4 min. čítanie

Objavte silu privátnych značiek v elektronickom obchode

Väčšina maloobchodníkov získava svoje výrobky od dodávateľov. Nie je veľa značiek, ktoré by vyrábali a predávali svoje produkty priamo spotrebiteľom. Táto stratégia predajných kanálov je v našich končinách elektronickým obchodom stále málo známa. Väčšina e.shopov predáva iba výrobky iných značiek. Ukážem vám, prečo je cesta vašich vlastných súkromných značiek dôležitá z dlhodobého budovania udržateľného rastu. Vysvetlíme, čo presne tieto súkromné ​​značky predstavujú. Potom načrtneme ich najdôležitejšie výhody a nevýhody.

Peter Myšák Peter Myšák
CEO Next Vision
Objavte silu privátnych značiek v elektronickom obchode

Čo je to privátna značka

Produkt súkromnej značky je ten, ktorý maloobchodník vyrobil na tretej strane, ale predáva ju pod vlastnou značkou. Maloobchodník kontroluje všetko o výrobku alebo výrobkoch. Zahŕňa to špecifikácie produktu, metódu balenia a prakticky všetko ostatné.

Výrobky pod vlastnou značkou sa potom dodajú maloobchodníkovi na predaj. Ak ide o spotrebiteľov, ide o produkty „vlastnej značky“ spoločnosti. Napríklad predajca softvéru môže spustiť množstvo hardvéru pre konferenčné hovory pod vlastnou značkou. Tieto výrobky by nechal vyrobiť od inej spoločnosti. Predali by sa však pod značkou pôvodnej spoločnosti.

Väčšina kategórií spotrebiteľských výrobkov zahŕňa sériu značkových aj súkromných značiek. Nižšie sú uvedené príklady odvetvia, v ktorom sú súkromné ​​značky najrozšírenejšie:

  • Kozmetické salóny, kaderníci a ďalšie zariadenia môžu predávať lak na nechty, šampóny atď. pod ich vlastnou značkou.
  • Jedlo a nápoje – korenie, omáčky atď. Pod vlastnou značkou obchodu s potravinami.
  • Móda – obchody s odevmi často predávajú svoje vlastné rady vedľa značkových alternatív.
  • Krmivo a príslušenstvo pre domáce zvieratá – obchody s informačnými kanálmi, hračky a ďalšie výrobky s vlastnou značkou.
  • Elektronika – rôzne káble, príslušenstvo, príslušenstvo, kryty.

Výhody súkromných značiek

Prečo sú teda súkromné ​​značky bežné v mnohých oblastiach? Jednoducho povedané, pretože táto prax prináša predajcom množstvo výhod. Nižšie sú najdôležitejšie z nich:

1. Prispôsobivosť

Niektorí maloobchodníci závisia od dodávateľov všetkých svojich výrobkov. Preto sa na ne spoliehajú, že reagujú na dopyt po trhu. Ak spotrebitelia začnú vyýžadovať nové série alebo nové funkcie, sú dodávatelia, ktorí musia prispôsobiť svoju ponuku. Môže to byť pomalý proces.

Ak maloobchodník vyrába výrobky pod vlastnou značkou, môže byť agilnejší. Môže reagovať rýchlejšie, ak zaznamená zmenu v správaní zákazníkov. Pri použití rýchleho online videohovoru môžu výrobcovia výrobcovi povedať, aby produkt primerane upravil.

2. Kontrola nad výrobou

Nielen v prípade potreby rýchlej adaptácie majú maloobchodníci väčšie právomoci. Ďalšou výhodou súkromného označovania je to, že poskytuje väčšiu kontrolu nad výrobou.

Maloobchodník dáva výrobcom pokyny na všetky aspekty produktu so súkromnou značkou. Dokáže definovať priečinky alebo komponenty. Môže trvať na presných špecifikáciách až do takých základných bodov, ako je farba alebo tvar produktu. Ak potrebuje zmeniť výrobcu, osloví iného.

Týždenný podcast UPdate

3. Kontrola nad cenami

V súkromných značkách majú maloobchodníci na starosti celý reťazec dodávateľa. Určujú a kontrolujú výrobné náklady, aby zabezpečili najlepšie možné ceny. Výrobky sa vyrábajú na zabezpečenie najzdravšej konečnej marže.

