame ExpressVPN, je to rýchla a bezpečná služba a ponúk 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, čo znamená, že ju môžete vyskúšať bez rizika.

Ak chcete zmeniť alebo skryť svoju IP adresu pomocou siete VPN, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  • Najprv si zaregistrujte pre VPN, ak ste tak ešte neurobili. ExpressVPN sme už spomenuli, ale aj NordVPN a CyberGhost sú vynikajúce lowcostové alternatívy.
  • Teraz si stiahnite a nainštalujte softvér. Väčšina sietí VPN ponúka výber aplikácií pre všetky hlavné operačné systémy, takže si nezabudnite vybrať tú správnu pre vaše zariadenie.
  • Skontrolujte svoju IP adresu pomocou jednej z vyššie uvedených metód.
  • Pripojte sa k serveru VPN v inej krajine.
  • Opäť skontrolujte svoju IP adresu. Teraz by mala byť úplne iná a údaje o geografickej polohe by mali ukazovať, že sa nachádzate niekde inde na svete.
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Čo je to Lorem Ipsum?
2 min. čítanie

Čo je to Lorem Ipsum?

Vysvetľovať marketérom tento pojem je asi ako hovoriť šoférom k čomu slúži volant 🙂 (to okrúhle zariadenie pred sedadlom vodiča, ktoré sa krúti doľava a doprava). Stále však existuje dostatok ľudí, ktorí chcú vedieť odkiaľ sa tento pseudo jazyk vzal a aký je jeho účel. Nech sa páči. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Čo je digitálna garáž?
2 min. čítanie

Čo je digitálna garáž?

Digitálna garáž od Google je bezplatný online vzdelávací program. Umožňuje vám rozšíriť a upevniť svoje zručnosti cez kurzy z oblasti digitálneho marketingu. Možno dokonca aj získať prácu, po ktorej tak túžite a naštartovať novú kariéru  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter Týždenný […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Čo je spyware?
4 min. čítanie

Čo je spyware?

Hoci to znie ako technológia z filmov Jamesa Bonda, spyware je až príliš reálny. Spyware je akýkoľvek softvér, ktorý sa nainštaluje do vášho počítača a začne tajne sledovať vaše správanie online bez vášho vedomia alebo povolenia.  Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým Vám nič neunikne 🚀 Denný newsletter […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+