1 min. čítanie

16 odborníkov sa vyjadrilo, ako bude vyzerať vyhľadávanie po príchode AI.

AI vo vyhľadávaní je dnes veľká téma. Viacero SEO aj PPC špecialistov nevie kľudne spávať, pretože nový prístup k vyhľadávaniu môže postaviť SERP hore nohami. Už teraz sú prirodzené výsledky na ústupe a z pozícii ich tlačia klasické PPC reklamy no aj Google Shopping. Ako to bude v budúcnosti? Ako sa na to pripraviť? Ako bude vyzerať SERP? Pýtali sme sa na názor 16 českých a slovenských expertov na SEO, PPC a online marketing.

Štefan Polgári Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet
16 odborníkov sa vyjadrilo, ako bude vyzerať vyhľadávanie po príchode AI.

Pokud tohle nebude velká změna, tak už asi nic. Myslím, že hledání a nalézání se stane interaktivnější a zejména u informačních dotazů nahradí běžnou konverzaci. Což znamená, že musíme upravit naše strategie a budeme optimalizovat weby a jejich obsah pro umělou inteligenci. Otázka ale zní – začnou to lidé ve velkém používat a půjde to monetizovat? To je otázka, na které se bude lámat chleba.

Pavel Ungr
SEO specialista

Otázka pri tvorbe obsahu sa zmenila z “čo viem napísať/vytvoriť lepšie ako konkurenti?” na “čo viem napísať/vytvoriť lepšie ako konkurenti a vygenerovaná odpoveď od AI?”. Myslím si, že pri hľadaní odpovede sa (možno aj prekvapivo) vrátite k základom SEO a ku konceptu “unique content”. Nie v zmysle, že budete písať originálne vety, ale originálne, ešte nezverejnené informácie. To googlácke E-E-A-T na to odpovedá pomerne priamo – AI nemá skúsenosti (!), nemá expertízu, nie je autoritou a nie je ani veľmi dôveryhodná. Navyše nie všetko, čo je na webe, sú informácie. Tam by som hľadal priestor. Ako bude vyzerať SERP? Niečo napovedalo predstavenie nového Bingu, ale je to nová vec a podľa vyjadrení Johna Muellera z Googlu, ani oni sami nevedia, ako to bude vo finále vyzerať. Očakávajú feedback a prvá forma výsledkov s AI nemusí byť výsledná.

Osobne si myslím, že implementácia AI v praxi bude znamenať revolúciu pre mnoho oblastí nášho života na čele s marketingom či spôsobom ako budeme vyhľadávať informácie. Google by mal čoskoro priniesť AI do ich SERPu, súčasťou ktorého by mal byť aj AI chatbot. Ak sa táto technológia prepojí napríklad s inteligentnými okuliarmi, potenciál zmeny toho, ako vôbec interagujeme s vyhľadávačom, je obrovský. O využití AI v marketingu sa toho popísalo už veľa – od písania článkov, analýzy kľúčových slov cez onpage SEO, social media posty až po generovanie grafiky. Špecialisti na jednotlivé oblasti sa budú musieť posunúť do role manažérov, ktorí vedia AI navádzať, riadiť a koordinovať.

Uvidíme, jak se finálně ve výsledcích vyhledávání AI projeví. Včerejší představení způsobu zapojení AI do Bing a Edge byl hodně zajímavý a už netrpělivě čekáme, jak odpoví Google. Jako SEO specialista to vnímám jako věc, které se musíme přizpůsobit a která změní náš obor (nikoliv od základu). Na jedné straně to je dobrý pomocník při tvorbě obsahu (podklady pro články, rešerše, tvorba metadescriptions atp.) již nyní a bude mnohem lepší. Na druhé stráně nám SEO specialistům s největší pravděpodobností AI sebere část trafficu. To “pravděpodobně” tam je důležité, jelikož třeba právě Bing a Edge mají nashromážděné a prezentované informace ozdrojované i s proklikem na web. Aktuálně se může zdát, že jako SEO specialisté se trošku odkloníme od řešení informačních dotazů ve prospěch těch transakčních, nicméně se to stejně bude odvíjet od celkové strategie klienta. Půjde o individuální strategické rozhodnutí, zdali se vyplatí poskytovat vyhledávačům obsah, který si vezmou a odprezentují výměnou za návštěvnost.