4. Kontrola značky

Problém predaja značkových výrobkov je v tom, že to nie je vaša spoločnosť, ktorú si spotrebitelia obľúbia. Vytvárajú lojalitu výrobcom svojich obľúbených položiek, nie distribútorom. Súkromné ​​značky a ich balenie majú svoje vlastné meno a značku.

5. Výrazne väčšie možnosti distribúcie.

Svoju značku súkromného produktu môžete distribuovať nielen na svojom vlastnom elektronickom obchode, ale tiež ich ponúkať do iných distribučných kanálov, ako napríklad:

  1. Marketplaces – Alza, Amazon, Mall, eBay…
  2. Špecializované kamenné obchody
  3. Špecializované elektronické obchody
  4. Sociálne médiá a marketing influencerov

Nevýhody privátnych značiek 

V e-commerce ani v klasickom maloobchode nie je nikdy nič jasné. Aj keď súkromné ​​označenie má mnoho výhod, existuje aj jedna dôležitá potenciálna nevýhoda.

Obtiažne budovanie vernosti značke

Umiestnenie vašej značky na výrobky je teoreticky vynikajúci nápad. V praxi však môže byť problém vybudovať výraznú lojalitu k značke. Vaše rady súkromných značiek často konkurujú zavedeným menom vo výklade. Nikto iný nebude investovať peniaze do propagácie vašej značky. Tieto zavedené značky majú v porovnaní s našimi radmi súkromných značiek niektoré významné výhody. Po prvé, budú k dispozícii v širokej škále obchodov. Tiež národné alebo nadnárodné značky majú oveľa väčší rozpočet, ktorý môže využiť svoje výrobky na propagáciu svojich výrobkov.

Ako propagovať vlastnú privátnu značku

  • Optimalizácia SEO na webových stránkach,
  • PPC reklamy (reklamy Google, reklamy na Facebooku),
  • influencer marketing,
  • obsahový marketing (blogový príspevok, videá, návody, recenzie, porovnania),
  • e-mailový marketing,
  • sociálne médiá (Facebook, Instagram, Tiktok),
  • reklamné kampane pre online trhy (Alza, Mall, Amazon, eBay),
  • affiliate programy a zákaznicky referral marketing.

Záver 

Privátne ​​značky sú možnosť, ktorú môžu využiť ako online, tak aj offline predajcovia. Hlavné výhody tejto možnosti spočívajú v sile, ktorú dáva maloobchodníkom. Majú kontrolu nad výrobou, cenami a značkou. Budujú dlhodobú hodnotu. Majú oveľa väčší vzťah so zákazníkom. Poraziť zavedené značky a výrobcov však nie je ľahké. Preto nechajte marketing súkromných značiek na odborníkov.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Peter Myšák
CEO Next Vision

Majiteľ digitálnej agentúry Next Vision a e-commerce firmy Lavatronic. Vyše 15 rokov pomáham budovať úspešné internetové projekty svojich klientov. Riadim a motivujem tím profesionálov k čo najlepším výsledkom. Práca je pre mňa poslaním a vášňou. Okrem mojich pracovných aktivít som nadšeným vytrvalostným športovcom a občas zdolám niektorý z alpských vrcholkov.

Tento článok ti prináša

Next Vision

Next Vision je digitálna marketingová agentúra, ktorá sa zaoberá efektívnym marketingom, optimalizáciou pre vyhľadávače (SEO), sociálnymi sieťami a pokročilým remarketingom. Ponúkajú kvalitné webové a e-shopové riešenia, ktoré sú prispôsobené potrebám zákazníkov. Sú spoľahlivým partnerom s viac ako 15 rokmi skúseností a 450 realizovanými webovými projektmi.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
5 lekcií pre efektívne budovanie e-commerce značky
6 min. čítanie

5 lekcií pre efektívne budovanie e-commerce značky

V dynamicky sa rozvíjajúcom segmente e-commerce je kľúčové, aby majitelia e-shopov nezabúdali na základné princípy budovania značky a zároveň držali krok s neustále sa meniacimi trendmi. V článku sa dozviete praktické rady a inšpirácie od profesionálov z brandingovej agentúry GALTON Brands, vďaka ktorým zistíte, ako na tejto ceste napredovať, zaujať a udržať si svojich zákazníkov.

Andrej Mitáš Andrej Mitáš
Managing Director v GALTON Brands
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+