V novembri 2024 si Američania budú voliť prezidenta. Práve po prezidentských voľbách v USA v roku 2016 sa začalo otvorene hovoriť o vplyve sociálnych médií na mienku širokej verejnosti a o tom, ako sa dajú manipulovať výsledky hlasovania. Sociálna sieť Threads sa na tieto výzvy pripravuje už teraz.
Nové nástroje na kontrolu príspevkov na Threads
Šéf Instagramu Adam Mosseri sa vyjadril, že sociálna platforma v súčasnosti priraďuje k podobnému obsahu hodnotenia z Facebooku alebo Instagramu. V nasledujúcom roku však budú mať fact-checkeri k dispozícii nástroje na kontrolu príspevkov.
“Začiatkom budúceho roka budú môcť naši partneri z tretích strán, ktorí sa zaoberajú kontrolou faktov, kontrolovať a hodnotiť nepravdivý obsah v službe Threads. V súčasnosti, keď fact-checker ohodnotí obsah na Facebooku alebo Instagrame ako nepravdivý, rozšírime toto hodnotenie na takmer identický obsah na Threads, ale fact-checkeri nemôžu hodnotiť obsah Threads samostatne,” uvádza Meta vo vyhlásení.
Bude Threads kvalitnejšia platforma?
Algoritmy aplikácie Threads majú fungovať inak, ako na Facebooku či Instagrame. Reposty v nebudú mať rovnakú silu ako v iných aplikáciách. To môže byť tiež podnet k priamej angažovanosti na rozdiel od jednoduchého doslovného šírenia príspevku.
Vzhľadom na rastúce používanie aplikácie Threads je to nevyhnutný krok. Aplikácia má už viac ako 100 miliónov aktívnych denných používateľov. Čoskoro sa má rozšíriť do Európy a trúfa si pokoriť miliardu používateľov.
Čím väčší dosah platforma dosiahne, tým väčšie je riziko šírenia dezinformácií. Podľa portálu Social Media Today sa Meta výrazne presadzuje v športových komunitách. Ukázalo sa to na náraste popularity medzi fanúšikmi basketbalu, keď jeden z turnajov NBA znamenal kľúčový míľnik pre zapojenie NBA práve skrz Threads.
Threads kontruje X
Kontrola faktov sa tento rok stala ešte kontroverznejšou témou, keď Elon Musk označil väčšinu kontroly faktov na sociálnych médiách za “vládnu cenzúru” a súčasť širšieho sprisahania. Koniec koncov, bol to jeden z dôvodov, prečo v minulom roku odkúpil Twitter a rozhodol sa nedodržiavať kódex EÚ proti dezinformáciám.
“Určitá úroveň overovania faktov je potrebná, aby sa zabránilo šíreniu škodlivých dezinformácií. Pretože keď máte na starosti platformu, ktorá môže takéto informácie šíriť medzi miliónmi, dokonca miliardami ľudí, máte zodpovednosť za meranie a zmierňovanie týchto škôd, ak je to možné,” píše Andrew Hutchinson pre Social Media Today.