4 min. čítanie

Ako organicky získať followerov na Instagrame?

Existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu zviditeľniť sa na Instagrame a organicky zvyšovať počet followerov. Stačí ich len trpezlivo dodržiavať.

Ako organicky získať followerov na Instagrame?

Postujte pravidelne

Veľmi dôležité je, aby bol účet aktívny a pravidelne postoval nový obsah. Ideálny je aspoň jeden príspevok denne, pri rozbiehaní nového účtu to môže byť pokojne aj viac. Počet príspevkov vám priamoúmerne zvyšuje počet nových followerov a zároveň udrží pozornosť už existujúcich sledovateľov.

Zvoľte si štýl a nemeňte ho

Už pri zakladaní účtu by ste mali mať jasno v tom, akým obsahom ho budete napĺňať. Ak to bude krajinná fotografia, postujte len krajinky, ak portrét, nepostujte zvieratká a podobne.

Držte jednotnosť nielen v obsahu, ale aj vo forme. Dodržujte rovnaký formát fotiek a ideálne aj podobnú farebnosť. Nový follow väčšinou nedostanete na základe jedného postu, sledovatelia majú vo zvyku pozrieť si najprv celý účet. Preto je dôležité, aby príspevky spolu ladili a boli relatívne uniformné.

Používajte hashtagy

Hashtagy majú veľkú silu a dokážu vám priniesť značnú vizibilitu. K príspevku môžete pridať až 30 hashtagov, preto túto možnosť využite. Je potom na vás, či ich pridáte priamo do popisu príspevku, alebo do komentára. Nedávna štúdia však zistila, že o niečo lepšie štatistiky dosahujú príspevky s hashtagmi priamo v popise.

Hashtagy vyberajte starostlivo

Pri voľbe hashtagov si vždy všímajte počet postov, ktoré sú nimi označené. Vyhnite sa tým najgenerickejším (#summer, #love, #nature). Preferujte také, ktoré majú menej ako 500-tisíc príspevkov, aby sa vaša fotka nestratila v záplave ostatných. Ak vám robí problém vymyslieť relevantné hashtagy k vášmu príspevku, pomôžte si aplikáciou, ako je napríklad Focalmark, ktorá ich vytvorí za vás.

Označujte polohu

Geolokácia taktiež pomáha dosahovať lepšie výsledky postov, preto nezabudnite k príspevkom pridať aj lokalitu. Táto by však mala byť vždy korektná. Ak je vo vašom príspevku fotografia z Bali, no postujete ju zo Slovenka, označte Bali. Ak obsah vášho príspevku nevypovedá o konkrétnom mieste, pridajte lokalitu, v ktorej sa nachádzate, aby ste zasiahli sledovateľov zo svojho okolia.

Interagujte so svojím publikom

Engagement je kľúčový, a to nielen počet likes, ale predovšetkým počet komentárov. Preto sa snažte viesť so svojimi followermi dialóg. V príspevku položte otázku a žiadajte odpoveď do komentára, na ktorý taktiež zareagujte. Interagujte predovšetkým v prvú hodinu po vypostovaní príspevku, aby algoritmus Instagramu vyhodnotil váš post ako hodný zobrazovania čo najviac používateľom.

Sledujte ostatných

Buďte v sledovaní aktívny aj vy. Vyberajte si predovšetkým účty a ľudí, ktorí sa zaujímajú o rovnaké témy. Ak je váš účet odrazom vašej fotografickej tvorby, neváhajte sledovať aj ďalších fotografov. S veľkou pravdepodobnosťou vám follow opätujú.

Kolaborovať sa oplatí

Ak je to možné, spolupracujte s inými účtami. Pokiaľ vás nazdieľa a označí veľký účet s desiatkami tisíc fanúšikov, noví followeri sa s určitosťou ujdú aj vám. Opäť sa pre spoluprácu snažte vyberať účty, ktoré sú obsahom podobné tomu vášmu.

