5 min. čítanie

5 tipov ako zvýšiť zisk alebo prečo je dôležité pozerať sa na zisk a nie obrat

Zameriavate sa pri vyhodnocovaní úspešnosti svojho e-shopu na obrat alebo zisk? Zatiaľ čo veľký obrat signalizuje záujem o nákup, zisk je ukazovateľ, ktorý vám pomôže zhodnotiť úspešnosť vašej podnikateľskej stratégie. Veď čarovná formulka „s cieľom dosiahnuť zisk“ sa neobjavila v definícii podnikania nadarmo..

Lukáš Valek Lukáš Valek
Owner, Senior Marketing Manager
5 tipov ako zvýšiť zisk alebo prečo je dôležité pozerať sa na zisk a nie obrat

Obrat vs. zisk

Na stretnutiach s klientmi sa občas stretávame so zaujímavým zistením – neschopnosť odlíšiť obrat od zisku. A práve v takomto prípade nastáva častý podnikateľský omyl, akým je snaha o maximalizovanie obratu bez ohľadu na dosiahnutý zisk. 

Získame niečo tým, že do produktu, ktorý nám nezarába, nalejeme len ďalšie peniaze do marketingu? Preto je ešte pred samotným nastavením marketingovej stratégie potrebné vedieť odlíšiť tieto dva pojmy.

Obrat

Výnos z tovarov a služieb poskytnutých zákazníkom za určité časové obdobie. Je to príjem, ktorý firma vytvára obchodovaním so svojím tovarom a službami.

Obrat = jednotková predajná cena  x  počet predaných kusov

 

Zisk

Čisté výnosy, ktoré ostanú firme po uhradení všetkých nákladov a záväzkov. Zisk dosiahneme vtedy, keď je spoločnosť schopná dosiahnuť dostatočný príjem na prekročenie svojich výdavkov.

Zisk = obrat – náklady

Ako vyplýva z oboch definícií, vysoký obrat nemusí nevyhnutne znamenať, že spoločnosť dosahuje zisk, pretože náklady môžu byť dosť vysoké. V takejto situácii je rozumné zamyslieť sa nad možnosťami, ako tieto náklady znížiť alebo ako s rovnakými nákladmi predávať viac a dosiahnuť tak zisk. Pri našich klientoch sa nám osvedčilo postupovať podľa nasledujúcich 5 bodov.  

1. Kde je dostatočná marža, tam je zárobok

Mať prehľad v maržiach jednotlivých produktov je pri malom e-shope jednoduché. No ak vlastníte e-shop, ktorý má stovky či tisícky produktov, poznať svoje najziskovejšie produkty môže byť problém. No práve dobrý prehľad v ziskovosti jednotlivých produktov je jedným zo základných pilierov úspechu e-shopov, ktorým sa dlhodobo darí udržať v zisku.

Ak totiž poznáte vaše kľúčové produkty, viete, na čom stavať. Úplne inak vyzerá vyhodnotenie zisku z marketingovej kampane pri produktoch, kde máte maržu v desiatkach alebo aspoň jednotkách eur, než pri produktoch, kde sa bavíme o centoch. 

Úplne prvým krokom, ktorý realizujeme v spolupráci s našimi klientmi, je preto vytvorenie tabuľky s prehľadom marže jednotlivých produktov. Pri malých e-shopoch (do pár sto produktov) určujeme maržu osve pre každý produkt. Pri väčších e-shopoch priemerne za každú kategóriu/podkategóriu.

Pri produktoch s vyššou maržou následne využívame vyššie náklady na marketing a naopak, produkty s malou maržou sa snažíme promovať s minimálnymi alebo v ideálnom prípade nulovými nákladmi – napríklad ako odporúčané produkty pri iných produktoch.

2. Zistite, čo chcú vaši zákazníci a čo dobre zarába

Je výhodné mať v ponuke produkty s vysokými maržami, no čo s nimi, ak o ne nie je medzi zákazníkmi záujem? Druhý krok preto pozostáva z prieskumu potrieb a preferencií zákazníkov. Pomocou analytických nástrojov ako je Google Keyword Planner, Ahrefs, Moz a podobne vykonáme analýzu kľúčových slov, ktorá nám prezradí, o čo z danej oblasti majú zákazníci najväčší záujem.

Na základe prieniku produktov s najvyššou maržou a najvyšším vyhľadávaním zo strany zákazníkov určíme kľúčové produkty, na ktoré sa budeme zameriavať v rámci marketingových kampaní.

3. Bez poznania konkurencie ani krok

V ideálnom svete by sme si našli produkty, o ktoré je vysoký záujem, je na nich vysoká marža – razom by sa k nám hrnuli zákazníci a boli by sme tisíce eur v zisku. No určite na trhu nebudeme jediní.

