4 min. čítanie

Čo je to scarcity marketing a ako vie pomôcť e-shopom zvýšiť predaj

Scarcity marketing šikovne narába s ľudským strachom z toho, že nám niečo ujde. Že niečo zmeškáme, nezískame a zostaneme vylúčení. Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia najviac túžia po veciach, ktoré nemôžu mať, alebo po tých, ktoré sa získavajú len ťažko. Práve tento psychologický princíp využíva scarcity marketing vo svoj prospech.

Lenka Miškolciová Lenka Miškolciová
Content Marketing Specialist
Čo je to scarcity marketing a ako vie pomôcť e-shopom zvýšiť predaj

Môžeme to nazvať čaro zakázaného ovocia alebo neovládateľná túžba po čomsi nedosiahnuteľnom. Marketingovým stratégiám využívajúcim scarcity už podľahol každý.

Určite ste si už aj vy v minulosti kúpili nejaký produkt, pretože zľava na neho končila už o tri dni, prípadne ste podľahli novému technologickému výstrelku, ktorý sa vyrobil iba v limitovanom množstve. Aj to bol scarcity marketing.

Scarcity marketing najčastejšie využíva tieto praktiky:

  • Časovo obmedzená zľava na produkt
  • Limitované množstvo kusov v predaji
  • Rýchlo sa míňajúci tovar a klesajúce zásoby produktu
  • Nižšie uvádzajúce ceny pri nových produktoch

V angličtine existuje dokonca aj pojem „fear of missing out“ (FOMO) – strach z toho, že nám niečo ujde. Práve strach z toho, že nám niečo ujde, veľmi šikovne využíva vo svoj prospech scarcity marketing.

Príklady scarcity marketingu v praxi

Konkrétne príklady efektívneho využitia scarcity marketingu nemusíme hľadať dlho. Stačí, ak by ste zašli na web jedného z najväčších e-shopov s oblečením a doplnkami – About You.

Nejde o výšku zľavy, ale o to, že sa čoskoro skončí

About You veľmi šikovne využíva praktiku limitovaných zliav. Pri scarcity marketingu nejde iba o výšku danej zľavy. Skutočne nezáleží na tom, či ide o 10, 15 alebo 20-percentné zľavy. Čo je rozhodujúce, je fakt, že zľavy trvajú len do určitého termínu. To v ľuďoch automaticky spustí efekt naliehavosti, urgentnosti a vedia, že ak nechcú zmeškať, musia konať (nakupovať) okamžite.

About You okrem časovo obmedzených zliav využíva aj ďalšiu scarcity taktiku, ktorou je, že vás pri nakupovaní informuje o rýchlo sa míňajúcom tovare. Znova vás tak urguje, aby ste sa s kúpou poponáhľali, čo vo vás zase raz spustí obavy z toho, že sa vám niečo neujde a niečo zmeškáte.

Pozor, pozor, izby sa rýchlo míňajú!

Scarcity marketing dokážu veľmi efektívne využiť e-shopy akéhokoľvek druhu. Za tzv. kráľa tejto techniky je už roky neoficiálne korunovaný portál Booking.com. Ak ste sa už niekedy pokúšali cez Booking zarezervovať si ubytovanie, určite viete, o čom hovoríme.

Booking podobne ako About You veľmi šikovne pracuje s efektom naliehavosti a upozorní vás, že v danom ubytovaní je k dispozícii už len limitovaný počet takých izieb, aké preferujete. Dokonca si dá portál aj tú „námahu“, že vás upozorní, že nie ste ani zďaleka jediný, kto si konkrétnu izbu v danom čase prezeral.

>>100 rád pre kreatívcov<<

Zriedkavé nie sú dokonca ani upozornenia, ktoré užívateľom vyskakujú v rohu obrazovky a upozorňujú ich na to, že danú izbu si práve v tomto momente zarezervoval niekto iný. Ide o ďalšiu taktiku scarcity marketingu, ktorá urýchli spotrebiteľovo nákupné rozhodovanie.

