3 min. čítanie

Ako zistiť alebo skryť vašu IP adresu

IP adresa je jedinečné číslo, ktoré identifikuje zariadenie pripojené na internet. IP, čo je skratka pre "internetový protokol", je súbor pravidiel, ktoré určujú spôsob zdieľania informácií na internete. Adresa IP určuje, ako a kam majú tieto informácie smerovať. Ak je adresa IP ako fyzická poštová adresa, IP je časť, ktorá hovorí, ako sa tam dostať.

Ako zistiť alebo skryť vašu IP adresu

Dva typy IP adries

Každé zariadenie má v skutočnosti dve IP adresy: verejnú/externú adresu, ktorá sa používa na komunikáciu so širším internetom, a súkromnú/internú adresu, ktorá komunikuje s vašou miestnou sieťou alias osobným internetovým routerom.

Znalosť IP adries je užitočná z niekoľkých rôznych dôvodov, napríklad pri nastavovaní súborového servera, pridávaní tlačiarne alebo komunikácii s miestnymi zariadeniami v rovnakej sieti. 

Ako zistiť verejnú IP adresu 

Najjednoduchší spôsob ako zistiť verejnú/externú adresu je otvoriť vo vašom prehliadači www.whatismyipaddress.com. Stránka má aj funkciu lokalizácie IP adresy, ale nemusíte sa báť, že niekto lokalizuje vašu presnú poštovú adresu. Druhý spôsob je rovnako jednoduchý. Zadajte do Googlu “aká je moja IP adresa” a výsledok sa zobrazí v hornej časti stránky.

Ako zistiť súkromnú IP adresu

Mac

V “Systémových nastaveniach” prejdite na “Sieť”. V tomto okne nájdete svoju IP adresu priamo pod stavom siete.

Windows

V “Nastaveniach” otvorte “Sieť a internet” a potom kliknite na “Vlastnosti” v časti WiFi alebo ethernet, v závislosti od vášho pripojenia. Vo “Vlastnostiach” prejdite nadol a nájdite adresu IPv4. To je vaša IP adresa.

Ako zmeniť alebo skryť IP adresu

Mnoho užívateľov verejných bezdrôtových Wifi sietí sa môžu stať obeťou podvodu alebo krádeže identity. IP adresa okrem iného dokáže zdieľať aj vašu polohu. Aj preto sa čoraz viac ľudí rozhoduje používať VPN alebo “virtuálnu súkromnú sieť”, ktorá skryje vašu skutočnú polohu.

zdroj: free-stock-images

Pomocou siete VPN môžete skryť IP adresu rýchlo a jednoducho: stačí si vybrať krajinu, ku ktorej sa chcete pripojiť, a dostanete novú IP adresu špecifickú pre daný región. Odporúčame ExpressVPN, je to rýchla a bezpečná služba a ponúk 30-dňovú záruku vrátenia peňazí, čo znamená, že ju môžete vyskúšať bez rizika.

Ak chcete zmeniť alebo skryť svoju IP adresu pomocou siete VPN, postupujte podľa nasledujúcich krokov:

  • Najprv si zaregistrujte pre VPN, ak ste tak ešte neurobili. ExpressVPN sme už spomenuli, ale aj NordVPN a CyberGhost sú vynikajúce lowcostové alternatívy.
  • Teraz si stiahnite a nainštalujte softvér. Väčšina sietí VPN ponúka výber aplikácií pre všetky hlavné operačné systémy, takže si nezabudnite vybrať tú správnu pre vaše zariadenie.
  • Skontrolujte svoju IP adresu pomocou jednej z vyššie uvedených metód.
  • Pripojte sa k serveru VPN v inej krajine.
  • Opäť skontrolujte svoju IP adresu. Teraz by mala byť úplne iná a údaje o geografickej polohe by mali ukazovať, že sa nachádzate niekde inde na svete.
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
2 min. čítanie

Google Tag Manager

Google Tag Manager je riešenie na správu značiek tzv. tagov, ktoré funguje ako sprostredkovateľ medzi webovou stránkou a nástrojmi na sledovanie tretích strán. Stačí, ak do GTM pridáte svoje trackovacie kódy a potom nakonfigurujete pravidlá, kedy sa majú spustiť (pri načítaní stránky, kliknutí, odoslaní formulára atď.). Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
5 min. čítanie

Čo je spam?

Čo sa vám vybaví pri slove spam? Zázračné tabletky z internetových lekární, výhra v záhadnej lotérií, žiadosti o peniaze od “princov” z iných krajín, alebo snáď jedlo Spam? Každý piatok prinášame krátku exegézu často používaných pojmov. Dnes si vysvetlíme definíciu výrazu spam. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
3 min. čítanie

Ako napísať zavináč na klávesnici?

Zavináč? Nie, nemáme na mysli druh ryby. Ani pochúťku v slanom náleve z čias komunistických staničných bufetov. Hovoríme o označení pre znak @, ktorý najčastejšie používame v kontexte elektronickej pošty. Skúsme si dnes niečo povedať o znaku, ktorý je našou každodennou súčasťou. Odoberajte pravidelný ecommerce newsletter Prihláste sa do denného alebo týždenného newslettera, s ktorým […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+