A tak bez poznania konkurencie a zhodnotenia prípadného presýtenia trhu preto nemá žiadny význam púšťať sa do predaja a marketingových kampaní na produkty bez pridanej hodnoty.

4. Poznáte svojho typického zákazníka?

O vytvorení persón, tzv. popisov typických zákazníkov, sa toho v marketingových kruhoch už popísalo mnoho. Zjednodušene možno persóny definovať ako fiktívne modely reálnych ľudí, ktoré sú vytvorené na základe dát a podrobnom prieskume. Zobrazujú ciele, preferencie, spôsob uvažovania, rozhodovania a nakupovania našich reálnych zákazníkov.

Ich hlavným cieľom je pomôcť nám lepšie pochopiť potreby typického zákazníka a prispôsobiť tomu formu marketingovej komunikácie, ale aj samotné zákaznícke služby.

Vďaka vizualizovaniu typického zákazníka zároveň lepšie pochopíme rozdiel medzi naším zákazníkom a napríklad zákazníkom inej značky.

Príklad určenia persóny pre nášho klienta, ktorý predáva prémiové audio systémy:

Muž, ktorý má mesačný príjem 3 000 + €, vlastní rodinný dom, pracuje ako lekár, právnik, manažér strednej a vyššej línie a je veľkým milovníkom hudby.

Samozrejme, nájdu sa v praxi aj výnimky, ale správne nastavené persóny budú vystihovať väčšinu vašich zákazníkov.

5. Nie je kanál ako kanál

Posledným krokom je výber správnych komunikačných a marketingových kanálov. A práve s tým pomôže identifikovaná persóna, ktorú sme si určili v predchádzajúcom kroku.

Áno, populárne sociálne siete ako je TikTok či Instagram zažívajú aktuálne svoj boom, ale typického zákazníka, napríklad pre spomínané prémiové audio systémy, by sme na nich hľadali ťažko. A naopak, typického zákazníka pre CBD produkty, ktoré sa dnes tešia veľkej popularite, nájdeme prevažne na spomínaných sociálnych sieťach.

Výber správneho komunikačného kanála, prispôsobenie tone of voice našej cieľovej skupine či poznanie času, v ktorom trávi naša cieľová skupina online najviac času, sú na prvý pohľad možno maličkosti. No práve ony rozhodujú o tom, či naša kampaň budú len vyhodené financie, ktoré sa nám nevrátia v podobe zisku, alebo naopak – aj napriek rovnakým nákladom ako v minulosti, no lepšie cielenej kampani, získame omnoho vyšší zisk.

Nebojte sa preto pri výbere komunikačných kanálov brať do úvahy okrem trendov aj fakty, ktoré vám prinieslo spoznanie svojho typického fanúšika. Kampaň na prémiové audio systémy na sociálnej sieti TikTok možno pobaví verejnosť, no potenciálnych klientov vám s najväčšou pravdepodobnosťou neprinesie. 

Avšak kvalitný billboard v uzavretej lukratívnej štvrti vám môže priniesť množstvo potenciálnych zákazníkov aj napriek tomu, že billboardy už dávno majú časy svojej najväčšej slávy za sebou.

Záver

Veríme, že sa nám podarilo dostatočne vysvetliť rozdiel medzi obratom a ziskom a zároveň sme vás inšpirovali našimi tipmi ako maximalizovať zisk e-shopu. Pretože niekedy aj na prvý pohľad malá zmena môže priniesť veľké výsledky.

Zdieľať článok
Lukáš Valek
Owner, Senior Marketing Manager

Je zakladateľom marketingovej agentúry KAPA Studio. Marketingu, online priestoru a programovaniu sa venoval už počas štúdií na strednej a vysokej škole. Absolvoval štúdium Manažmentu na Fakulte riadenia a informatiky v Žiline a skúsenosti a vedomosti si doplnil aj v štúdiu v Paríži. Svoju snahu a odhodlanie pretavil do založenia marketingovej agentúry KAPA Studio, ktorá vznikla už v roku 2013. Práca v marketingu ho napĺňa a hľadanie úspešných riešení pre klientov je pre neho vždy pôžitkom.

Tento článok ti prináša

KAPA Studio

KAPA Studio je online marketingová agentúra, ktorá sa zameriava na poskytovanie komplexných a kvalitných marketingových služieb. Sústredia sa na zvyšovanie návštevnosti webových stránok, zvyšovanie obratu stránok a zvyšovanie povedomia o značke.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?
2 min. čítanie

Ako Brexit ovplyvnil britský e-commerce?

Po tom, čo Veľká Británia odišla z Európskej únie, prišiel tamojší e-commerce do stretu s novou realitou: Brexit do odvetvia priniesol značné narušenie, najmä pre britské značky a maloobchodníkov, ktorí sa snažia rozšíriť svoj dosah v celej EÚ.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+