Banská Bystrica
24. Október udalosť už prebehla
Poprad
7. November udalosť už prebehla
Bratislava
3. December udalosť už prebehla
Žilina
13. Február už čoskoro
Prešov
6. Marec už čoskoro
Trnava
27. Marec už čoskoro
Liptovský Mikuláš
24. Apríl už čoskoro
Bardejov
15. Máj už čoskoro
Nitra
5. Jún už čoskoro
Košice
18. September už čoskoro
Banská Bystrica
2. Október už čoskoro
Trenčín
23. Október už čoskoro
Poprad
13. November už čoskoro
Bratislava
4. December už čoskoro
2 min. čítanie

Ako sa vyhnúť zneužívaniu vrátenia tovaru: Ponaučenia z austrálskeho prieskumu

V poslednom čase sa stáva, že vrátenie tovaru nie je len súčasťou nákupného procesu, ale aj priestor na nečestné praktiky. Podľa nedávneho výskumu v Austrálii toto nekalé správanie predstavuje vážnu výzvu pre maloobchodníkov na globálnej úrovni.

Ako sa vyhnúť zneužívaniu vrátenia tovaru: Ponaučenia z austrálskeho prieskumu
Zdroj: Depositphotos

Podvody spojené s vrátením tovaru

Zneužívanie vrátenia tovaru má mnohé podoby. Od objednávania viacerých položiek na vyskúšanie s úmyslom vrátiť väčšinu z nich (tzv. bracketing) po pokusy o vrátenie položky, ktorá nie je oprávnená na vrátenie. Niektorí spotrebitelia nosia alebo používajú predmety s úmyslom neskôr ich vrátiť. Ďalšie skupiny tvrdia, že funkčný tovar je chybný, aby získali náhradu alebo zľavu. Ešte ďalej za hranicu idú tí, ktorí nakúpia tovaru ukradnutou kreditnou kartou a následný pokus o vrátenie peňazí prevedú na inú kartu.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Hoci sa tieto problémy môžu zdať vzdialené od slovenského trhu, skúsenosti austrálskych maloobchodníkov potvrdzujú aj ďalšie krajiny. Napríklad Briti po Vianociach vrátili až 42 % objednávok. Českým e-shopom sa po sviatkoch vracia skoro 8 % objednávok, ktoré nesplnili predstavu o ideálnom vianočnom darčeku. Niektoré značky prichádzajú s vlastnými riešeniami ako si s tým poradiť a penalizujú používateľov, ktorí bezplatné vrátenie tovaru zneužívajú. A vo Švajčiarsku sú internetové obchody zodpovedné za správne informácie o produktoch a veľkostiach, aby sa množstvo vrátených výrobkov znížilo.

Drvivá väčšina uprednostňuje flexibilné podmienky

Podľa austrálskeho prieskumu približne tretina online nakupujúcich využíva politiku vrátenia tovaru na nekalé účely. Ďalších 31 % zákazníkov obviňuje svoje správanie zo zneužívania návratovej politiky nedostatkom financií. Až 96 % spotrebiteľov uviedlo, že radšej nakúpia u predajcov s flexibilnými pravidlami vrátenia tovaru.

Pre e-shopy je kľúčové mať jasné a transparentné pravidlá vrátenia tovaru. Viac než tretina nakupujúcich si pred nákupom tieto pravidlá prečíta, a preto je dôležité, aby boli jasné a ľahko dostupné na webovej stránke.

Na druhej strane, 62 % opýtaných uviedlo, že neakceptuje zneužívanie vrátenia tovaru. Niektorí spotrebitelia nakupujú svedomito, až 25 % z nich by sa zdráhalo zneužívať vrátenie tovaru, ak by vedeli, že to má negatívny vplyv na životné prostredie.

Preto je vhodné pristupovať ku každému zákazníkovi individuálne. E-shopy môžu využívať údaje o predchádzajúcom správaní zákazníkov na poskytovanie personalizovaných skúseností. Segmentácia zákazníkov a upravenie skúseností s nákupom na základe ich správania v minulosti môže byť účinným spôsobom, ako predchádzať podvodom spojeným s vrátením tovaru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Vrátenie tovaru spôsobuje krízu v e-commerce
3 min. čítanie

Vrátenie tovaru spôsobuje krízu v e-commerce

Vrátenie tovaru sa stalo neoddeliteľnou súčasťou zákazníckej cesty v e-commerce. Je to pohodlný spôsob pre zákazníka, avšak výrazný nárast vratiek robí vrásky na čelách predajcov. Napríklad v Spojenom kráľovstve sa očakáva, že objem vráteného tovaru v segmente nepotravinových produktov dosiahne v roku 2024 sumu 27 miliárd libier.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ukradol štát doménu stvr.sk? Ale kdeže…
4 min. čítanie

Ukradol štát doménu stvr.sk? Ale kdeže…

Celá kauza ohľadom domény a „chudáka“ študenta je ukážkový príklad, ako sa podľa mňa nerobia doménové špekulácie. S doménami robím ako hobby už možno 15 rokov. Je to pre mňa zábava a niekedy príjemný finančný bonus. Každopádne, text je čisto môj názor. Nie som právnik. 🙂

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+