6 min. čítanie

Týždenný sumár 21/2024: prichádzajú PMax kampane na Googli ako z brandmanuálu, automatizované videoreklamy na platformách Meta, nový certifikát z TikTok University

Záujem o produkty z druhej ruky stále rastie. Ako fungujú PPC manažéri v dobe AI? Česi trávia na sociálnych sieťach menej času, ale frekvencia návštev stúpla.

Týždenný sumár 21/2024: prichádzajú PMax kampane na Googli ako z brandmanuálu, automatizované videoreklamy na platformách Meta, nový certifikát z TikTok University

SEO je neoddeliteľnou súčasťou online projektov. Čo si myslíte o kupovaní spätných odkazov? Názory expertov na účinnosť a etiku plateného linkbuildingu sa líšia. Niektorí ho považujú za nevyhnutný, iní za neetický. Preto sme si na tému posvietili v najnovšom expertnom článku. Na záver sme pripojili názory 15 marketingových odborníkov. Určite odporúčame prečítať si názor komunity ostrieľaných profesionálov zo SEO oblasti.

Prieskum spoločnosti ZBD sledoval viac ako 2 000 hráčov z Generácie Z v USA. Ukázal, že videohry poskytujú priestor pre zapojenie značiek. Online hry sú pre mladých ľudí vo veku 18 – 25 rokov kľúčové, ovplyvňujú ich sociálne interakcie a spojenie so značkami. E-commerce značky môžu využiť autentické, komunitou riadené marketingové stratégie. Gen Z, s kúpnou silou 360 miliárd dolárov, investuje do hier a túži po inovatívnych interakciách so značkami. Reklamy sú pre ňu prijateľné, ak sú odmenené, ale ochrana osobných údajov je pre nich kľúčová.

Generácia Z kladie na značky jedinečné požiadavky. Už niekoľkokrát sme informovali, že si dávajú záležať na zmysluplnosti a ekologickosti. Správa spoločnosti Dentsu poskytuje podrobné čísla a vhľady do postojov generácie Z, ako aj iných generácií. Ukázalo sa, že až 75 % respondentov z Gen Z je viac ochotných kúpiť si produkty, ktoré prispievajú na charitu. Dopyt po značkách so zmysluplným účelom sa šíri aj medzi inými vekovými skupinami, čo naznačuje dôležitosť tohto trendu pre budúcnosť marketingu.

Videli ste už online reklamu na sexshop? Presne tak, majú silné obmedzenia reklamy na tých najčastejších inzertných platformách ako je napríklad Google a Meta. “Zakázané” segmenty ako sú lieky, zbrane a sexuálne pomôcky majú striktne regulovanú propagáciu. V štúdiu sme privítali Martinu Melíškovú, Brand Managerku z iSEXshop.sk. V rozhovore priblížila, ako hľadajú alternatívne spôsoby reklamy.

Martina Melíšková, iSEXshop.sk

Aj také zvučné obchodné domy, ako je napríklad Macy’s, Kohl’s či Nordstrom, ktoré majú stabilnú zákaznícku základňu, zažívajú pokles tržieb. Môže za to starnutie ich cieľovej skupiny? Mladší spotrebitelia, najmä Mileniáli a Gen Z, preferujú nákupy na sociálnych sieťach a online platformách. V reakcii na tento trend sa obchodné domy snažia prilákať investorov a prispôsobiť sa meniacim sa preferenciám spotrebiteľov.

TikTok v rámci svojej vzdelávacej platformy TikTok University zaviedol novú certifikáciu Media Buying. Certifikácia sa zameriava na nákup médií a končí sa skúškou založenou na znalostiach systému. TikTok dokonca pripravil 124-stranovú študijnú príručku. V záverečnom teste preveria zručnosti v témach ako sú reklamná platforma, produkty TikToku, základy kreativity, dátové prepojenia a správa kampaní. Odporúča sa marketérom s minimálne ročnou praxou alebo ekvivalentným vzdelaním. Úspešní kandidáti získajú certifikát platný dva roky, ktorý môže byť uvedený v životopise. Ak ste marketér – začiatočník, poslúži ako dôkaz, že sa v reklame na TikToku vyznáte a že to myslíte aspoň trochu vážne.

E-commerce sa musí prispôsobiť zvýšenej cenovej citlivosti zákazníkov a faktu, že vyhľadávajú zľavy. Napriek tomu odborníci predpovedajú, že sa e-commerce vráti k rastu. Nielen tejto téme sa bude venovať komunitná konferencia ShopCamp. Bude sa konať 12. septembra v Prahe. Informujeme o tom trochu predčasne, ale máme na to dobrý dôvod. Účasť na ShopCampe je pre majiteľov a zamestnancov e-shopov zadarmo, je však potrebná registrácia. Tá začne už v utorok 28. mája presne o 14:00 na shopcamp.cz. Voľné vstupy zvyknú byť preč už do hodiny, tak nezabudnite! Registrovaní účastníci sa tiež môžu podieľať na častiach programu a sami hlasovať o prednáškach, ktoré si chcú vypočuť.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

Najnovší prieskum AMI Digital Index 2024 sa zameral na používanie sociálnych sietí v Česku. Zaujímavé je, že čas strávený na sociálnych sieťach sa mierne znížil, ale frekvencia návštev stúpla. Generácia Z trávi na sociálnych médiách najviac času. Mobilné telefóny prevládajú ako hlavná platforma pred počítačmi. YouTube, Facebook a Instagram zostávajú top 3 sociálnymi sieťami, no TikTok rýchlo rastie.

