Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Ako sa vyhnúť zneužívaniu vrátenia tovaru: Ponaučenia z austrálskeho prieskumu

V poslednom čase sa stáva, že vrátenie tovaru nie je len súčasťou nákupného procesu, ale aj priestor na nečestné praktiky. Podľa nedávneho výskumu v Austrálii toto nekalé správanie predstavuje vážnu výzvu pre maloobchodníkov na globálnej úrovni.

Ako sa vyhnúť zneužívaniu vrátenia tovaru: Ponaučenia z austrálskeho prieskumu
Zdroj: Depositphotos

Podvody spojené s vrátením tovaru

Zneužívanie vrátenia tovaru má mnohé podoby. Od objednávania viacerých položiek na vyskúšanie s úmyslom vrátiť väčšinu z nich (tzv. bracketing) po pokusy o vrátenie položky, ktorá nie je oprávnená na vrátenie. Niektorí spotrebitelia nosia alebo používajú predmety s úmyslom neskôr ich vrátiť. Ďalšie skupiny tvrdia, že funkčný tovar je chybný, aby získali náhradu alebo zľavu. Ešte ďalej za hranicu idú tí, ktorí nakúpia tovaru ukradnutou kreditnou kartou a následný pokus o vrátenie peňazí prevedú na inú kartu.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Hoci sa tieto problémy môžu zdať vzdialené od slovenského trhu, skúsenosti austrálskych maloobchodníkov potvrdzujú aj ďalšie krajiny. Napríklad Briti po Vianociach vrátili až 42 % objednávok. Českým e-shopom sa po sviatkoch vracia skoro 8 % objednávok, ktoré nesplnili predstavu o ideálnom vianočnom darčeku. Niektoré značky prichádzajú s vlastnými riešeniami ako si s tým poradiť a penalizujú používateľov, ktorí bezplatné vrátenie tovaru zneužívajú. A vo Švajčiarsku sú internetové obchody zodpovedné za správne informácie o produktoch a veľkostiach, aby sa množstvo vrátených výrobkov znížilo.

Drvivá väčšina uprednostňuje flexibilné podmienky

Podľa austrálskeho prieskumu približne tretina online nakupujúcich využíva politiku vrátenia tovaru na nekalé účely. Ďalších 31 % zákazníkov obviňuje svoje správanie zo zneužívania návratovej politiky nedostatkom financií. Až 96 % spotrebiteľov uviedlo, že radšej nakúpia u predajcov s flexibilnými pravidlami vrátenia tovaru.

Pre e-shopy je kľúčové mať jasné a transparentné pravidlá vrátenia tovaru. Viac než tretina nakupujúcich si pred nákupom tieto pravidlá prečíta, a preto je dôležité, aby boli jasné a ľahko dostupné na webovej stránke.

Na druhej strane, 62 % opýtaných uviedlo, že neakceptuje zneužívanie vrátenia tovaru. Niektorí spotrebitelia nakupujú svedomito, až 25 % z nich by sa zdráhalo zneužívať vrátenie tovaru, ak by vedeli, že to má negatívny vplyv na životné prostredie.

Preto je vhodné pristupovať ku každému zákazníkovi individuálne. E-shopy môžu využívať údaje o predchádzajúcom správaní zákazníkov na poskytovanie personalizovaných skúseností. Segmentácia zákazníkov a upravenie skúseností s nákupom na základe ich správania v minulosti môže byť účinným spôsobom, ako predchádzať podvodom spojeným s vrátením tovaru.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu
8 min. čítanie

6 tipov ako si vybrať správnu online predajnú platformu

Predaj cez internet je v súčasnosti jedným z najpohodlnejších spôsobov predaja. Nemusíte mať kamenný obchod, za ktorý platíte nájom. Stačí si vybrať vhodnú predajnú platformu, ktorá zodpovedá vášmu produktu, technickým znalostiam a finančným možnostiam. Takáto platforma vám výrazne zjednoduší celý proces predaja. Ako predávať online čo najjednoduchšie?

Martin Semerád Martin Semerád
Marketing SimpleShop
Prečítať článok
Dáta, ktoré vám zarábajú
5 min. čítanie

Dáta, ktoré vám zarábajú

Aký je význam dát v modernom marketingu? Z dát sa stal nenahraditeľný zdroj informácií pre rozhodovanie a strategické plánovanie. Dáta už dávno nepredstavujú len súbor čísel, ide skôr o akýsi kompas pre marketérov, analytikov a majiteľov, ktorý im pomáha pochopiť správanie zákazníkov, predpovedať trendy a optimalizovať marketingové kampane. Dáta je preto veľmi dôležité zbierať a […]

Dominik Hrabčák Dominik Hrabčák
business strategist at dabl.
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+