Usporiadajte súťaž

Súťaže boli vždy skvelým nástrojom na rýchle a pomerne jednoduché získanie väčšieho počtu nových fanúšikov naraz. Preto z času na čas usporiadajte súťaž na svojom účte aj vy. Nezabudnite však pri jej tvorbe myslieť na oficiálne pravidlá, ktorým súťaže na Instagrame podliehajú.

Pri výbere výhry uprednostnite niečo, o čo budú vaši sledovatelia skutočne stáť a výhra bude prepojená s obsahom vášho účtu. Ak máte napríklad účet venovaný kozmetickej značke, ako výhru voľte práve kozmetiku.

Nebráňte sa rôznym formátom

Okrem fotografie sa oplatí využívať aj ostatné formáty, akými sú napríklad video, live video alebo príbehy (stories) či IG TV. Sú to formáty, ktoré aktuálne tlačí do popredia aj samotný Instagram, preto by bola škoda nevyužiť ich potenciál a nezaujať vašich fanúšikov rôznymi formami.

Nezabúdajte na analytiku

Ak používate biznisový účet, venujte pozornosť štatistikám, ktoré vám prinesú cenné informácie o sledovateľoch. V nich vyčítate aj to, v ktorú hodinu počas dňa sú na Instagrame najaktívnejší.

Týmto časom prispôsobte načasovanie publikovania vašich príspevkov, aby ste maximalizovali šance na čo najväčší zásah, a dokázali sa tak čo najviac zviditeľniť.

Budovanie účtu na Instagrame si skutočne vyžaduje trpezlivosť a žiadne skratky k tomuto cieľu nevedú. Ak predsa, tak sa vám s určitosťou nevyplatia.

Jednou z nich (mimochodom, Instagramom zakázaná) je aj kúpa followerov. Takíto followeri však ostávajú pasívni a okrem sledovania z nich nič viac nezískate. Navyše, existujú aj tooly, ktoré vám takýchto falošných followerov vďaka ich neaktivite ľahko odhalia.

Okrem organického získavania fanúšikov si vždy môžete dopomôcť aj platenou reklamou. Najdôležitejším však vždy ostáva samotný obsah vášho účtu, ktorý ak followerov nezaujme, nepomôže mu ani platené promo.

Zdieľať článok
Zuzana Makúchová

Social media sú jej vášňou už takmer 4 roky. Okrem toho sa príležitostne venuje aj copywritingu a ideamakingu.

Tento článok ti prináša

daren&curtis

Od roku 2004 je daren&curtis silným a stabilným hráčom medzi slovenskými marketingovými agentúrami.  Ponúka komplexné služby online marketingu na čele s profesionálnym tímom mladých a kreatívnych ľudí. Premyslená stratégia na mieru každého klienta bez šablón, merateľne splní stanovené ciele, dosiahne plusové hodnoty ROI a KPI. Všetko robíme premyslene a myslí nám to. Milujem čísla a dáta, ktoré aplikujeme pri nastavení procesov a reklamných kampaní. Sme majstri PPC a kreatívnym reklamných posolstiev. Kampane od daren&curtis spĺňajú hlavné atribúty a to: – Kreatívu – Generovanie leadov – Zvyšovanie povedomia a predaja – Zásah na správneho zákazníka Sme dizajnoví lídri, ktorí vám pripravia kvalitne logo, branding a vizibilitu. Postaráme sa aj o vaše sociálne siete a ak ste iba na začiatku e-commerce púte alebo chcete zmenu, vytvoríme vám aj responzívny web či e-shop.  

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
3 min. čítanie

Využite skrytý potenciál sentiment analýzy v programmatickom marketingu. Ehm, čo je to vlastne sentiment analýza?

V dnešnej dobe sa čoraz častejšie stretávame s rôznorodými riešeniami, ako v čo najbližšej dobe nahradiť cookies. Analýza sentimentu a prediktívne poznatky z nej vedúce sú zaujímavým nástrojom na optimalizáciu kampaní zvnútra a bez potreby využitia cookies.

Martin Vašíček Martin Vašíček
Chief Technology Officer
Prečítať článok
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 2

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, kým sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, no všetkého veľa škodí. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+