4 min. čítanie

Týždenný sumár Ecommerce Bridge

Pred nami je opäť týždenné resumé toho naj zo sveta ecommerce. Dnes si povieme o prvom televíznom spote českého predajcu leteniek Kiwi, pristavíme sa aj pri nemeckom Zalande, ktoré rozširuje svoje portfólio a Andrej Kajan z agentúry ui42 nám prezradí, ako vďaka umelej inteligencii možno znásobiť konverzný pomer eshopu.

Týždenný sumár Ecommerce Bridge

Prehľad noviniek

Mall Group zatvára všetky české predajne. Stane sa tak na konci mesiaca a posledné objednávky si zákazníci môžu vyzdvihnúť do 22. januára. Zatvorenie prevádzok je reakciou materskej spoločnosti Allegro na finančnú situáciu skupiny. Predajne neprinášajú očakávané výsledky a na vyzdvihnutie objednávok ich využíva menej ako 15 % zákazníkov. O prácu príde 70 zamestnancov. 

zdroj: Mall

Tesco sa lúči s papierovými letákmi. Reťazec končí s distribúciou letákov v tlačenej podobe po viac ako 20 rokoch. Zákazníci budú mať akciovú ponuku aj naďalej k dispozícii v digitálnej podobe. Leták nájdu vo svojej aplikácii Clubcard alebo na webovej stránke tesco.sk. 

Google reaguje na najnovší počin spoločnosti OpenAI, ktorá v decembri predstavila ChatGPT. Jazykový model strojového učenia dokáže odpovedať na otázky a môže zmeniť spôsob, akým ľudia vyhľadávajú informácie. Vyhľadávač Google sa cíti ohrozený a spoločnosť uviedla, že texty vytvorené nástrojmi umelej inteligencie považuje za spam a stránkam, na ktorých ich nájde, zníži ranking. 

Jeden z najväčších predajcov leteniek v Európe, české Kiwi, prichádza s prvým televíznym spotom vôbec. Odkazuje na najnovšiu technológiu Kiwi-code, ktorá vďaka špeciálnemu algoritmu dokáže nájsť letenky a cesty, ktoré nebudú dostupné nikde inde. Pätnásť sekundové spoty budú najbližších 8 týždňov bežať na Discovery Channel, vybraných televíznych kanáloch skupiny Prima a televíziách Óčko a Seznam.

Najväčší tuzemský aukčný portál Aukro.cz  mení vedenie. Nový generálny riaditeľ Peter Topor prichádza z košickej firmy GymBeam a skúsenosti zbieral  aj v Shoptete a Footshope. Súčasný CEO Jan Sadílek pokračuje v Aukro. Prevezme oblasť zberateľstva a starožitnosti a stane sa marketingovým riaditeľom portálu. 

zdroj: Peter Topor

Andrej Kajan je CEO známej spoločnosti ui42, ktorá sa venuje marketingu, e-shopom, UX a vyvíja tiež vlastné digitálne produkty. Jedným z nich je originálny model umelej inteligencie, ktorá pomáha podnikateľom v e-commerce dosahovať lepšie výsledky. Téme umelej inteligencie v eshopoch sme venovali aj náš posledný rozhovor. Dozviete sa v ňom aj to, ako vďaka AI (umelej inteligencii) môžete znásobiť konverzný pomer vo vašom e-shope.

Jedna z prvých spoločnosti zameraná na predaj predplatného kozmetiky BirchBox údajne končí. Koncom roka 2022 spoločnosť oznámila, že v súčasnosti už nebude spracovávať predplatné ani posielať tovar. Od konca novembra neaktualizovala svoje sociálne siete a posledný príspevok na blogu je z októbra. Objavili sa správy, že spoločnosť Birchbox skúma možnosť podania žiadosti o ochranu pred bankrotom. Deje sa tak ani nie dva roky potom, čo spoločnosť zmenila majiteľa. 

Nemecký eshop Zalando opäť rozširuje ponuku a bude predávať hračky. Zákazníci si nájdu viaceré podkategórie vrátane plyšových hračiek, bábik a autíčok pre malé deti. Pre staršie deti sú k dispozícií puzzle, kostýmy, či stavebnice Lego. Nová kategória bude dostupná na všetkých trhoch spoločnosti vrátane Slovenska.

zdroj: Pexels

Kytary.cz dosiahli významnú métu. Spoločnosť Audio Partner, ktorá eshop prevádzkuje, vygenerovala v roku 2021 tržby vo výške viac než miliardu Kč. Medziročný nárast predstavuje viac ako 100 miliónov českých korún a čistý zisk spoločnosti sa zvýšil na celkových 29 miliónov. Internetový obchod, ktorý pred dvadsiatimi rokmi založili Vladimír Myslík a Jan Pils v panelákovej kočikárni, je dnes jednotkou v predaji hudobných nástrojov v Česku. 

Dnes sa lúčime inšpiratívnym príbehom z USA. Majiteľ deratizačnej firmy a Tiktoker v jednom, Rory McCarty zorganizoval finančnú zbierku pre najstaršieho pokladníka Walmartu. Vdovec  a veterán námorníctva Butch Marion, môže tak v 82 rokoch konečne odísť na zaslúžený odpočinok. Vďaka videám, ktoré sa na TikToku stali virálnymi a ochote ľuďom sa pre Mariona podarilo vyzbierať viac ako 100 000 dolárov.

Sme v závere. Ak nás chcete podporiť pri ďalšej tvorbe, odoberajte aj náš newsletter, aby vám nič dôležité neuniklo.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli
2 min. čítanie

Európska komisia rozhodla: Booking nesmie prevziať eTraveli

Európska komisia (EK) odmietla návrh spoločnosti Booking Holdings na prevzatie švédskeho konkurenta eTraveli za 1,63 miliardy eur. Dôvodom rozhodnutia je obava, že spojenie by mohlo viesť k ešte väčšej dominancii firmy Booking medzi internetovými cestovnými agentúrami a v konečnom dôsledku by mohlo zvýšiť náklady pre hotely a zákazníkov.   Narušenie hospodárskej súťaže? Európska komisia argumentovala, […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce
2 min. čítanie

Black friday kampane na TikToku menia hru pre e-commerce

TikTok plánuje zadotovať zľavy pre americké e-commerce značky, ktoré použijú TikTok Shop počas predajov v rámci Black Friday a Cyber Monday. TikTok Shop je ambiciózna novinka tejto platformy. “Prinesie videá s možnosťou nakupovania a LIVE streamy priamo do informačných kanálov For You a poskytne značkám, obchodníkom a tvorcom nástroje na priamy predaj prostredníctvom nakupovateľného obsahu […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Nemecký eBay ruší platby v hotovosti
2 min. čítanie

Nemecký eBay ruší platby v hotovosti

Predajcovia na platforme eBay v Nemecku nedávno dostali novú aktualizáciu pravidiel, ktorá sa týka prijímania hotovostných platieb od zákazníkov pri osobnom prevzatí objednávky. S novým pravidlom už nie je možné využiť platbu v hotovosti pri vyzdvihnutí. Napriek tomu je stále dostupná možnosť Click & collect, ale platby musia prebehnúť cez “existujúce štandardné spracovanie platieb”. Platby […]

Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+