Jakub Rejnuš
Online marketingový specialista

Přijde mi legrační, jak teď všichni šílí s umělou inteligencí ve vyhledávání a marketingu. Proč legrační? Protože umělá inteligence se ve vyhledávání a marketingu používá už asi 20 let. Vyhledávání Googlu i Seznamu je (minimálně zčásti) založené na strojovém učení, což je podobor umělé inteligence. Totéž jakákoli programatická reklama, např. Google Ads nebo Facebook Ads. Takže my, digitální marketéři, už umělou inteligenci dávno používáme a skoro si to ani neuvědomujeme. Ano, teď se objevily větší a lepší jazykové modely a ty nepochybně celý obor posunou zase o něco dál. Analytikům odpadne část rutinní práce, takže se budou moci lépe soustředit na něco důležitějšího. Podobně třeba copywriteři – místo aby se zdržovali hledáním konkrétních formulací, věnují víc času lepšímu výběru prodejních argumentů. Doporučovací a personalizační enginy pro e-shopy se zlevní a zpřístupní i menším firmám. Jo, bude to fajn. Lidi budou mít víc času na to, v čem jsou lepší než stroje. SERP se pořád vyvíjí a bude se vyvíjet dál. Přibude instantních odpovědí a budou kvalitnější, výrazně se zlepší vyhledávání v hlasových asistentech. Ale klasické odkazy IMHO v SERPu zůstanou pořád. Nějaký zásadní dopad na SEO a PPC nečekám. Půjde snáz udělat klíčovka, půjde snáz napsat text, půjde snáz něco nakódovat, ale pořád tu práci někdo bude muset udělat.

Marek Prokop
SEO Expert
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber

AI v SEO má dva rozdílné dopady. Ten zásadnější zatím ještě nevidíme, i když kousek naznačil Bing s integrací v prohlížeči. Jak budou vyhledávače servírovat odpovědi uživatelům s využitím konverzačních modelů? Budou odkazovat na zdroje? V jaké podobě? V jakém množství? Ergo, kolik návštěvnosti bude z neplaceného vyhledávání chodit? Pro práci marketérů je v mnoha ohledech velkou pomocí už současný OpenAI chat postavený GTP3. Dovede za vás udělat dílčí – a to podtrhuji – úkoly. Napsat regulární výraz, vytvořit jednoduchý skript, shrnout rozsáhlý obsah do stručné verze, navrhnout osnovu článku. Tedy to, co třeba sami třeba neumíte dobře, ale potřebujete nebo takto můžete zlevnit. Myslím, že podoba konverzační odpovědi se může na začátku blížit tomu, jak dnes vypadají Featured snippety. To je moje teze pro okno s vyhledáváním. Google ale na to půjde podobně jako Bing a nacpe svého Barda do i jako funkci Chrome prohlížeče, kde tipuji nějaké dedikované okno. A nezapomeňte také na monetizaci, pro tu se musí najít místo vždy!

Zdeněk Dvořák
SEO specialista a linkbuilder Linki.cz

Je viac než pravdepodobné, že AI technológie ovplyvnia aj samotné vyhľadávače a ich spôsob zobrazovania výsledkov vyhľadávania. V budúcnosti a čisto hypoteticky. Ak by Google zapojil AI do svojho kódu, ktorý dokáže live prehľadávať weby a poskytovať okamžité odpovede na tvoj dopyt, tak by ťa už Google nemusel posielať na žiadne „cudzie“ stránky, ale odpoveď dostaneš priamo vo výsledkoch vyhľadávania. Je asi len otázka času, kedy ti dokáže vyhľadávač sám odpovedať na tvoje otázky namiesto zobrazovania klasických odkazov v SERPe. Výsledkom teda nebude 10 odpovedí, v ktorých si musíš potom hľadať tú najlepšiu – ale jedna odpoveď, ktorá 100 % zodpovedá tvojej otázke. S týmto zároveň súvisí aj zmena spôsobu, akým budú užívatelia zadávať jednotlivé dopyty. Dopytom už nebude klasické longtail kľúčové slovo, ale otázka vo forme vety, súvetia. Užívateľ sa bude moc vyhľadávača pýtať viac komplexnejší dopyt, vďaka čomu môže dostať aj komplexnejšiu odpoveď.