Martin Bulák z agentúry Boosters hovorí o zmene v práci PPC manažéra v dobe umelej inteligencie. Už to nie je len o vyklikávaní kampaní a hľadaní kľúčových slov, ale aj o kreativite. Martin tvrdí, že PPC manažérom sa nemôže stať hocikto, no stážovanie podľa neho môže byť dobrým spôsobom na získanie skúseností. Aké výhody ponúkajú agentúry oproti práci na voľnej nohe? Prečo by niekto vôbec mal chcieť robiť PPC kampane? Vypočujte si zaujímavý rozhovor z pohľadu majiteľa PPC agentúry.

Martin Bulák, Boosters

Pri online nakupovaní sa oplatí byť obozretný, najmä pri nákupoch cez neoverené e-shopy. Podvodné e-shopy sú stále realitou a niektoré z nich sú čoraz sofistikovanejšie. Pri príliš nízkych cenách zbystrite – môžu byť signálom podvodu, rovnako ako chyby v texte, nekvalitné fotografie a žiadne alebo negatívne recenzie. Treba sa vyhýbať aj registráciám na podozrivých stránkach, kde hrozí zneužitie údajov. Problém s podvodnými e-shopmi sa zrejme nevyrieši tak rýchlo, keďže mnohé z nich majú sídlo mimo Slovenska a EÚ, a obchodná inšpekcia nemá dostatočné právomoci na ich blokovanie. Základnými krokmi pri overovaní dôveryhodnosti e-shopu je skontrolovať jeho pôvod a kontaktné údaje. Zverejnené obchodné podmienky sú ďalším dôležitým ukazovateľom dôveryhodnosti e-shopu, a to aj v prípade reklamácií alebo vrátenia tovaru.

Meta sprístupnila možnosť pridávať produktové videá do katalógov pre všetkých inzerentov koncom roka 2023 a teraz zavádza automatizované videoreklamy. Táto funkcia umožňuje inzerentom pridávať videá na úrovni jednotlivých produktov alebo SKU na Meta platformách, čím sa zlepšuje zacielenie a personalizácia reklám pomocou AI a automatizácie. Novinka Meta Advantage+ využíva AI na doručovanie personalizovaných videí, prispôsobených záujmom a správaniu používateľov, čím zvyšuje angažovanosť a konverzie.

Týždenný podcast UPdate

Google tiež uviedol nové funkcie a nástroje, ktoré využívajú generatívnu umelú inteligenciu na zlepšenie reklamných kampaní. Vylepšené Performance Max umožňuje inzerentom prispôsobiť reklamy pomocou špecifických fontov a farieb či využiť úpravu obrázkov. Ďalšie novinky zahŕňajú virtuálne skúšanie a 3D reklamy, ktoré zákazníkom poskytnú lepší pohľad na produkty. Prichádza aj nový nástroj Google Ads Data Manager, inzerentom pomôže konsolidovať a efektívne využívať údaje prvej strany, urýchliť integráciu a analýzu údajov. Posledným prvkom je vylepšený engagement vďaka Demand Gen kampaniam. Tie môžu zasiahnuť až 3 miliardy používateľov mesačne na platformách YouTube, Discover a Gmail.

Záujem o produkty z druhej ruky stúpa, a to najmä medzi mladšími spotrebiteľmi. eBay vydal správu, kde zaznamenáva nárast záujmu o recommerce. Okrem iného sa tam uvádza, že 59 % globálnych spotrebiteľov minulý rok nakúpilo použité položky a viac ako 70 % tak plánuje urobiť tento rok.

Ak si chcete užiť konferenciu Ecommerce Bridge LIVE, neváhajte a príďte už tento štvrtok do Nitry. Potom si totiž dávame 4-mesačnú pauzu a uvidíme sa až v Košiciach – no teraz si poďme predstaviť program. CEO Andrea Podstrelencová povie o rozbehu e-shopu Holokolo. Filip Hamrák z agentúry dabl. vás naučí, ako dobre komunikovať s agentúrami. Richard Kondáš z Dexfinity zase ukáže cestu ako na efektívny marketing v zahraničí. Pavol Bogár z Tatra Banky prinesie nápady na zlepšenie podnikania a Martin Guttman, riaditeľ obľúbenej slovenskej značky Tuli, sa podelí o víťazstvá a chyby zo 17 rokov v biznise. Nezmeškajte ani odhalenie novej produktovej rady! Tešte sa na večer plný informácií 30. mája v nitrianskom Music a Cafe. Pripravte sa tiež na panelovú diskusiu a súťaž o ceny. Ak nemôžete prísť osobne, máme pre vás LIVE stream úplne zadarmo. Registrujte sa čo najskôr, kapacita sa plní rýchlo!

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+