5 min. čítanie

Čo je to scarcity marketing a ako vie pomôcť e-shopom zvýšiť predaj

Scarcity marketing šikovne narába s ľudským strachom z toho, že nám niečo ujde. Že niečo zmeškáme, nezískame a zostaneme vylúčení. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia najviac túžia po veciach, ktoré nemôžu mať, alebo po tých, ktoré sa získavajú len ťažko. Práve tento psychologický princíp využíva scarcity marketing vo svoj prospech.

Lenka Miškolciová Lenka Miškolciová
Content Marketing Specialist
Čo je to scarcity marketing a ako vie pomôcť e-shopom zvýšiť predaj

Môžeme to nazvať čaro zakázaného ovocia alebo neovládateľná túžba po čomsi nedosiahnuteľnom. Marketingovým stratégiám využívajúcim scarcity už podľahol každý.

Určite ste si už aj vy v minulosti kúpili nejaký produkt, pretože zľava na neho končila už o tri dni, prípadne ste podľahli novému technologickému výstrelku, ktorý sa vyrobil iba v limitovanom množstve. Aj to bol scarcity marketing.

Scarcity marketing najčastejšie využíva tieto praktiky:

  • Časovo obmedzená zľava na produkt
  • Limitované množstvo kusov v predaji
  • Rýchlo sa míňajúci tovar a klesajúce zásoby produktu
  • Nižšie uvádzajúce ceny pri nových produktoch

V angličtine existuje dokonca aj pojem „fear of missing out“ (FOMO) – strach z toho, že nám niečo ujde. Práve strach z toho, že nám niečo ujde, veľmi šikovne využíva vo svoj prospech scarcity marketing.

Príklady scarcity marketingu v praxi

Konkrétne príklady efektívneho využitia scarcity marketingu nemusíme hľadať dlho. Stačí, ak by ste zašli na web jedného z najväčších e-shopov s oblečením a doplnkami – About You.

Nejde o výšku zľavy, ale o to, že sa čoskoro skončí

About You veľmi šikovne využíva praktiku limitovaných zliav. Pri scarcity marketingu nejde iba o výšku danej zľavy. Skutočne nezáleží na tom, či ide o 10, 15 alebo 20-percentné zľavy. Čo je rozhodujúce, je fakt, že zľavy trvajú len do určitého termínu. To v ľuďoch automaticky spustí efekt naliehavosti, urgentnosti a vedia, že ak nechcú zmeškať, musia konať (nakupovať) okamžite.

About You okrem časovo obmedzených zliav využíva aj ďalšiu scarcity taktiku, ktorou je, že vás pri nakupovaní informuje o rýchlo sa míňajúcom tovare. Znova vás tak urguje, aby ste sa s kúpou poponáhľali, čo vo vás zase raz spustí obavy z toho, že sa vám niečo neujde a niečo zmeškáte.

Pozor, pozor, izby sa rýchlo míňajú!

Scarcity marketing dokážu veľmi efektívne využiť e-shopy akéhokoľvek druhu. Za tzv. kráľa tejto techniky je už roky neoficiálne korunovaný portál Booking.com. Ak ste sa už niekedy pokúšali cez Booking zarezervovať si ubytovanie, určite viete, o čom hovoríme.

Booking podobne ako About You veľmi šikovne pracuje s efektom naliehavosti a upozorní vás, že v danom ubytovaní je k dispozícii už len limitovaný počet takých izieb, aké preferujete. Dokonca si dá portál aj tú „námahu“, že vás upozorní, že nie ste ani zďaleka jediný, kto si konkrétnu izbu v danom čase prezeral.

Zriedkavé nie sú dokonca ani upozornenia, ktoré užívateľom vyskakujú v rohu obrazovky a upozorňujú ich na to, že danú izbu si práve v tomto momente zarezervoval niekto iný. Ide o ďalšiu taktiku scarcity marketingu, ktorá urýchli spotrebiteľovo nákupné rozhodovanie.

