Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
3 min. čítanie

Slováci sú v nakupovaní stále neistí. eCommerce Insider prináša dáta z tretieho kvartálu

Na internete už kupujeme takmer všetko –⁠ dokazujú to čoraz obľúbenejšie nákupy pracích práškov. Absolútnym hitom sa stali sedacie súpravy.

Slováci sú v nakupovaní stále neistí. eCommerce Insider prináša dáta z tretieho kvartálu

Od 2. kvartálu sa očakával návrat k pomalému rastu slovenského e-commerce, no opak je pravdou. Oproti minulému roku sa prepadol o 9 %. David Chmelař, CEO Heureka Group, ktorá stojí za pravidelným reportingom e-commerce, to pripisuje pochybnostiam zákazníkov: “Neistota spotrebiteľov neustále bombardovaných negatívnymi správami oddiaľuje ich plánované nákupy. Tie zostávajú v rovine nevyhnutných nákupov, ktorého už je online nakupovanie súčasťou. Dnes sa na internete kupuje už takmer všetko, pričom spotrebitelia oceňujú najmä možnosť porovnať hľadaný produkt s inými či nájsť ho za čo najlepšiu cenu.  V susednom Česku, kde je e-commerce o niečo vyššej úrovni ako na Slovensku, je kvartálny prepad až -13 %. Český trh však padá z väčšej výšky, a preto nevidím zásadnejší rozdiel v zmenách nákupného správania slovenských či českých spotrebiteľov.”

Zdroj: Heureka

 

Koľko platia Slováci?

Slováci v priemere platia 65 eur na objednávku. Minulý rok to bolo až 71 eur. David Chmelař však vysvetľuje, že to nemusí byť automatický zlá správa: „Čím je online nakupovanie v krajine populárnejšie a dostupnejšie, tým častejšie ho využívame aj na menšie nákupy. Aj preto klesajúcu priemernú cenu objednávky nemôžeme považovať za negatívnu správu,” hovorí.

Zdroj: Heureka

 

Spokojnosť pomaly rastie

Zákazníci dlhodobo vyjadrujú spokojnosť s e-shopmi, čo odzrkadľuje ich pozitívne skúsenosti so službami online obchodov. Tento rok však miera spokojnosti skúpla iba o zanedbateľné 0,1 %. V oblasti slovenského e-commerce panuje vysoká konkurencia, ktorá vytvára nátlak na e-shopy, čo v konečnom dôsledku prináša výhody pre zákazníkov. Chmelař približuje, že slovenské a české e-shopy sa vyznačujú vynikajúcim servisom a ponúkajú rôzne výhody ako napríklad rýchle doručenie ešte v ten istý deň, možnosť preniesť tovar až na poschodie alebo výber z mnohých výdajných miest, čo nie je bežnou praxou vo svete e-commerce.

Čo môžeme čakať od Vianoc?

“Aj keď patrí 4. kvartál vzhľadom na nákup vianočných darčekov a očakávanej ponuky zliav  medzi najsilnejšie, neočakávame v porovnaní s predchádzajúcim rokom výraznejší nárast. Neistota spojená s infláciou, očakávaným rastom cien niektorých energií a celkovým negatívnym výhľadom slovenskej ekonomiky bude naďalej spôsobovať odkladanie nákupov. Na Vianoce budeme praktickejší a vyčkávať na akciové ponuky ako je Black Friday. E-commerce na Slovensku však má veľký priestor rásť, takže obdobie rastu, ktoré vymaže straty posledného obdobia, je len otázkou času,” uzatvára CEO Heureka Group.

 

Na svetlo sveta prišiel aj report európskeho e-commerce, o ktorom informujeme aj my a pozreli sme sa aj na české výsledky online nakupovania.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 
10 min. čítanie

Marketing festival 2024 v Brne opäť oslovil stovky marketérov. Aké kľúčové veci by ste mali riešiť v roku 2024? 

Dnes už legendárna akcia, ktorá sa vrátila na miesto svojich začiatkov. Marketing festival sa tentokrát opäť konal v brnenskom Janáčkovom divadle. Stovky senior marketérov z Česka, Slovenska, ale aj zahraničia prišli nasávať vedomosti a spojiť sa s novým kontaktami. 9 TOP rečníkov sa krásne dopĺňalo v zaujímavom programe poskladanom na mieru súčasnej marketingovej situácie. Prinášame […]

Michal Moricz Michal Moricz
Executive Director v Ecommerce Bridge
Prečítať článok
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+