Po letech přichází změna mentality a chování při vyhledávání informací. Nevěřím, že vyhledávače omezí výsledků vyhledávání pouze na “chat” rozhraní, nicméně u některých typů vstupních dotazů (především informačních) bude generovaná odpověď pravděpodobně prioritním prvkem výsledků a ukousne z návštěvnosti obsahových webů.

Myslím si, že AI zasiahne vyhľadávače podobne ako hlasové vyhľadávanie. Pre veľa ľudí je vyhľadávanie hlasom preferovaný spôsob, ale veľa ľudí ho nevyužíva vôbec a radšej to napíšu do Google. AI sa stane ďalšou alternatívou k tomu, ako vyhľadávame informácie, ale klasické vyhľadávanie bude stále dominovať. Čo sa PPC týka, tak v tejto chvíli si neviem predstaviť, že by odpovede umelej inteligencie obsahovali aj reklamu. Reklama sa podla mňa bude aj naďalej zobrazovať vo vyhľadávačoch tak, ako doteraz.

Marek Šulík
Marketing expert, Marš
Týždenný podcast UPdate

AI môže pri PPC a SEO určite pomôcť, no nie je to konkurencia týmto platformám tak, ako sa mnohí domnievajú. Jedno je “katalóg” a to druhé z toho katalógu čerpá, spája, kombinuje, hľadá súvislosti. Robí možno to, čo sa nám nechce. AI nám môže pomôcť hľadať nápady a možné riešenia pri PPC kampaniach, napríklad pomôcť hľadať alternatívy, synonymá, alebo vysvetľovať výsledky a pojmy. AI nám určite zjednoduší život a zefektívni prácu. Vyhľadávanie sa bude uberať určite tým smerom, aby to ulahodilo používateľovi a Google na tom viac zarobil. Inými slovami – zjednodušenie vyhľadávania a rýchle a relevantné výsledky. Viem si predstaviť, že na vstupe vyhľadávania by mohol systém automaticky generovať alternatívy pojmu, teda systém sa pokúsi rozpoznať, že čo vyhľadávacím pojmom človek myslel aj v kontexte jeho predchádzajúceho vyhľadávania a ponúkne alternatívy. Na výstupe si viem v SERP predstaviť napr. zmenu v description, kde by AI dokázalo v stručnosti zhrnúť obsah landing page a ponúknuť tak užívateľovi presnejšiu informáciu ako náhodne vyňatý text z landing page alebo obsah z meta tagu.

Martin Bulák
PPC specialist & CEO BOOSTERS

Už nejaký čas pre klienta pracujeme na spojazdnení GPT-3 AI. Pri tejto práci sa mi potvrdzuje, že je veľmi veľký rozdiel medzi nezáväzným skúšaním a dosiahnutím reálneho výsledku so stanoveným cieľom, preto nie som zatiaľ tak optimistický. V budúcnosti budeme pravdepodobne poznať dva druhy výsledkov textového vyhľadávania – jeden bude interaktívny chat pomocou AI a druhý zostane podobný tomu dnešnému. To si bude v SEO vyžadovať osobitý prístup. Z našich skúseností GPT-3 AI lepšie pracuje s textom ako so štruktúrami, zmena prístupu by napríklad v praxi mohla vyzerať tak, že doteraz len štrukturovane zobrazené informácie pri produktoch (v tabuľkách) v e-shope sa prepíšu aj do produktového textu, aby tomu AI lepšie porozumela.

