Košice
19. Október udalosť už prebehla
Poprad
9. November udalosť už prebehla
Bratislava
5. December udalosť už prebehla
Bardejov
25. Január udalosť už prebehla
Žilina
15. Február udalosť už prebehla
Trnava
26. Marec už čoskoro
Zvolen
18. Apríl už čoskoro
Liptovský Mikuláš
9. Máj už čoskoro
Nitra
30. Máj už čoskoro
Košice
3. Október už čoskoro
Banská Bystrica
24. Október už čoskoro
Poprad
7. November už čoskoro
Bratislava
28. November už čoskoro
2 min. čítanie

Q-commerce čelí vo Francúzsku vážnym problémom. Čo sa to deje?

Celý segment rýchleho obchodu sa rozpadá. Minimálne vo Francúzsku. Getir plánuje opustiť krajinu kvôli regulačným problémom, Flink vyhlásila konkurz a Gopuuf skončila nadobro.

Q-commerce čelí vo Francúzsku vážnym problémom. Čo sa to deje?
Zdroj: Depositphotos

V tlačovej správe zaslanej agentúre AFP spoločnosť Getir oznámila, že plánuje odísť z Francúzska. Pripomíname, že práve spoločnosť Getir bola priekopníkom koncepcie q-commerce. Služby umožňujú doručiť objednávky za menej ako 30 minút.

Pandemická bublina alebo štátne regulácie?

Spoločnosť Getir pochádza z Turecka a je jedným z najväčších hráčov v tomto relatívne novom segmente elektronického obchodu. Na vrchole bubliny dosiahla spoločnosť hodnotu 11,8 miliardy USD a expandovala do niekoľkých európskych krajín. Quick commerce si vyžaduje vysoké počiatočné náklady, pretože spoločnosti musia vybudovať sieť tieňových obchodov (tzv. dark stores), ktoré sa budú nachádzať, čo najbližšie k zákazníkom. Práve preto sa budujú v centrách veľkých miest.

Financovanie sa však vyčerpalo a mnohé startupy nedokázali včas dosiahnuť ziskovosť. Preto spoločnosť Getir koncom roka 2022 získala spoločnosť Gorillas. Samotná spoločnosť Gorillas už predtým získala Frichti, francúzsky startup, ktorý doručoval hotové jedlá aj potraviny.

Týždenný podcast UPdate

“Zložité právne prostredie a nariadenia miestnych orgánov veľmi sťažili úspech spoločnosti,” uviedol hovorca spoločnosti Getir vo vyhlásení pre agentúru AFP. Konkrétne v marci francúzska vláda rozhodla, že dark stores by sa mali považovať za sklady – nie za predajne. Miestne samosprávy tak môžu rozhodnúť, či sklady v centrách miest povolia alebo nie.

Getir nie je jedinou spoločnosťou, ktorá má problémy

Nie je jasné, čo sa bude diať ďalej. Spoločnosť Getir síce tvrdí, že plánuje úplne opustiť francúzsky trh, ale zároveň požiadala o vyhlásenie konkurzu. Súdom určení správcovia stále hľadajú inú spoločnosť, ktorá by bola ochotná prevziať niektoré aktivity spoločnosti. Zatiaľ 1 800 zamestnancov spoločnosti Getir vo Francúzsku nevie, či budú mať o niekoľko týždňov prácu, pretože to závisí od výsledku tohto konkurzného konania.

Spoločnosť Flink, jeden z konkurentov spoločnosti Getir, tiež vyhlásila konkurz. Flink predtým prevzala svojho francúzskeho konkurenta Cajoo.

Pokiaľ ide o spoločnosť Gopuff, tá už v januári opustila krajinu. Inými slovami, vyzerá to tak, že celé odvetvie okamžitého doručovania potravín vo Francúzsku zaniká… naozaj quick commerce.

Novinky z Youtube kanála Ecommerce Bridge
Prihlásiť sa na odber
Zdieľať článok
Redakcia

Ecommerce Bridge je online médium pre e-shopy, marketérov a všetkých fanúšikov e-commerce. Prinášame novinky, trendy, videorozhovory, podcasty a odborné články od profesionálov z brandže. Sledujeme aktuálne dianie a publikujeme pravidelný prehľad udalostí zo sveta e-commerce a marketingu.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani
3 min. čítanie

Počet e-shopov v Česku rastie. Od januára ich pribudlo o tretinu viac ako vlani

V januári zaznamenala česká e-commerce scéna výrazný nárast počtu nových internetových obchodov, pričom ich počet medziročne vzrástol o 30 %. Segment hobby sa tento rok dostal na prvé miesto s 18 % podielom nových e-shopov. Za ním nasledujú dlhodobo obľúbené kategórie oblečenia a potravín. Odborníci v poslednom období zaznamenali aj zvýšený záujem majiteľov kamenných obchodov […]

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Ako sme na tom so sledovaním televízie?
2 min. čítanie

Ako sme na tom so sledovaním televízie?

S novým obsahom sa možnosti trávenia času pred televíznymi obrazovkami rozširujú. YouTube je najsledovanejšia streamovacia služba v USA, ukazuje správa spoločnosti Nielsen. Táto platforma zároveň kraľuje sledovaniu na televíznych obrazovkách s 8,6 % a druhé miesto zastáva Netflix.

Redakcia Redakcia
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+