Obyvatelia rozhodli v referende
Parížski voliči v nedeľňajšom referende drvivou väčšinou rozhodli o zákaze zdieľaných elektrických kolobežiek v celom meste. Ľudia podporili úradníkov, ktorí tvrdili, že sú frustrovaní z využívania verejného priestoru ich prevádzkovateľmi a z nehôd súvisiacich s kolobežkami.
Paríž sa týmto hlasovaním stal najväčším mestom, ktoré zakázalo zdieľané elektrické kolobežky.
Takmer 90 % obyvateľov, ktorí sa zúčastnili na referende, hlasovalo proti povoleniu zdieľaných kolobežiek, čím podporili snahu starostky Anne Hidalgovej, ktorá pri vyhlásení referenda vyjadrila nádej, že tieto služby ukončí. Výsledok znamená, že zmluvy s tromi prevádzkovateľmi v meste, spoločnosťami Lime, Dott a Tier, nebudú obnovené, keď 1. septembra vypršia. Tieto spoločnosti prevádzkujú v Paríži 15 000 kolobežiek.
Prevádzkovatelia nie sú spokojní s účasťou v referende
Spoločnosti Lime, Dott a Tier v spoločnom vyhlásení uviedli, že “reštriktívne metódy hlasovania” viedli k nízkej účasti, ktorá nahrávala starším voličom. Vo všetkých obvodoch okrem jedného bola otvorená len jedna volebná miestnosť, zatiaľ čo pri komunálnych a všeobecných voľbách ich boli desiatky.
Účasť na referende, prvom svojho druhu, bola necelých 8 %, teda približne 103 000 voličov. Spoločnosti počas referenda avizovali vlastnú kampaň. Skrze bezplatné jazdy a kampaň s influencermi na TikToku chceli motivovať mladých ľudí, aby išli voliť. Nepodarilo sa.
“Výsledok tohto hlasovania bude mať priamy vplyv na cestovanie 400 000 ľudí mesačne, z ktorých 71 % tvoria obyvatelia vo veku 18 – 35 rokov,” uviedli prevádzkovatelia. “Je to krok späť pre udržateľnú dopravu v Paríži pred olympijskými hrami v roku 2024.”
credit: Bloomberg.com