V Google (ale aj v Microsofte prevádzkujúcom vyhľadávač Bing) venujú zapojeniu konverzačnej AI do vyhľadávania veľkú pozornosť a sú aj pod obrovským tlakom, aby im vďaka zverejneným inováciám neušiel vlak a teda aj časť vyhľadávaní. Môžeme očakávať, že nájdu spôsob, ako využiť AI pri výsledkoch niektorých hľadaní a zároveň tie výsledky naďalej monetizovať (napr. zapracovať do zhrňujúcej odpovede spracovanej AI aj platené odkazy). Bude to mať vplyv na prácu SEO špecialistov aj PPC špecialistov, ale neočakávam, že dôjde ku skokovej zmene. Skôr to bude znamenať doplnené špecifikácie pri optimalizáciu pre tento typ výsledkov a potenciálne nové umiestnenia pre platené reklamy. Pokiaľ by sa nepodarilo existujúcim vyhľadávačom integrovať príležitosti large language modelov AI, je riziko, že novú paradigmu obsadí niektorá z novších firiem. V tom prípade by predikcie vyššie neplatili – časť pozornosti by sa presunula na inú platformu a optimalizovať aj púšťať reklamy by sa špecialisti učili v nových nástrojoch a možno aj na iných princípoch.

Andrej Salner
senior konzultant a spolumajiteľ agentúry Basta digital

Krištáľovú guľu nemám, ale v nasledujúcich rokoch sa určite výrazne zmenia samotné vyhľadávače aj spôsob, ako ich používame. Význam odkazov na webstránky v dnešnej podobe klesne, vo väčšej miere ako dnes budeme od vyhľadávača dostávať “hotové”, už spracované informácie. A čo to znamená pre SEO alebo PPC reklamu? Na jednej strane nám umelá inteligencia pomôže s tvorbou obsahu, na druhej strane bude vedieť lepšie posúdiť jeho kvalitu a relevanciu pre používateľa. Menší podiel tradičných odkazov samozrejme ovplyvní aj marketingové stratégie. Pre niektoré biznisy možno vyhľadávanie prestane byť relevantným zdrojom návštevnosti. Každopádne, držte si klobúky a oči majte otvorené, bude to jazda.

Ľubomír Štulajter
Performance Marketing Manager, Vivantina

Myslím si, že budúcnosť AI vo vyhľadávaní bude taká, ako k nej pristúpia legislatívy. Napr. v ČR už Google nebude môcť zobrazovať snippety od online médií kvôli “vykrádaniu”. Uvidíme, ako bude riešené “vykrádanie” informácií z online priestoru umelou inteligenciou vo všeobecnosti. Zmena u užívateľov je celkom jasná – zvýši sa množstvo už existujúceho vyhľadávania na základe viet a pribudne detailnejšie vyhľadávanie na základe rozvíjania konverzácie s AI. Pre vyhľadávanie všeobecných informácií je to fajn, som však zvedavý ako budú riešené odpovede na “komerčné dopyty”. Myslím, že je dôležité, aby sme nezanevreli na klasické KW vyhľadávania a ani na aktuálne SEO postupy. Prístup k tvorbe obsahu by sa meniť nemal – kvalitný obsah bude stále zdrojom hodnotných informácií. Bude však zaujímavé sledovať, ako sa určia hranice, kam môže AI siahať pre informácie a ako budú vo výsledkoch odprezentované zdroje.

Slavomír Hyben
Regional Manager SK & CZ Whitepress

Odpovede s pridanou hodnotou, ktoré nie sú kompilátom existujúcich zdrojov, to až na výnimky nezasiahne. Inak sa treba mať na pozore. Ale to už platí niekoľko rokov. Nástup AI ešte urýchli rozširovanie množstva tém, na ktoré Google odpovedá samostatne. Tak ako kedysi implementoval funkciu kalkulačky, možno začne radiť napr. s programovaním. Google už teraz vychádza z mnohých databáz, otvorených zdrojov ako Wikipedia. Informácie bude zrejme prepájať do nových súvislostí. Popri povrchnejších odpovediach a kompilátoch bude stále dopyt po unikátnych informáciách. Preto si nemyslím, že nástup AI negatívne ovplyvní SEO.