Ponuka je limitovaná, kupujte teraz alebo nikdy

Ďalšia účinná taktika scarcity marketingu sú aj limitované ponuky. Predajca vám ponúka produkt, ktorý je dostupný buď len na určitú dobu, alebo len v určitom množstve. Tým vytvára dojem exkluzivity a vo vás pocit, že produkt musíte vlastniť.

Toto leto túto konkrétnu scarcity stratégiu využil napríklad slovenský e-shop Dedoles, keď sa spojil s módným návrhárom Ferom Mikloškom. Ten pre značku vytvoril exkluzívnu a limitovanú kolekciu, ktorou sa budú môcť pýšiť len vyvolení – teda tí, ktorí nakúpia rýchlo.

Scarcity marketing nie je iba pre e-shopy

Scarcity marketing však nie je využiteľný iba v prípade e-shopov. V zásade ho dokážu efektívne využívať napríklad aj influenceri. Predajcovia a spoločnosti pomerne často a radi ponúkajú influencerom v rámci spoluprác rôzne zľavové kódy. Tie však majú takisto len určitú časovú platnosť.

Znova tak pracujú s efektom naliehavosti a ľudským strachom z toho, že nám niečo ujde. Ďalším typickým príkladom scarcity marketingu môžu byť takisto aj zľavy počas Black Friday.

Zdieľať článok
Lenka Miškolciová
Content Marketing Specialist

Vyštudovaná novinárka, ktorá 3 roky pôsobila na poste šéfredaktora jedného z najčítanejších slovenských webov. Skúsenosti z médií a tvorby natívnej reklamy uplatňuje v marketingu v agentúre Content Agency, kde sa z pozície content marketing specialist venuje primárne tvorbe obsahu a content marketingu.

Tento článok ti prináša

Contedy

Contedy je boutique content marketingová agentúra, ktorá vytvára autentické príbehy pre značky. Jej model je postavený na dvoch pilieroch: content marketing a influencer marketing. Contedy buduje partnerské vzťahy, navrhuje stratégie a prináša výsledky, ktoré pozitívne ovplyvňujú nielen život svojich klientov, ale aj ich zákazníkov.

Viac o tejto spoločnosti

Týždenný podcast UPdate
Podobné články
Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?
4 min. čítanie

Prečo investovať do produktovej fotografie od profesionála?

Myslíte si, že nafotiť vaše produkty zvládne bez problémov aj niektorý z vašich zamestnancov? Určite zvládne, faktom však je, že výsledné produktové fotografie od laika nikdy nedosiahnu kvalitu výstupov od profesionála. Produktový fotograf využíva svoje know-how, skúsenosti a rôzne triky, aby výsledné fotografie pozdvihli vašu značku na vyššiu úroveň a podporili tak vaše predaje. Hovoríme […]

Dušan Paulovič Dušan Paulovič
Copywriter & UI Designer
Prečítať článok
100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.
4 min. čítanie

100 praktických rád pre kreatívca a jeho klienta časť 4.

Každá z našich rád je našou osobnou skúsenosťou a trvalo nám dlho, než sme to celé pochopili. Odvšadiaľ totiž počúvame ako my, kreatívci, musíme byť efektívni, rozhľadení, draví, ale všetkého veľmi škodia. Berte naše rady ako odporúčania a tipy z praxe, aby ste nemuseli robiť rovnaké chyby.

Stanislav Koleštík Stanislav Koleštík
Creative director a CEO Koleštík – Skvelý nápad
Prečítať článok
Obal ako kľúčový prvok marketingu
3 min. čítanie

Obal ako kľúčový prvok marketingu

Obal je nepostrádateľnou súčasťou každého produktu a plní mnoho funkcií. Základná je, pochopiteľne, ochrana tovaru na účely distribúcie a skladovania. Hneď potom ale nastupuje marketing. Primárnou funkciou obalu je zachovanie vlastností daného produktu tak, aby sa dostal ku koncovým zákazníkom v požadovanom a nepoškodenom stave. Predovšetkým pri potravinách, hygienických produktoch, liečivách a podobne je ochranná […]

Tomáš Zadák Tomáš Zadák
CEO at Ler.studio
Prečítať článok
Bridge Now

Najnovšie správy práve TERAZ

10+ neprečítaných

10+