Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január už čoskoro
Žilina
15. Február už čoskoro
Prešov
7. Marec už čoskoro
Trnava
28. Marec už čoskoro
Lučenec
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
14. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Český e-commerce stále klesá

Aktuálny stav e-commerce v Českej republike nemá najšťastnejší scenár. Podľa cenového porovnávača Heureka trh zaznamenal klesajúce výsledky, a to už sedem kvartálov po sebe.

Český e-commerce stále klesá

Situácia začala pred dvoma rokmi, kedy došlo k spomaleniu spotrebiteľského dopytu. Aj napriek tomu, že sa obchodníci domnievali, že sa situácia bude stabilizovať, aktuálne dáta ukazujú, že zákazníci stále neradi nakupujú. „Očakávali sme pozitívnejšie výsledky, vinou obáv z ďalšieho zdražovania a tiež nasýtenosti trhu počas pandémie sa však celkový obrat českého e-commerce v medziročnom porovnaní ani tento kvartál nedostal zo záporných hodnôt,“ zhrňuje posledný kvartál David Chmelař, generálny riaditeľ Heureka Group.

Zmena v správaní = zmena v číslach

Podľa správy Heureky bol celkový obrat e-commerce trhu za tretí štvrťrok roku 2023 záporný a klesol o jedenásť percent. Minulý rok bol prvýkrát v histórii trhu ovplyvnený poklesom o 12 %, v prvom tohtoročnom štvrťroku o 13 % a v druhom o 8 %. Priemerná cena objednávky tiež klesla a teraz je menej ako 1400 Kč. Zákazníci čakajú na výhodnejšie ponuky a porovnávajú ceny.

Česi stále častejšie nakupujú online produkty s nižšou hodnotou, ako sú pracie prášky alebo kozmetika a viac porovnávajú ceny. Zákazníci tiež trávia viac času hľadaním unikátnych produktov a služieb. E-shopy sa snažia prispôsobiť zmene v správaní zákazníkov a ponúkajú kvalitnejšie sprievodné služby, čo vedie k vyššej spokojnosti zákazníkov. Aj napriek súčasnej náročnej situácii v maloobchode niektorí obchodníci veria, že tretí štvrťrok roku 2023 bude odrazovým mostíkom späť k medziročnému rastu online predajov.

Malé a stredné e-shopy rastú

Prevádzkovateľ e-shopových riešení Shoptet s viac ako 30 000 zákazníkmi v ČR registruje výkyvy na úrovni jednotlivých e-shopov. Obrat obchodníkov v poslednom kvartáli vzrástol o 14 % na takmer šestnásť miliárd korún. Súvisí s tým aj nárast počtu objednávok o pätinu. „Pri menších a stredne veľkých e-shopoch vidíme, že rast je medziročne stabilný. Predpokladáme, že v súčte obratu tohto roku dosiahnu e-shopy na Shoptete v Česku šesťdesiat miliárd korún, zatiaľ čo za minulý rok predstavoval celkový obrat takmer päťdesiat miliárd,“ hovorí riaditeľ firmy Samuel Huba.

Výkonný riaditeľ Heureky pre Česko a Slovensko Jan Mayer zhodnotil, že nákupné správanie Čechov sa síce zmenilo, no vníma to pozitívne: „Stále sa porovnávame s covidovými rokmi, ktoré boli pre online prostredie veľmi pozitívne, nemožno ich však brať za štandard. Tým sa naopak stáva porovnávanie cien a častejšie nakupovanie, hodnota objednávok je ale nižšia. Online kupujeme aj bežný spotrebný tovar,“ uzatvára Mayer.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+