Ponuka je limitovaná, kupujte teraz alebo nikdy

Ďalšia účinná taktika scarcity marketingu sú aj limitované ponuky. Predajca vám ponúka produkt, ktorý je dostupný buď len na určitú dobu, alebo len v určitom množstve. Tým vytvára dojem exkluzivity a vo vás pocit, že produkt musíte vlastniť.

Toto leto túto konkrétnu scarcity stratégiu využil napríklad slovenský e-shop Dedoles, keď sa spojil s módným návrhárom Ferom Mikloškom. Ten pre značku vytvoril exkluzívnu a limitovanú kolekciu, ktorou sa budú môcť pýšiť len vyvolení – teda tí, ktorí nakúpia rýchlo.

Scarcity marketing nie je iba pre e-shopy

Scarcity marketing však nie je využiteľný iba v prípade e-shopov. V zásade ho dokážu efektívne využívať napríklad aj influenceri. Predajcovia a spoločnosti pomerne často a radi ponúkajú influencerom v rámci spoluprác rôzne zľavové kódy. Tie však majú takisto len určitú časovú platnosť.

Znova tak pracujú s efektom naliehavosti a ľudským strachom z toho, že nám niečo ujde. Ďalším typickým príkladom scarcity marketingu môžu byť takisto aj zľavy počas Black Friday.

Zdieľať článok
Lenka Miškolciová
Content Marketing Specialist

Vyštudovaná novinárka, ktorá 3 roky pôsobila na poste šéfredaktora jedného z najčítanejších slovenských webov. Skúsenosti z médií a tvorby natívnej reklamy uplatňuje v marketingu v agentúre Content Agency, kde sa z pozície content marketing specialist venuje primárne tvorbe obsahu a content marketingu.

Content agency
Tento článok ti prináša

Content agency

Model našej boutique content marketing agentúry je postavený na dvoch pilieroch: content marketing a influencer marketing. Sme lídrom v sprostredkovaní komplexného portfólia služieb od slovenských blogerov a influencerov. Značkám ponúkame aj obsahový marketing, pričom najžiadanejšími službami u nás sú tvorba obsahu, nastavenie obsahovej stratégie, influencer marketing a online reputačný manažment.

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
4 min. čítanie

Tipy na šikovné online nástroje pre zacielenie vašej reklamy

Áno, všetci dobre poznáme a pravdepodobne aj všetci riešime biznis účty na Facebooku, Instagrame a LinkedIne. TikTok je trošku kontroverznejší, vzhľadom na vekový priemer užívateľov, no pri rozumnom využití ide o veľmi účinný marketingový nástroj s vyše miliardou aktívnych užívateľov. Sociálne siete sú vo svete reklamy nepriestrelné klasiky, no ani zďaleka nejde o jediné platformy, […]

Naďa Csillagová Naďa Csillagová
Marketing Manager at Besteron
Prečítať článok
11 min. čítanie

Ktorá sociálna sieť je najvhodnejšia pre vás a váš biznis? Zistite, kde sa sústreďuje aké publikum

Občas sa môžete snažiť najviac, ako viete a výsledky stále nie sú také, ako by ste očakávali. Ak váš biznis nerastie aj vďaka sponzorovaným či nesponzorovaným príspevkom na sociálnych sieťach tak, ako by ste chceli, možno publikujete v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. 

Peter Habánek Peter Habánek
Managing Director v Bragama
Prečítať článok
5 min. čítanie

Ako môže neuromarketing pomôcť vašej firme?

Obchodníci si lámu hlavy nad tým, ako presvedčiť zákazníka k nákupu. Existuje mnoho prípadových štúdií ako vplývať pozitívne na správanie spotrebiteľov. Dokážeme niekedy vidieť do hlavy zákazníka? Už teraz nám vie veľmi veľa povedať neuromarketing.

Prečítať článok