Google a Meta zaujali rovnaký postoj
Americká internetová spoločnosť Google odstráni odkazy na kanadské spravodajstvo zo svojho vyhľadávača a ďalších produktov v Kanade hneď, ako vstúpi do platnosti zákon, podľa ktorého musia internetoví giganti platiť vydavateľom správ. Uviedla to vo štvrtok spoločnosť Alphabet, ktorá Google vlastní.
Google sa tak pripojí k firme Meta Platforms, ktorá je majiteľom Facebooku. Tá oznámila ukončenie prístupu k spravodajstvu pre kanadských užívateľov svojich platforiem minulý týždeň, teda krátko po tom, ako bol schválený nový zákon nazývaný C-18 alebo zákon o internetovom spravodajstve (Online News Act), upozornila agentúra Reuters.
Nová legislatíva vznikla po sťažnostiach kanadského mediálneho priemyslu, ktorý chce prísnejšie regulácie technologických spoločností, aby im zabránil vo vytláčaní spravodajských spoločností z trhu s internetovou reklamou. „Teraz sme informovali vládu, že keď zákon vstúpi do platnosti, budeme, žiaľ, musieť odstrániť odkazy na kanadské spravodajstvo z našich produktov Search, News a Discover v Kanade,“ uviedol Google v blogu. Firma tiež nebude v Kanade prevádzkovať službu Google News Showcase.
Google upozornil, že podľa zákona majú platformy platiť za obyčajné zobrazovanie odkazov na správy, čo je inde zadarmo. Označil to za bezprecedentnú požiadavku, ktorá vytvára neistotu pre produkty firmy a vystavuje ju neobmedzenej finančnej zodpovednosti za to, že uľahčuje prístup k správam.
Krok Kanady je podobný prelomovému zákonu, ktorý bol schválený v roku 2021 v Austrálii. Google však uviedol, že kanadský zákon je prísnejší ako ten austrálsky alebo európske pravidlá. Technologické firmy tvrdia, že návrhy sú pre ich podnikanie neudržateľné. Kanadský premiér Justin Trudeau nedávno uviedol, že Meta a Google používajú „zastrašujúce taktiky“ v boji proti zákonu.
Credit: Trend