2 min. čítanie

Alibaba vyvíja vlastného chatbota

S chatbotmi sa najnovšie roztrhlo vrece. Od predstavenia ChatGPT od OpenAI ubehlo niekoľko týždňov, ale zdá sa, že tento krok vyvolal v tech sektore obrovskú odozvu. Po Microsofte a Googli oznámil vývoj chatbota aj čínsky gigant Alibaba.

Alibaba vyvíja vlastného chatbota

Chatboti sú robotické programy so schopnosťou komunikovať s používateľmi ľudskou rečou. Sú veľmi obľúbené medzi e-shopmi, pretože im umožňujú v určitej miere automatizovať zákaznícku podporu a odstrániť prekážky, ktoré najviac frustrujú zákazníkov, ako časovú nedostupnosť. 

Stávka na umelú inteligenciu

Tento chatbot bude opäť vyvinutý v snahe čeliť softvéru ChatGPT. Spoločnosť Alibaba sa totiž chystá založiť svojho konverzačného robota postaveného na umelej inteligencii, podobne ako Bard od Googlu alebo Microsoft, ktorý integruje softvér OpenAI do svojho softvérového balíka.

Akcie spoločnosti Alibaba kótované v Hongkongu vo štvrtok ráno vzrástli o 1,4 %.

Chatbot by tak teoreticky dokázal presne reagovať na potreby spotrebiteľov na čínskom trhu. Tým by sa podľa spoločnosti Alibaba zvýšila konverzia a z nej vyplývajúca lojalita. 

“Inovácie, ako sú veľké jazykové modely a generatívna umelá inteligencia, sú našimi oblasťami, na ktoré sa spoločnosť zameriava od založenia DAMO v roku 2017,” uviedol hovorca spoločnosti Alibaba vo štvrtkovom vyhlásení pre CNN. Zároveň dodal, že zamestnanci spoločnosti Alibaba softvér v súčasnosti už testujú.

Masívny potenciál AI trhu

Trh s umelou inteligenciou neustále rastie, najmä vďaka popularizácii ChatGPT. V roku 2022 sa hodnota tohto trhu odhadovala na takmer 120 miliárd USD. Očakáva sa, že do roku 2030 bude mať trh hodnotu približne 1,6 bilióna dolárov s priemerným ročným nárastom viac ako 38 %.

Prečítajte si tiež: 16 odborníkov sa vyjadrilo, ako bude vyzerať vyhľadávanie po príchode AI.

Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+