Nové verzie vyhľadávačov (a v tomto súperia Google s Microsoftom) budú zrejme oveľa lepšie “rozumieť” hľadanému výrazu a tiež naindexovanému obsahu, vďaka čomu budú vyhľadávače oveľa spoľahlivejšie a užitočnejšie. Už dnes vám Google zobrazí informáciu, ktorú hľadáte priamo v SERPe a vy na ňu často ani nekliknete, lebo už máte odpoveď. Myslím si, že význam tohto sa zvýši, AI-powered vyhľadávače vám dajú rovno odpoveď, čo môže mať negatívny dopad na tvorcov obsahu, majiteľov webových portálov, apod.

Pavol Perdík
Chief Executive Officer, BRACKETS
Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Štefan Polgári
Founder, Ecommerce Bridge & Dognet

Už od puberty pracujem na vlastných projektoch. Veľmi skoro som pochopil, že robiť “weby pre klientov” je cesta do … nie úplne pre mňa. Tak som začal pracovať na vlastných projektoch. V 17 rokoch som mal portfólio asi 350 webov so zameraním na financie a poväčšine na českom trhu. Boli postavené na organickom vyhľadávaní zo Seznam.cz a keď trošku vylepšili algoritmus, weby “popadali”. Neskôr som sa zamestnal, okúsil prácu vo veľkej agentúre a aj na krásnej pozícii “IT project Manager”, kde by som vydržal do dôchodku, nebyť ambícií. Tak sme spoločne s agentúrou VISIBILITY rozbiehali affiliate sieť Dognet, ktorá úspešne operuje v CEE regióne už viac ako 10 rokov. Síce s VISIBILITY už sieť nepôsobí viac ako 4 roky, no jej kľúčová úloha pri štarte je nepopierateľná. Dognet má viacero podprojektov, ako napríklad knižky o online a affiliate marketingu Super Affiliate Academy, organizuje affiliate meetupy HotDognet (po celej CEE) a spolu organizoval affiliate konferenciu Affilhero. Robíme veľmi veľa pre edukáciu trhu. Medzičasom som spustil projekt Ecommerce Bridge, ktorý verím že v roku 2024 bude tak isto silne etablovaný v rámci CEE. Je to online magazín pre ecommerce scénu, eshopy a celkovo online podnikanie. Prevádzkujem tiež, asi jediné, Múzeum Mobilov v Európe. Som veľmi hrdý na to, akým spôsobom je celá firma a jej projekty postavené. Že už väčšinou nestoja na mojej osobe a mám úžasný team, ktorý vie viesť projekty aj bez môjho “mikromanažmentu”. Moje obľúbené motivačné bláboly: 👍 “Done is better than perfect” 👍 “Nestrelíš, nedáš gól” 👍 “Aj pád na hubu je krok vpred” 👍 “Veci treba robiť a nie sa o nich rozprávať” Ak si to dočítal až sem, gratulujem, máš veľa voľného času. Investuj ho do “strieľania” a nie krčmovým rečiam, ktoré ešte nikomu nepomohli.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Ako nájsť kľúčové slová pre SEO
4 min. čítanie

Ako nájsť kľúčové slová pre SEO

Vyhľadávací systém Google používa viac ako 200 faktorov na rozhodovanie o poradí webstránok. Ak chcete, aby vaša stránka vynikla, je dôležité urobiť dôkladný analýzu kľúčových slov. Nájsť tie správne kľúčové slová, ktoré oslovia vaše publikum, vám pomôže vytvoriť dobrú stratégiu, ktorá posunie vaše stránky vyššie vo výsledkoch vyhľadávania a prinesie im stabilnú bezplatnú návštevnosť. Tento […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+